Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг соціальних послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

МАРКЕТИНГ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ У СОЦІАЛЬНІЙ СФЕРІ

Історія становлення консалтингу

Управлінський консалтинг зародився в ході промислової революції, коли почали з'являтись перші фабрики, а також пов'язані із цим інституціональні й суспільні перетворення. Консалтинг стає можливим, коли процес спілкування й структуризації управлінського досвіду досягає розвиненої стадії. Отже, повинні бути виявлені й описані різні методи й принципи консультування, а підприємець повинен бути незадоволеним своїм положенням і мати бажання вдосконалювати методи управління. Перші кроки цього становлення склались в другій половині XIX ст., коли зародився рух наукового управління.

Консультування на основі наукового управління концентрувалося на питаннях продуктивності й ефективності роботи фабрики, раціональної організації праці й зниженні витрат виробництва. Таке консультування називали організацією виробництва, а консультантів - експертами по ефективності.

На початку XX ст. область діяльності консалтингу зросла. З'явилися перші професійні консультанти, такі як Фредерік Тейлор, Артур Д. Літтл, Тоуерс Перрін і Гаррінгтон Емерсон. Останні двоє заснували перші консалтингові фірми. В 1914 р. у Чикаго Едвін Буз заснував службу ділових досліджень "Буз-Аллен енд Хамілтон". З'явилися консалтингові фірми з управління людськими ресурсами по керуванню збутом і маркетингом, а також управлінню фінансовими ресурсами. В 1925 р. Джеймс О. Маккінсі й Ендрю Томас Карні в партнерстві заснували компанію, що дала згодом початок двом найбільшим у світі консалтинговим фірмам - "Маккінсі енд Компані" і "А. Т. Карні".

В 20-30-ті роки після "великої депресії" управлінський консалтинг завоював визнання у всіх промислово розвинених країнах. Однак його обсяг і сфери застосування залишалися обмеженими. їхніми послугами користувалися в основному великі промислові фірми. Однак з'явився попит на консультування державного сектору й військового комплексу, що зіграло велику роль під час другої світової війни.

Післявоєнний період називають "золотими роками" консультування. Саме в той час попит на консалтингові послуги почав зростати особливо інтенсивно. Це було обумовлено післявоєнним будівництвом, ростом ділової активності, прискоренням технологічного прогресу, інтернаціоналізацією промисловості, торгівлі й фінансів. Більшість консалтингових фірм, створених у ті роки, існують і в цей час і займають провідні позиції. Наприклад, "РА" (Великобританія) в 1943 р. мала лише б консультантів, в 1963 р. - 370, а в 1984 р. - більше 1300 консультантів в 22 країнах.

Згодом сформувалася концепція реструктуризації, тобто розукрупнення підприємств і злиття - утворення стратегічних альянсів і спільне використання ресурсів для підвищення гнучкості підприємств і скорочення управлінських витрат. В результаті цього консалтинг одержав настільки широке поширення, що в США в 70-ті роки на кожні 100 управлінців у промисловості доводився і консультант. У 80-ті роки з'являється термін "консультанто-озброєність", що визначається відношенням загального числа жителів країни до числа консультантів. У Японії цей показник дорівнює 2,5 тис. чол.; у США - 4,5; у країнах Західної Європи - 12,5; у країнах, що розвиваються, - 250-300. Нерозвиненість в нашій країні не дозволяє в цей час здійснювати розрахунки по "консультанто-озброєності", однак, було б правильніше підраховувати цей показник через відношення числа керівників і фахівців до числа консультантів (тому що вони являють собою головний об'єкт консультування).

З початку 60-х років управлінським консультуванням почали займатися й бухгалтерські фірми "Великої вісімки": Arthur Andersen; Arthur Young; Coopers and Lybrand; Deloitte Haskings and Sells; Ernst and Whinney; Peat, Marwick, Mitchell; Price Waterhouse; Touche Ross. Згодом деякі з перерахованих вище фірм об'єдналися й утворилася "Велика шістка": Arthur Andersen; Ernst and Young; Coopers and Lybrand; Deloitte and Touche; KPMG; Price Waterhouse.

У травні 1987 p. у Парижі відбулася Всесвітня конференція консультантів з управління. У ній взяли участь консультанти з 231 консалтингової фірми з Великобританії, США, Аргентини, Австралії, Бельгії, Бразилії, Голландії, Данії, Канади, Китаю, ФРН, Фінляндії,

Франції, Ісландії, Індії, Ірландії, Італії, Японії, Монако, Норвегії, Португалії, Іспанії, Швеції, Швейцарії й Філіпін. Ця конференція відкрила нову еру розвитку консалтингу.

У розвинених країнах сьогодні консалтинг є повноцінною галуззю економіки. Обіги найбільших консультаційних фірм відповідають оборотам провідних промислових компаній. За 1996 р. прибуток радників старого світу у формі гонорарів консультантів склав ЕКЮ 18 млрд. У США консалтингова галузь на той час забезпечувала роботою понад 700 тисяч чоловік, її річний дохід складав понад $50 млрд. Найвищі темпи розширення консалтингової діяльності на той час показала фірма Boston Consulting Group Inc.(Бостон, США), якій вдалося збільшити обсяги своєї діяльності в півтора рази. її прибуток у 1993 р. склав $350 млн. Зокрема, протягом наступних двох років Boston Consulting Group Іnс. одержала від GTE біля $16 млн. за відпрацювання механізму діяльності корпорації. Інша серед світових лідерів консалтингова компанія Coopers & lybrand(Hbio-hopk, США), отримала в 1993 р. прибуток у $ 1,4 млрд, розробила і реалізувала програму виходу на ринок Китаю трьох найбільших фірм в області продовольчого бізнесу: Avon Products, H. J. Heina Burger King". Компанія А. T. Kearney Іnс.(Чикаго, США), яка одержала в 1993 р. понад $ 300 млн. прибутку, зуміла за три наступні роки розширити свою діяльність майже вдвічі. У 1994 р. вона уклала з урядом Болгарії контракт на 14 місяців на розробку стратегії розвитку болгарської енергетики.

Щоб запросити одну з головних фірм-консультантів для серйозного вивчення стратегії, клієнту потрібно мати значний бюджет. Тому основним ринком для головних стратегічних консультантів є компанії з прибутком понад $ 1 млрд. На ринках, що розвиваються, попит на консультантів зростає і серед компаній із прибутком від $ 200 млн. до $ 1 млрд.

В 1998 р. намітилося злиття KPMG з Ernst and Young і Price Waterhouse з Coopers and Lybrand. Однак відбулося злиття тільки в Price Waterhouse з Coopers and Lybrand. Отже, найбільші аудиторсько-консалтингові компанії стали називатись "Великою п'ятіркою". У 2002 р. "Велику п'ятірку" залишила компанія Arthur Andersen через скандальне банкрутство американської енергетичної компанії Enron, тому сьогодні найбільші аудиторсько-консалтингові компанії складають "Велику четвірку".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші