Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Документальне оформлення наявних розрахункових операцій

Розрахунки населення з підприємствами торгівлі, громадського харчування і послуг в здебільшого, здійснюються готівкою.

Контроль у цій сфері регулюється Законом України "ПРО ЗАСТОСУВАННЯ РЕЄСТРАТОРІВ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ У СФЕРІ ТОРГІВЛІ, ГРОМАДСЬКОГО ХАРЧУВАННЯ ТА ПОСЛУГ" від 01.06.2000 р. № 1776-ІП (далі — Закон про РРО), що вступив у дію з 1 січня 2001 р.

Відповідно до Закону про РРО розрахунки за товари (роботи, послуги) готівкою повинні проводитися із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Розрахункові операції із застосуванням РРО супроводжуються роздруківкою і видачею касового чека, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Разом з тим, статтею 9 Закону про РРО передбачені випадки, коли при торгівлі за наявні засоби реєстратори розрахункових операцій можуть не застосовуватися. У цьому випадку операції з приймання готівки оформляються розрахунковою квитанцією (РК), з реєстрацією таких операцій у Книзі обліку розрахункових операцій (КОРО).

Форми розрахункових квитанцій і Книги обліку розрахункових операцій застосовуються відповідно до Положення ПРО ФОРМУ ТА ЗМІСТ РОЗРАХУНКОВИХ ДОКУМЕНТІВ, а також відповідно до Порядку реєстрації і ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок. Обидва документи затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 (далі — Положення № 614).

Розрахункова квитанція — це бланк розрахункового документа. Він виготовляється централізовано, друкарським способом. Розрахункові квитанції зброшуровані в розрахункову книжку, мають бути зареєстровані в податковій службі на кожне місце проведення розрахунків.

Книга обліку розрахункових операцій містить щоденні звіти про рух грошових коштів, що складає касир на підставі 2-звіту при використанні РРО або розрахункових квитанцій.

Z-звiт — документ, який містить інформацію про приймання і видачу коштів протягом робочого дня, що накопичується у фіскальній пам'яті РРО при видачі касових чеків. Касир виводить 2-звіт через РРО наприкінці дня і тим самим обнуляє інформацію у фіскальній пам'яті РРО, накопичену за робочий день (зміну).

Щомісяця, не пізніше 15-го числа, суб'єкти підприємницької діяльності здають Звіт про використання РРО і розрахункових книжок. Звіт складається на підставі даних Книги обліку розрахункових операцій. Порядок формування Звіту про використання РРО і розрахункових книжок наведений на схемі 4.4.

Документальне оформлення наявних розрахункових операцій

Схема 4.4. Документальне оформлення наявних розрахункових операцій

Підсумовуючи сказане, відзначимо: наявні розрахункові операції в Україні, як правило, здійснюються за допомогою РРО. При цьому покупцю має бути виданий фіскальний касовий чек. Якщо ж чинним законодавством дозволено працювати без РРО, то такі розрахунки оформляються розрахунковими квитанціями. Інформацію про рух наявних коштів необхідно від образити в Книзі обліку розрахункових операцій і в Звіті про використання РРО (розрахункових книжок), що представляється підприємством щомісяця в податкову службу.

Фіскальний касовий чек на товари (послуги) типової форми № ФКЧ-1

Форма фіскального чека (табл. 4.42), затверджена Положенням № 614 (додаток 1), являє собою скорочене позначення обов'язкових реквізитів цього розрахункового документа і їхнє повне найменування.

На практиці фіскальний касовий чек, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків, видається покупцю при оплаті останнім отриманих товарів (робіт, послуг) у вигляді відривного талона заправної касової стрічки реєстратора шириною, як правило, 55 мм із позначенням обов'язкових реквізитів типової форми (табл. 4.43).

Фіскальні касові чеки заповнюються у визначеному порядку.

Рядки 5 і 6 повторюються (приклад 2) відповідно до кількості різних найменувань товарів (робіт, послуг), якщо вони оплачені одним касовим чеком.

Таблиця 4.42

Фіскальний касовий чек на товари (послуги) типової форми № ФКЧ-1

Таблиця 4.43

Якщо кількість купленого товару (отриманої послуги) однакової одиниці виміру, то зведення про товар (послуг) можна друкувати в одному рядку. Якщо реєстратор розрахункових операцій працює з цінами (тарифами), що включають ПДВ, то в касовому чеку друкується вартість кожного товару (послуги) з урахуванням ПДВ, в іншому випадку — вартість товару без обліку ПДВ

Рядок 7 касового чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати. У випадку здійснення оплати тільки в наявній формі дозволяється рядок 7 не друкувати.

Рядок 9 форми ФКЧ-1 повторюється відповідно до кількості податкових груп по різних ставках ПДВ. Дозволяється не друкувати рядка по податкових групах, де сума ПДВ дорівнює нулю.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші