Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Основи педагогічної ергономіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Використання конторок у навчальному процесі

Тіло людини природно пристосоване до фізичного руху, на який вона має витрачати до 90% добового часу. Сучасна пересічна людина на фізичний рух відводить лише 10%. Діти надзвичайно рухливі. Нещодавно науковці звернули увагу на те, ш,о організація робочого місця школяра і дорослої людини не відповідає потребам організму. Діти у школі вимушені годинами сидіти за столом чи партою майже нерухомо, згодом це продовжується у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах або на "сидячій" роботі. Внаслідок цього виникають застійні явища в організмі людини, що спричинюють різні хвороби серцево-судинної (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда та ін.), опорно-рухової (сколіоз, спондильоз, ламкість кісток тощо) та нервової (невралгія) систем.

У людини з дитинства потрібно формувати тілесно-вертикальний моторно-активний динамічний стереотип шляхом використання у навчальному процесі спеціальних меблів - конторок.

Сучасний російський педагог В. Базарний створив методику поступового переформування динамічного стереотипу сидіння на динамічний стереотип стояння як зручну і природну позу навчального процесу. Він розробив модель простої конторки, яку ставлять на учнівський стіл, та оригінальної, що замінює його. Конструкція конторки передбачає два режими використання: читання, письмо, малювання - на похилій поверхні та ліплення, конструювання, вишивання - на горизонтальній (рис. 2.12).

Конторки для стола (зліва) та замість стола ( справа)

Висота конторки над рівнем підлоги припасовується до зросту кожного школяра таким чином, щоб під час письма він стояв вертикально (не нахилявся, не тягнувся вгору). Найважливішим є сформувати у дитини здатність відчувати потреби свого тіла. Лише вона сама може відчути, скільки хвилин їй слід постояти за конторкою і посидіти за столом.

На початкових етапах адаптації дітей до динамічних поз оптимальним режимом виявився той, за якого діти змінювали пози "стояння за конторкою" - "сидіння за партою" кожні 15 хв. У процесі такої адаптації тривалість разового стояння за конторкою не має перевищувати 25 хв. (рис. 2.13).

Зміна динамічної пози у процесі навчання

При використанні конторок у навчальному процесі потрібно дотримуватися гігієнічних та ергономічних вимог. Висота конторки має бути бездоганно припасована до зросту дитини. Оптимальним кутом нахилу робочої поверхні конторки є 15-17°. Гігієнічно оптимально, якщо дитина стоїть у шкарпетках із натуральної тканини без взуття. Під ноги рекомендується помістити масажний килимок із природних матеріалів (соломи, конопляних, лляних чи бавовняних ниток, вовни тощо).

При роботі в режимі динамічних поз дитина може на 3-5 хв. прилягти. Цей прийом відновлює її активність. Писати і малювати лежачи неприпустимо. Режим динамічних поз корисний і для занять за комп' ютером.

З огляду на розміри сучасних класів, а також їх наповненість запровадити навчання за конторками дуже складно. У цьому разі рекомендовано столи ряду, розташованого далі від вікон, замінити на конторки із змінною висотою робочої поверхні, а ближчий до вікон ряд столів залишити для занять у режимі сидячи. Періодично за командою вчителя (приблизно через кожні 10-15 хв.) ті діти, які працювали стоячи, сідають за столи, а ті, хто працював сидячи, стають за конторки.

Досвід свідчить, що діти (і дорослі теж) із задоволенням працюють за конторкою. Це не тільки зміцнює опорно-руховий апарат загалом (не викривлюється хребет, зникають болі у спині тощо), а й підвищує імунітет, фізичну та психічну витривалість і увагу, творчі здібності. Діти ростуть рівномірно протягом усього року, а не тільки в період літніх канікул, розвиваються не тільки фізично, а й розумово.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші