Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функції та механізм інвестиційного менеджменту компанії

Інвестиційні стратегії багатонаціональних підприємств (multinational enterprises, MNEs) спроможні забезпечити додаткове проникнення іноземного капіталу. Останніми роками глобалізація стала складовою корпоративної стратегії, а прямі іноземні інвестиції - невід'ємними, а не просто можливими.

Окрім того, прихід нових технологій (наприклад, Інтернет) надає компаніям можливість посилити дієвість стратегії, завдяки якій вони проникають на зарубіжні ринки, а також підвищити ефективність своїх інвестицій.

Тим не менш, зростання іноземних інвестицій є до певної міри взаємопроникненням: конкуренти слідують один за одним на ринок, а прямі іноземні інвестиції можуть стимулювати інші інвестиції, утворюючи вертикальний ланцюг постачальників або провайдерів бізнес-послуг. Тому короткострокова перспектива для потоків інвестицій видається сприятливою і прогнозується тенденція їх постійного зростання.

За визначенням англомовної Вікіпедії, інвестиційний менеджмент (investment management) - це професійне управління різноманітними цінними паперами (акції, облігації тощо) та іншими активами (наприклад, виробничим обладнанням) з метою досягнення специфічних інвестиційних цілей для забезпечення прибутку інвесторам.

Термін "менеджмент активів" (asset management) застосовується як синонім інвестиційного менеджменту у разі колективного інвестування, в той час як синонім "менеджмент фондів" (fund management) є більш узагальнюючим. В якості понять, тотожних терміну "інвестиційний менеджмент", також часто використовують "менеджмент капіталу" (wealth management) та "портфельний менеджмент" (portfolio management).

Інвестиційний менеджмент - це велика і важлива глобальна індустрія, яка несе відповідальність за трильйони доларів, євро, фунтів та ієн. Активи її у 2006 році досягли рекордного показника - 55 трлн доларів. Найбільшим світовим джерелом інвестиційних ресурсів є США (48%), на другому місці - Японія (11%) та Велика Британія (7%). Останніми роками найбільше зростання демонструють країни Азійсько-Тихоокеанського регіону, а також Китай та Індія.

Десять найуспішніших світових компаній в галузі інвестиційного менеджменту за рейтингом "Global Investor's* наведені в табл. 16.1.

Таблиця 16.1

Десять найбільших компаній у сфері інвестиційного менеджменту

Ранг

Компанія

Активи в управлінні (US$ млн)

Країна

1.

Barclays Global Investors

1,400,491

Велика Британія

2.

State Street Global Advisors

1,367,269

США

3.

Fidelity Investments

1,299,400

США

4.

Capital Group Companies

1,050,435

США

5.

Legg Mason

891,400

США

б.

The Vanguard Group

852,000

США

7.

Allianz Global Investors

790,513

Німеччина

В.

JPMorgan Asset Management

782,646

США

9.

Mellon Financial Corporation

738,294

США

10.

Deutsche Asset Management

723,366

Німеччина

Система міжнародного інвестиційного менеджменту реалізує свою головну мету й основні завдання шляхом здійснення певних функцій. Ці функції поділяються на дві групи, визначені комплексним змістом системи управління інвестиційною діяльністю:

  • 1. Функції міжнародного інвестиційного менеджменту як управлінської системи є складовими будь-якого процесу управління незалежно від виду діяльності підприємства, його організаційно правової форми, розміру, форми власності і т. ін. В теорії управління ці функції характеризуються як загальні.
  • 2. Функції міжнародного інвестиційного менеджменту як спеціальної області управління підприємством визначені конкретним об'єктом даної управлінської системи. Теорія управління розглядає ці функції як специфічні. У найбільш загальному вигляді склад функцій інвестиційного менеджменту у розрізі цих груп представлений в табл. 13. 2.

Таблиця 16.2

Характеристика основних функцій інвестиційного менеджменту в розрізі окремих груп

Групування основних функцій міжнародного інвестиційного менеджменту

як управлінської системи

як спеціальної області управління підприємством

1. Розробка інвестиційної стратегії підприємства

1. Управління реальними іноземними інвестиціями

2. Створення організаційних структур, що забезпечують прийняття і реалізацію управлінських рішень по всіх аспектах інвестиційної діяльності

2. Управління фінансовими іноземними інвестиціями

3. Формування ефективних інформаційних систем, що забезпечують обґрунтування альтернативних варіантів інвестиційних рішень

3. Управління формуванням інвестиційних ресурсів

4. Здійснення аналізу різних аспектів інвестиційної діяльності

4. Управління грошовими потоками по міжнародній інвестиційній діяльності

5. Здійснення планування інвестиційної діяльності підприємства за її основними напрямами

6. Розробка дієвої системи стимулювання реалізації прийнятих управлінських рішень в області інвестиційної діяльності

7. Здійснення ефективного контролю за реалізацією прийнятих управлінських рішень у сфері інвестиційної діяльності

Основні функції міжнародного інвестиційного менеджменту як спеціальної області управління підприємством розглянуті у найбільш агрегованому вигляді. Кожна з цих функцій може бути конкретизована більш цілеспрямовано з урахуванням специфіки інвестиційної діяльності окремих підприємств. При здійсненні такої конкретизації на кожному підприємстві може бути побудована багаторівнева функціональна система управління інвестиційною діяльністю. Принципова схема побудови такої деталізованої системи наведена на рис. 13.1.

Процес управління інвестиційною діяльністю базується на певному механізмі, що являє собою систему основних елементів, які регулюють процес розробки і реалізації інвестиційних рішень підприємства.

Щоб пояснити причини того, що інвестиційні менеджери досягають результатів, вищих за посередні, часто використовують закон "трьох П" - "принципи, процес та персонал" (3-P's - Philosophy, Process and People).

Під принципами у даному випадку розуміють основні засади інвестиційного менеджменту організації: наприклад, чи обере менеджер для придбання акції з високою вартістю чи високим зростанням (і чому); чи спирається він на внутрішні розрахунки чи винаймає команду аналітиків тощо. Доцільно, щоб ці засади були сформульовані у засновницьких документах компанії.

Процес означає шляхи, якими впроваджуються загальні принципи: наприклад, як менеджером приймається рішення щодо того, які активи і коли купувати; які активи і коли продавати; хто приймає остаточне рішення і чи приймається воно колегіально тощо.

Персонал включає в себе працівників компанії, особливо фінансових менеджерів. Питання полягає в тому, хто вони, як відбираються, хто кому підзвітний, яка чисельність команди (і чи розуміють усі її члени принципи і процеси, які вони використовують) і як довго ця команда працює разом.

Багаторівнева функціональна система управління інвестиційною діяльністю підприємства

Рис. 16.1. Багаторівнева функціональна система управління інвестиційною діяльністю підприємства

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші