Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Соціологія arrow Людина і світ
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

СІМ'Я В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Найважливішим елементом соціальної структури - соціальним інститутом є сім'я. Становище сім'ї служить барометром стану суспільства, показує ступінь його просування шляхом надання своїм громадянам реальних можливостей для соціально-культурного розвитку.

Сім'я - дуже древній соціальний інститут, який набував на різних ступенях розвитку різних форм. У суспільстві не вщухають суперечки про те.

яка з існуючих форм найбільш життєздатна, більшою мірою відповідає традиціям і національним особливостям тієї чи іншої країни.

Сучасна західна цивілізація далеко просунулася шляхом розвитку особистої свободи індивіда, можливостей його соціального вибору. При цьому такій свободі нерідко віддається перевага перед взаємною відповідальністю і згуртованістю сім'ї, що створює для неї чималу небезпеку. У більшості країн Західної Європи зменшується число осіб, які вступають у шлюб, росте число "вільних союзів" і народжених у них дітей, слабшає міцність шлюбів.

Зростає трудова зайнятість жінок поза сім'єю. Для нашої країни це вже типове явище. Але і на Заході частка працюючих жінок перевищує 50-60%. Професійні інтереси стають серйозним конкурентом сімейним інтересам не тільки для чоловіків, але і для жінок.

Разом з тим, сім'я залишається вищою цінністю, і щоб зміцнити її позиції, урядами багатьох країн застосовуються спеціальні міри. Вони містять у собі різні допомоги і фінансові пільги, відпустки для батьків у зв'язку з доглядом за маленькими чи хворими дітьми, створення дошкільних дитячих установ, пристосування режимів робочого дня до потреб сім'ї. У ряді країн час догляду за дітьми зараховується в загальний виробничий стаж при нарахуванні пенсій. Нерідко в зв'язку з народженням дитини виплачуються одноразова грошова допомога, сума якої зростає з кожною наступною дитиною. Тут відбивається прагнення суспільства і держави до певної демографічної політики, що веде до росту народжуваності.

Чи відчуваєте ви на прикладі своєї сім'ї допомогу з боку держави? У чому вона виражається?

ТЕНДЕНЦІЇ В РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ ВІДНОСИН

Соціальна структура, як і інші сторони життя суспільства, піддана змінам. З курсів історії ви знаєте, як це відбувалося в ході цивілізаційного розвитку в різні епохи. Картина соціального життя сучасного людства також строката і рухлива. Найбільш стійка соціальна структура в існуючих і понині традиційних суспільствах. У них зберігаються соціальні групи, пов'язані з общинним землекористуванням, натуральним господарством, дрібнотоварним виробництвом. У ряді випадків підтримуються принципи релігійно-общинної і навіть родоплемінної організації.

Високою соціальною динамікою відрізняються суспільства, які вступили в епоху індустріалізації і модернізації. Там зміцнюються групи, пов'язані з великим промисловим виробництвом, зростає кількість міського населення.

Значні соціальні зрушення відбуваються в розвинутих країнах Заходу. Однією з тенденцій є ріст "нового" середнього класу. До нього відносять більшість інтелігенцій, керівників середньої і нижчої ланки, висококваліфікованих робітників. Доходи цих верств, у більшості випадків працюючих за наймом, не нижчі, ніж у середньої і дрібної буржуазії ("старий" середній клас). Ріст середнього класу зменшує соціальну диференціацію, робить суспільство більш стійким у політичних відносинах. .

У цій групі країн велика частка населення, що працює за наймом. При цьому структурні зміни в економіці ведуть до скорочення чисельності промислового робітничого класу. Менше стає і самостійних селян (фермерів). Разом з тим, під впливом науково-технічної революції зростає значення висококваліфікованої розумової праці. Гострою соціальною проблемою, як і раніше, залишається безробіття.

Певний регулюючий вплив на соціальні відносини прагне робити державна влада. У ряді випадків держава підтримує ідеї соціальної рівності, а в крайніх проявах - і зрівняльності. Це відноситься, приміром, до колишніх соціалістичних країн, нинішньої Куби, Північної Кореї.

У західних країнах однією з головних турбот держави є запобігання соціальним конфліктам. Багато чого робиться для підтримки найбільш уразливих в умовах конкурентної економіки верств населення - людей похилого віку, інвалідів, багатодітних сімей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші