Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Банківська справа arrow Інформаційні системи і технології в банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Архітектура інформаційних систем

Архітектура інформаційної комп'ютерної системи будується на основі апаратної частини (ЕОМ), телекомунікаційного і програмного забезпечення. Рівень розвитку кожної із складових визначений досконалістю інформаційної системи, технологією обробки даних, що зумовило виникнення таких схем обробки даних: телеобробка; файл-сервер; клієнт-сервер; Internet-система; сховище даних і система оперативної аналітичної обробки даних тощо.

Архітектура телеобробки даних

У період мейнфреймів (1950-1990 роки) традиційною багатокористувацькою архітектурою інформаційних систем була схема телеобробки, за якої один комп'ютер був з'єднаний з кількома робочими місцями користувачів - терміналами (клавіатура і дисплей) (рис 1.2).

Технологія архітектури телеобробки даних

Рис. 1.2. Технологія архітектури телеобробки даних

З центральним процесором термінали були пов'язані кабелями, якими вони відправляли повідомлення СУБД центральній ЕОМ, яка, у свою чергу, переглядала базу даних, обчислювала результат, а далі відправляла його на екран користувацького термінала. Застосування користувачів і СУБД працювали на одному комп'ютері, і, оскільки система обслуговувала багато різних користувачів, кожний із них відчував зниження швидкодії в міру збільшення навантаження на систему. За такої архітектури основне навантаження лягало на комп'ютер, який мав виконувати не тільки дії прикладних програм і СУБД, а й значну роботу щодо обслуговування терміналів (підключення терміналів, форматування даних, що виводились на екран терміналів, тощо).

В останні роки двадцятого століття було досягнуто значного прогресу в розробці високопотужних персональних комп'ютерів, і дорогі мейнфрей-мові системи замінялись мережами персональних комп'ютерів. Ця тенденція привела до появи наступних двох типів архітектури інформаційної системи: файл-сервера і кліент-сервера.

Архітектура файл-сервер

Інформаційна система цього типу складається з трьох компонент: сервер баз даних, клієнт (персональний комп'ютер із клієнтськими застосуваннями і СУБД), мережа і комунікаційне програмне забезпечення (рис. 1.3).

Архітектура 1С Файл/сервер

Рис. 1.3. Архітектура 1С Файл/сервер

На сервері розташовані СУБД і файли, які необхідні для роботи клієнтських застосувань. Клієнтські застосування і їхні персональні СУБД розташовані та функціонують на окремих робочих станціях і звертаються до файлового сервера тільки в міру потреби отримання доступу до файлів. Сервер відбирає з бази потрібні файли (а не окремі їх записи), які мережею відправляються клієнтові для опрацювання. Таким чином, файловий сервер функціонує як сумісно використовуваний жорсткий диск. Архітектура з використанням файлового сервера характеризується такими основними недоліками: великий обсяг мережевого графіка; на кожній робочій станції має бути повна копія користувацької СУБД; управління паралельністю, відновленням і цілісністю бази даних ускладнюється, оскільки доступ до одних і тих самих файлів здійснюється одночасно кількома СУБД.

Архітектура кліент-сервер

Клієнт-серверна інформаційна система складається з трьох основних компонент: програмне забезпечення сервера; програмне забезпечення кінцевого користувача; проміжне програмне забезпечення (рис. 1.4).

Дворівнева архітектура 1С кліент-сервер

Рис. 1.4. Дворівнева архітектура 1С кліент-сервер

Програмне забезпечення сервера забезпечує обслуговування клієнтів. Для реалізації архітектури кліент-сервер зазвичай використовують багатокористувацькі СУБД, наприклад, Oracle або Microsoft SQL Server. У таких СУБД передбачені механізми блокування та елементи управління багатокористувацьким доступом, які забезпечують захист даних від небезпеки паралельного доступу. Крім цього, серверу баз даних доводиться охороняти дані від несанкціонованного доступу, оптимізувати запити до бази даних, забезпечувати цілісність даних і контроль завершення трансакцій. У клієнт-серверній організації клієнти можуть бути досить "тонкими", а сервер має бути "товстим" настільки, щоб задовольняти потреби всіх клієнтів.

До програмного забезпечення кінцевого користувача відносять засоби розробки програм і генератори звітів, у тому числі електронні таблиці і текстові процесори. За допомогою цього програмного забезпечення користувачі встановлюють зв'язок із сервером, формують запити, які автоматично генеруються в запити мовою SQL і відправляються на сервер. Сервер приймає і опрацьовує запити, а потім передає отримані результати клієнтам. Проміжне програмне забезпечення - це та частина системи "клієнт-сервер", яка пов'язує програмне забезпечення кінцевого користувача із сервером.

Схема клієнт-сервер проста: клієнт направляє серверу запит на потрібні дані; сервер їх приймає, опрацьовує і відправляє клієнтові тільки ті дані, які були замовлені. Дворівнева модель клієнт-сервер оптимальна для підприємств із кількістю користувачів меншою за 100, оскільки операційна система сервера під час обслуговування великої кількості клієнтів надто перевантажується управлінням численними підключеннями до сервера.

Трирівнева модель, на відміну від дворівневої, розв'язує проблеми масштабування. У разі використання трирівневої моделі, окрім клієнта і сервера, є ще й додатковий проміжний ланцюг (сервер застосування), який управляє трансакціями - аналізує запити, організує їх чергу, спрямовує запити на виконання тощо (рис. і.5).

Трирівнева архітектура 1С кліент-сервер

Рис. 1.5. Трирівнева архітектура 1С кліент-сервер

Клієнт-серверні інформаційні системи мають низку переваг порівняно з файл-серверними інформаційними системами. По-перше, знижується мережевий трафік при виконанні запитів. Наприклад, за потреби нарахування зарплати Страхарчукові А. Я., клієнт відправляє серверу запит, який компілюється і виконується сервером, після чого результат запиту (записи відносно зарплати Страхарчука А. Я., а не всіх працівників) передається на робочу станцію. По-друге, архітектура кліент-сервер стає незамінною, коли кількість користувачів, які одночасно користуються тими самими даними, перевищує 10-15. Ще однією перевагою архітектури клієнт-сервер є можливість збереження бізнес-правил на сервері, що дає змогу уникнути дублювання коду в різних застосуваннях, які використовують загальну базу даних. Окрім перерахованих переваг, сучасні серверні СУБД мають широкі можливості управління користувацькими привілеями і правами доступу до різноманітних об'єктів бази даних, резервного копіювання та архівації даних, а також оптимізації виконання запитів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші