Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки та економічної думки. Політична економія. Мікроекономіка. Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Натуральна і товарна форми організації суспільного виробництва

Форма суспільного виробництва - це певний спосіб організації господарської діяльності людей, функціонування суспільного виробництва. Людство пройшло довгий історичний шлях розвитку і знає дві основні форми організації суспільного виробництва: натуральну і товарну.

Історично першою формою суспільного виробництва було натуральне господарство - такий тип організації виробництва, при якому люди виробляють продукти для задоволення своїх власних потреб, тобто призначені для власного та внутрішнього господарського споживання безпосередніми виробниками [1].

Натуральне господарство було характерним для докапіталістичних суспільств.

Поступово на зміну натуральному господарству прийшло товарне виробництво. Це така форма організації господарської діяльності, коли продукти праці виробляються економічно відособленими виробниками не для власного споживання, а для суспільних потреб, що визначаються ринком, тобто для купівлі-продажу на ринку. При цьому продукти праці, якими обмінюються відособлені виробники, набувають властивостей товару [2].

Причини виникнення товарного виробництва: суспільний поділ праці породжує диференціацію (спеціалізацію) виробників на виготовленні певних продуктів або за певними видами діяльності. Поділ праці є об'єктивною основою необхідності обміну результатами діяльності виробників.

Товарне виробництво еволюціонує разом із розвитком продуктивних сил, суспільним поділом праці та спеціалізацією виробництва. Розрізняють два типи товарного виробництва: просте і розвинуте [3]. Проста й розвинута форми товарного виробництва мають спільні риси і відмінності.

Спільні ознаки: наявність суспільного поділу праці; приватна власність на засоби праці; ринкова форма зв'язків між виробниками; конкуренція.

Відмінності: просте товарне виробництво: базується на особистій праці виробника; мета - задоволення особистих потреб виробника та членів його сім'ї; виробництво товарів має обмежений характер (стосовно панівного натурального господарства); незначні масштаби виробництва, кустарна техніка, переважно ручна праця; розвинуте товарне виробництво: базується на системі найманої праці; мета - отримання прибутку підприємця; товарне виробництво набуває загального панівного характеру; товаром стає і сама робоча сила; великі масштаби виробництва, передова техніка, механізована праця.

У сучасних умовах зростає ступінь загальності товарного виробництва як у рамках національних господарств, так і у всесвітньому масштабі, що зумовлено рядом причин [4].

Товарне виробництво є основою ринкової економіки. Ринкова економіка - геніальний винахід людства, що не має альтернативи в оглядній історичній перспективі.

Примітки

  • 1. Характерними рисами натурального господарства є:
    • - замкненість економічної діяльності. Кожна господарська одиниця відокремлена від інших, спирається на власні виробничі та природні ресурси, забезпечує себе всім необхідним для життя, тобто є самодостатньою;
    • - ґрунтується на ручній праці, примітивних засобах виробництва та найпростішій організації праці; законом його розвитку, як правило, є просте відтворення;
    • - прямі економічні зв'язки: продукція розподіляється між учасниками господарства і безпосередньо надходить до їхнього особистого й виробничого споживання без зворотних зв'язків.
  • 2. Основні риси товарного виробництва: суспільний поділ праці та спеціалізація виробництва; обмін продуктами праці між виробниками; економічна відокремленість виробників; свобода вибору виробничих ресурсів, засобів і цілей виробництва; наявність конкуренції; вільне ціноутворення; стихійність розвитку.
  • 3. Просте товарне виробництво - це дрібне виробництво індивідуальних самостійних ремісників і селян, що працюють на ринок. Притаманне докапіталістичним суспільствам. Розвинута форма товарного виробництва - це вищий і ефективніший ступінь товарної організації господарства, заснований на великій приватній власності, найманій праці й машинній індустрії. Притаманна капіталістичному суспільству.
  • 4. Причини: 1) процес подальшого поглиблення суспільного поділу праці всередині національних економічних систем, що супроводжується виникненням нових видів галузей виробництв (електроніка, біотехнологія, космічна техніка, телекомунікації, інформатика та ін.); 2) тенденція розширення товарних відносин у сфері нематеріального виробництва, що спрямоване на задоволення інтелектуальних потреб людини; 3) швидке зростанням чисельності населення, що викликає розширення ринку найманої праці; 4) завдяки розширенню всесвітніх економічних зв'язків товарне виробництво набуває дедалі більше всесвітнього характеру.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші