Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Рекреаційна географія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ПІВДЕННОАМЕРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН

Бразилія

Бразилія є найбільшою країною Південної Америки. У світі за площею території вона поступається лише чотирьом країнам. Бразилія володіє величезним природно-ресурсним і людським потенціалом. У перспективі вона стане однією з провідних держав планети. Найбільший у неї в макрорегіоні і рекреаційний потенціал.

Чудові і різноманітні природні умови, таємнича і небезпечна Амазонія, тисячі кілометрів пляжів, серед яких знаменита на весь світ Копа-Кабана, славнозвісні щорічні карнавали, багата культурна спадщина, екзотичні місцева кухня і спосіб життя, мальовничі пейзажі і ландшафти, футбол та інші спортивні змагання не е повним списком туристичних принад Бразилії.

Однак є й чинники, які обмежують розвиток рекреації. Соціально-економічна і політична нестабільність, вражаючий рівень злочинності, наркотики, бідність тощо відлякують туристів. Тому Бразилія все ще не може повною мірою задіяти багатющі рекреаційні ресурси і перетворити рекреаційно-туристичне господарств на один із головних факторів процвітання країни.

У Бразилії рекреаційно-туристичне господарство належить до відносно молодих галузей національної економіки, яка значно поступається за кількістю іноземних туристів США чи країнам Карибського басейну. Але це тимчасове явище. Усвідомлюючи значення рекреації та туризму в сучасному житті, уряд країни вкладає великі кошти у їх розвиток. Активно залучаються і гроші іноземних інвесторів.

Бразилія намагається інтенсивно - розбудовувати інфраструктуру індустрії розваг. Збільшується кількість різноманітних атракціонів, нічних клубів, дискотек, диверсифікується ця галузь і на знаменитих бразильських пляжах. Нічне життя Бразилії особливо барвисте і запальне. Попереду всіх міст країни перебуває Ріо-де-Жанейро, яке іноді називають "заповідником земних утіх". Безпосередньо на пляжі Копа-Кабани знаходиться найпопулярніший клуб "Міраж". На площі Лана — три найкращих клуби. Тут можна побачити бразильський карнавал у мініатюрі. Чудові фольклорні шоу мулаток перемежовуються ритуальними сценами з історії різних народів країни.

Найбільше приваблюють туристів знамениті бразильські карнавали, які зазвичай проходять наприкінці лютого або на початку березня і тривають чотири дні і чотири ночі. Найграндіозніший у світі карнавал відбувається у Ріо-де-Жанейро. Всі центральні вулиці міста перетворюються на один велетенський танцмайданчик. Карнавал повільно рухається вулицями повз спеціально збудовані для глядачів трибуни. Всі засоби масової інформації, всі люди говорять у цей час лише про карнавал. Стихія самби, національного бразильського танцю, заполоняє не лише міста країни, а й свідомість людей.

Проте не всім місцевим жителям до смаку масова істерія карнавалу. В цей час є велика кількість бажаючих виїхати з великих міст подалі від шуму і тисняви. Туристичні агентства пропонують на час карнавалу путівки до гірських курортів. Вони гарантують, що самба туди не добереться і можна буде насолодитися тишею.

В Бразилії перед самим карнавалом виникає два потужні протилежні зустрічні туристичні потоки. Одні рвуться до Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Сальвадора й інших великих міст з провінції та інших країн, щоб побачити бразильський карнавал, а інші — цілими родинами виїжджають із цих же міст у провінцію.

Туристи з інших країн часто не знають, що в Бразилії паралельно проходять два карнавали. Один з них є суто імпровізованим, народним. Він супроводжується нестримними і неконтрольованими веселощами. Інший карнавал, так би мовити офіційний, відбувається за жорсткими правилами комерційного заходу. Його організатори вкладають у карнавали великі гроші і хочуть сторицею їх відшкодувати. Кожна школа самби отримує від місцевої влади і туристичних фірм до мільйона доларів на підготовку і проведення виступу. Центральною подією грандіозного офіційного карнавалу завжди є парад самби вищої ліги, саме він принаджує найбільшу кількість туристів. У виступах кожної напівпрофесійної школи бере участь від 3,6 до 5 тис. осіб.

Під час карнавалу туристи й учасники, відпочивши вдень, гуляють цілу ніч. Карнавальні костюми жінок важать до 15 кг, а чоловіків — іноді до 30 кг. Щоб годинами танцювати в такому одязі, потрібна велика витривалість. Врешті-решт жюрі підбиває підсумки, визначає переможців і всі чекають наступного року.

Все більшою популярністю в Ріо-де-Жанейро користуються його знамениті курорти Копа-Кабана, Лебнон і Іпанема. В останній час виникло кілька нових. Ріо-де-Жанейро успішно збільшує кількість туристичних об'єктів. У ботанічному саду міста нині зібрано понад 7000 рослин з усієї планети. Туристи в захваті від екзотичного парку птахів, національного парку Тіжука з вершиною Корковаду, увінчаною знаменитою велетенською скульптурою Христа Спасителя.

Неповторним природним туристичним об'єктом Бразилії є водоспади Ігуасу. Мовою індіанців гуарані ця назва означає "Великі води". Багато туристів вважає Ігуасу найгарнішим водоспадом світу. Він вдвічі ширший і на 20 м вищий за знаменитий Ніагарський. Майже трьомастами струменями спадає тут вода по природних сходах, шириною в 3 км. Найвідоміша частина водоспаду — жахлива Глотка диявола: чотирнадцять окремих струмків зливаються в один нестримний потік, шириною 100 м. Величезна хмара бризок зумовлює появу над Ігуасу величезної веселки. Вона, як міст, з'єднує обидва його береги.

З метою приваблення іноземних туристів, яких усе ще в Бразилії небагато, у країні весь рік проводять різні шоу за участю популярних естрадних виконавців. Концертні зали відкриваються вже не лише в Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро, а й інших великих містах Бразилії. Туристам пропонують навчання відомим бразильським танцям босанова, самба, чору і сереста. Кожен регіон намагається не наслідувати своїх сусідів, а запропонувати щось своє.

Нині Бразилія перетворилася на країну екстремальних видів туризму. Звичайно, на поїздку до екваторіальних лісів Амазонії не кожен зважиться. Місяць, наповнений пригодами життя, у сельві коштує для туристів 5 тис. доларів США. Зважаючи на різні потреби і можливості туристів, бразильці дуже підприємливо поділили поїздку в Амазонію на екстрим і псевдоекстрим.

Столицею туризму в сельві нині є місто Манаус. У цьому великому місті на Амазонці мешкає понад 1,5 млн осіб. Навколо міста в сельві набудували багато першокласних готелів. Щоб жити в такому готелі з кондиціонерами, гарячою водою і рестораном, не треба бути ні молодим, ні здоровим, ні витривалим. Але навколо готелів справжні джунглі. Досвідчені інструктори проводять екскурсії по лісу, знайомлять з місцевою флорою і фауною. Можна покататися на каное по річці, де немає піраній, чи познайомитися з життям і обрядами місцевих індіанців.

Якщо туристи хочуть відчути справжні пригоди і небезпеки, а таких немало, в Бразилії пропонують тури важкодоступними районами Амазонії. З Ріо-де-Жанейро чи Сан-Пауло туристи летять до Манауса, а звідти на літаку місцевих авіаліній їх доставляють у верхів'я якоїсь притоки Амазонки. Тут туристи винаймають катер і каное та починають спускатися вниз за течією, потім заглиблюються у сельву. За допомогою мачете вони прорубують собі шлях серед ліан.

Кількість бажаючих взяти участь в екстремальних турах до Амазонії, хоча і залишається незначною, однак продовжує зростати. Туристи тут справді потрапляють у місце, де не ступала нога людини. Хоча їх веде досвідчений інструктор, усі члени команди працюють нарівні з ним. Вони самі прорубують дорогу, здобувають дичину і рибу, готують їжу. Напевно, туристи ніколи не забудуть смак черепахи чи піранії, впольованих власними руками. Так само, як і смак диких ананасів чи молодих пагонів пальми на десерт.

Такі мандрівки туристичні фірми рекламують І в Україні. Поїздка до Амазонії є тим адреналіном, якого багатьом європейцям не вистачає в їхньому повсякденному житті.

Швидкий розвиток системи освіти в Бразилії, можливість життя у цій країні протягом декількох років навчання принаджують сюди все більше іноземних студентів. При цьому європейців, американців чи японців приваблює не стільки високий рівень викладання, скільки можливість вивчити португальську мову і відчути місцеву екзотику. Найпрестижнішими і найбільшими е Університет Сан-Паулу, Федеральний університет Ріо-де-Жанейро, Федеральний університет Мінас-Жерайс у Белу-Орізонті і Католицький університет у Кампінасі.

Намагається зацікавити Бразилія іноземних туристів і спортивним туризмом. Бразильський футбол, мабуть, найкращий у світі. У цю гру тут грають всі і скрізь. У суспільстві є певний культ футболу. Проводиться безліч змагань, у тому числі й чемпіонати світу й Америки. Сотні тисяч туристів намагаються потрапити на ці матчі.

Спортивний туризм у країні базується як на зростаючій інфраструктурі індустрії спорту, так і на наявних природних умовах і ресурсах. Інфраструктура індустрії спорту представлена автодромами, велотреками, гімнастичними залами, спортивними центрами, іподромами, футбольними стадіонами і клубами, яхт-клубами, альпіністськими клубами, серфінг — клубами, тенісними кортами і майданчиками для гольфу. Природні умови і ресурси сприяють вітрильним перегонам, віндсерфінгу, риболовлі, мисливству тощо.

Оздоровчий туризм базується на зростаючій мережі курортів. Найпривабливіші для туристів нині є оздоровчі курортні комплекси і пансіонати. Найвідомішими серед них є Ангра-дос-Рейс, Бузіос, Коста-де-Сауіпе. Зростає кількість оздоровчих курортів і на тропічних островах.

Рекреаційно-туристичне господарство Бразилії — це молода галузь економіки, яка швидко розвивається. Величезна територія країни, різні природні умови й історія розвитку привели до формування декількох туристичних районів. Північний район подібний до Амазонії. Дика природа, екзотика сельви, повноводні річки є основою для розвитку таких видів туризму, як екстремальний, екскурсійний, рафтинг, мисливський, риболовний. Північно-східний район в основному сільськогосподарський, але тут є місто Ресіфі, яке називають колоніальною перлиною країни. Місто самою історією призначене для розвитку пізнавального туризму. Не поступається йому і місто Сальвадор з його старовинною колоніальною архітектурою, а також чудовими пляжами Ітапан, Амараліна і Штуба. Сальвадор славиться своїми вуличними святами, які відбуваються щомісяця, ремісничими ринками, школами бойового мистецтва капуейра тощо.

Південно-східний район найбільш економічно розвинутий. Нині це головна туристична зона завдяки Ріо-де-Жанейро і Сан-Паулу. Тут найрозвинутішими видами туризму є пляжний, діловий, розважальний, екскурсійний, спортивний. Південний район славиться національними парками, екзотичним парком птахів і звичайно грандіозним водоспадом Ігуасу. Західний район привабливий тим, що тут знаходиться столиця країни з її ультрамодерною архітектурою.

Бразилія відома народними промислами і ремеслами. Народні умільці виробляють чудовий одяг, кераміку, кришталь, килими тощо. Особливо ціняться вироби зі шкіри, дерева, скла і декоративного каміння. Найбільшим ремісничим центром є місто Жуан-Песоа. Північно-східний район славиться відомим мереживом ручної роботи, а також плетеними браслетами. Південний район характеризується в'язаними і вовняними виробами.

Бразилія має величезні об'єктивні передумови для перетворення на один зі світових центрів рекреації та туризму. Цьому будуть сприяти швидкі темпи економічного зростання і підвищення добробуту населення.

Запитання та завдання

 • 1. Яке місце за площею посідає Бразилія у світі?
 • 2. Назвіть чинники, які сприяють розвитку рекреації та туризму в Бразилії.
 • 3. Що обмежує розвиток рекреаційно-туристичного комплексу Бразилії?
 • 4. Яке місто має найдиверсифікованішу індустрію розваг?
 • 5. Яке значення бразильських карнавалів у розвитку туризму?
 • 6. Чи всі місцеві жителі прихильно ставляться до карнавалів?
 • 7. Чим приваблює туристів водоспад Ігуасу?
 • 8. Чому Бразилія перетворилася на країну екстремальних видів туризму?
 • 9. Яке місто є столицею туризму в сельві?
 • 10. Які є умови в Бразилії для поширення освітнього і спортивного туризму?
 • 11. Які туристичні райони виокремлюються в Бразилії?
 • 12. Які народні промисли і ремесла розвинуті в Бразилії?

Висновки

Бразилія є найбільшою за площею і чисельністю населення та економічно найпотужнішою країною Південної Америки. Чудові і різноманітні природні умови, таємнича і небезпечна Амазонія, тисячі кілометрів пляжів, серед яких знаменита на весь світ Копа-Кабана, славнозвісні карнавали, багата культурна спадщина, екзотичні місцева кухня і спосіб життя, мальовничі пейзажі та ландшафти, футбол та інші спортивні змагання не е повним переліком туристичних принад Бразилії.

Однак е чинники, що обмежують розвиток рекреації. Соціально-економічна і політична нестабільність, вражаючий рівень злочинності, наркотики, бідність тощо відлякують іноземних туристів. Тому Бразилія все ще не може повною мірою задіяти багатющі рекреаційні ресурси і перетворити рекреаційно-туристичне господарство на один з головних факторів процвітання країни.

Тестовий контроль

 • 1. Яке місце у світі посідає Бразилія за площею:
  • а) 6-те;
  • б) 4-те;
  • в) 5-те?
 • 2. До рекреаційних ресурсів Бразилії належить:
  • а) тропічне узбережжя;
  • б) політична нестабільність;
  • в) високий рівень злочинності.
 • 3. Інвестиції у розвиток рекреаційно-туристичного господарства Бразилії:
  • а) зростають;
  • б) зменшуються;
  • в) залишаються без змін.
 • 4. У який період відбуваються бразильські карнавали:
  • а) лютий — березень;
  • б) травень — червень;
  • в) вересень — жовтень?
 • 5. Яка кількість людей бере участь у виступах шкіл самби на карнавалах:
  • а) 100—200;
  • б) 3,5—5 тис;
  • в) 300—400?
 • 6. Скульптура Христа Спасителя знаходиться у: а)Сан-Пауло;
 • б) Ріо-де-Жанейро;
 • в) Рісіфі.
 • 7. Водоспад Ігуасу ширший за Ніагарський у:
  • а) 2 рази;
  • б) 5 разів;
  • в) 1,1 раза.
 • 8. Столицею екстремального туризму в сельві е місто:
  • а) Манаус;
  • б) Ріо-де-Жанейро;
  • в) Сальвадор.
 • 9. Капуейра — це:
  • а) вид футболу;
  • б) кінні перегони;
  • в) національна боротьба.
 • 10. Колоніальною перлиною Бразилії є місто:
  • а) Бразиліа;
  • б) Манаус;
  • в) Рісіфі.
 • 11. Знамените бразильське мереживо ручної роботи виробляють у:
  • а) Південному районі;
  • б) Північно-східному районі;
  • в) столиці.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші