Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Товаросупроводжувальні документи

Протягом усього шляху переміщення товарів від місця відвантаження до місця призначення їх супроводжують документами. Товаросупроводжувальні документи — це документи, що направляються разом з товарами і містять дані про товари.

До них відносяться:

  • — транспортні накладні (автодорожна (CMR), залізнична, авіанакладна, коносамент, товарно-транспортна накладна;
  • — пакувальні аркуші;
  • — комерційні документи (комерційний рахунок, рахунок-проформа, специфікація).

Автодорожня накладна за формою "CMR"

(табл. 12.9)

Таблиця 12.9

Автодорожня накладна за формою

CMR — міжнародна товарно-транспортна накладна. CMR — автодорожна накладна — транспортний документ, що підтверджує наявність договору між перевізником і відправником товару про автодорожнє перевезення вантажу.

Форма накладної регламентується Конвенцією про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів. У ній вказуються дата відвантаження, найменування перевезеного вантажу, ім'я й адреса перевізника, найменування одержувача, термін доставки і розмір штрафу за затримку в доставці, вартість перевезення.

Залізнична накладна

Залізнична накладна (Rail Waybill) — документ, що підтверджує наявність договору перевезення між відправником вантажу й адміністрацією залізниці. Накладна супроводжує вантаж, вантаж видається особі, зазначеній в накладній як одержувач.

Накладна складається за формою Угоди про міжнародне вантажне повідомлення (СМГС) і містить такі основні відомості: найменування й адресу відправника вантажу і вантажоодержувача, станції відправлення і призначення, прикордонних станцій, найменування вантажу, упакування, кількість місць, вага вантажу, визначену відправником вантажу і залізницею, відмітка про оплату перевезення, оголошену цінність вантажу, додані документи (специфікації, пакувальні аркуші, сертифікат якості).

Текст залізничної накладної друкується на стандартних бланках країни відправника.

Авіовантажна накладна

(AIR WAYBILL) — документ, що виписується відправником вантажу або його агентом — експедитором при здачі вантажу і підтверджує наявність договору між відправником вантажу і перевізником про перевезення вантажів по авіалініях перевізника (табл. 12.10).

Таблиця 12.10

Авіовантажна накладна

Авіонакладна заповнюється в трьох примірниках, що мають рівну силу: перший екземпляр носить позначку "для перевізника"; другий — "для одержувача" і випливає з товарами; третій екземпляр підписується перевізником і повертається до відправника вантажу після того, як товар прийнятий.

Авіонакладна не є ні товаросупроводжувальним, ні передатним документом. Вона виконує лише функцію доказу укладання договору перевезення, прийняття товару до перевезення й умов перевезення.

Коносамент

Коносамент (Bill of Lading) — документ, який видається власником судна відправнику вантажу на посвідчення прийняття вантажу до перевезення морським шляхом.

Коносамент (табл. 12.11) виконує три основних функції: засвідчує прийняття власником судна (перевізником) вантажу до перевезення, є товаросупроводжувальним документом, свідчить про укладання договору перевезення вантажу морським шляхом, яким перевізник зобов'язується доставити вантаж проти надання документа.

Таблиця 12.11

Коносамент

У коносаменті містяться відомості про назву судна, його власника, тоннаж судна, найменування портів навантаження і розвантаження, суму фрахту із зазначенням, де проводиться оплата фрахту — у порту навантаження чи в порту призначення, кількість виданих екземплярів коносамента. Він підписується капітаном судна або пароплавним агентом. На звороті коносамента звичайно друкуються умови договору перевезення. Повний комплект коносаментів складає три копії і три оригінали.

Розрізняють три види коносаментів: іменний, ордерний і на пред'явника.

Іменний коносамент містить вказівку про те, що товар повинен бути доставлений визначеному одержувачу із зазначенням його найменування й адреси. Ордерний коносамент припускає, що відправник вантажу може передати свої права третій особі, індосирувавши коносамент, тобто поставивши на звороті свій підпис і печатку. Такий коносамент застосовується в тих випадках, коли платіж проводиться проти пред'явлення документів банку. Коносамент на пред'явника припускає, що товар передається будь-якій особі — власнику коносамента. У тих випадках, коли відправник вантажу продає товар одночасно декільком покупцям, він може розділити коносамент на кілька частин і кожному покупцеві виписати частковий коносамент, або Делівері ордер, по якому кожен клієнт може одержати відповідну частку вантажу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші