Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Документальне оформлення касових операцій

Касові операції — це операції підприємств (підприємців) між собою і з фізичними особами, пов'язані з прийманням і видачею готівки при проведенні розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Тобто касові операції — це практично всі операції з готівкою: видача грошей працівникові під звіт, на відрядження, видача зарплати, закупівля за готівку, прийом готівки від клієнтів, покупців і т.д. (Як бачимо, поняття "касові операції" тепер застосовуються і до приватних підприємців.)

З метою контролю за наявним зверненням була прийнята низка нормативних документів, що регулюють порядок ведення касових операцій на підприємствах, вимоги, яких необхідно дотримуватися при проведенні операцій з готівкою, порядок їхньої організації і документованого оформлення. Основними з них є:

  • Положення ПРО ВЕДЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ У НАЦІОНАЛЬНІЙ ВАЛЮТІ В УКРАЇНІ, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 (далі — Положення № 637);
  • Постанова НБУ від 01.06.2011 р. № 174 "Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні" (далі — Постанова № 174).

Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами по операціях із застосуванням платіжних карток і т.д., що, відповідно до законодавства України, підтверджували б факт одержання (видачі) наявних засобів, продажу товарів, надання послуг.

Стан і рух наявних засобів підприємства відбивається в касовій книзі, записи в якій здійснюються касиром підприємства на підставі прибуткових і видаткових касових ордерів (схема 4.2).

Документальне оформлення касових операцій

Схема 4.2 Документальне оформлення касових операцій

Відповідно до Положення № 637 (п. 2.7) у касі підприємства на кінець дня грошові кошти можуть зберігатися тільки в межах ліміту.

Терміни здачі підприємствами наявного виторгу (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємствами і встановлюються за узгодженням з відповідним банком (у якому відкритий рахунок підприємства).

Кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і витрат), встановлених термінів здачі готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію і т. ін.

Встановлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.

Встановлення ліміту каси здійснюється підприємствами самостійно на підставі РОЗРАХУНКУ ВСТАНОВЛЕННЯ ЛІМІТУ ЗАЛИШКУ ГОТІВКИ В КАСІ, що підписується головним бухгалтером і керівником підприємства.

Форма розрахунку (табл. 4.28) для встановлення ліміту залишку готівки наведена в додатку 8 до Положення № 637.

Таблиця 4.28

Форма розрахунку

У розділі "Касові обороти" вказуються фактичні дані по підприємству за попередні три місяці про надходження і витрату наявних засобів і розраховуються середньоденні значення цих показників. Наприклад, якщо заявку складають у лютому 2013 р., то розрахунки наводяться за листопад — грудень 2012 р.

За порушення ліміту каси підприємство чекає штраф у двохкратному розмірі суми виявленої понадлімітної готівки за кожен день, згідно п. 1 Указу президента України "ПРО ЗАСТОСУВАННЯ ШТРАФНИХ САНКЦІЙ ЗА ПОРУШЕННЯ НОРМ З РЕГУЛЮВАННЯ ОБІГУ ГОТІВКИ" від 12.06.95 р. № 436/95

Прибутковий касовий ордер (типова форма № КО-1)

Усі готівки, що надходить у касу, має вчасно й у повній сумі оприбутковуватися. Під оприбуткуванням готівки розуміється її облік у касі підприємства на повну суму фактичних надходжень (у касовій книзі, книзі обліку розрахункових операцій).

Для оформлення операцій по надходженню в касу підприємства коштів з банку від покупців, підзвітних осіб, по поверненню невикористаних засобів та інших надходжень застосовується Прибутковий касовий ордер, типова форма і порядок заповнення якого затверджена наказом № 637 і застосовуються всіма підприємствами (форма № КО-1 (табл. 4.29)).

Прибутковий касовий ордер виписується в одному примірнику і реєструється за друкарським номером в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма № КО-3 і КО-3а) працівником бухгалтерії, підписується головним бухгалтером чи уповноваженою на це особою і передається в касу підприємства.

Квитанція (відривна частина прибуткового ордера), завірена підписами головного бухгалтера (уповноваженою особою) і касира, а також печаткою підприємства, видається на руки особі, яка здала гроші. Квитанція до прибуткового касового ордера, за яку отримана готівка з банку, залишається в касі.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші