Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтернет як посередник

Інтернет, з'явився досить недавно, але вже встиг увійти до всіх сфер життя сучасної людини. Не залишився осторонь і туризм, який в Інтернеті знайшов нові можливості для свого розвитку, причому розвитку дуже перспективного. Інтернет справляє на маркетинг туризму потужніший вплив, ніж будь-яка інша технологія з часів винаходу телебачення. Він став важливим методом просування, за допомогою якого туроператори можуть просувати свої напрями і турпродукти.

До основних напрямів застосування Інтернету в туристичному бізнесі можна віднести:

 • - використання Інтернет-механізмів при просуванні туристичного пакету і окремих туристичних продуктів (наприклад, просування сайту компанії, проведення адресних розсипок, робота туристичних електронних бірж і т.п.).
 • - розвиток електронних систем бронювання, що дозволяють в режимі реального часу бронювати певне число турів або окремих туристичних продуктів як турагентами, так і звичайними користувачами - потенційними туристами.

Глобальні системи розподілу або бронювання, будучи спочатку аристократичною забавою, що вимагає окремого підключення, вже декілька років активно освоюють Інтернет, що робить їх доступними для будь-якого користувача.

Щоб створити власну систему бронювання, оператор може піти одним з двох шляхів: або зробити її самостійно силами штатних програмістів, або купити (узяти в оренду) існуючу і працюючу систему бронювання у однієї з фірм, що займаються розробкою програмного забезпечення.

У принципі, компанії, що займаються бронюванням за допомогою глобальної мережі, розвиваються по однакових напрямах - і це цілком логічно. По-перше, розвиток йде по лінії полегшення доступу, що на даному етапі відбувається в основному через активне освоєння Інтернету. По-друге, невпинно удосконалюються самі системи бронювання, що полягають в спрощенні їх використання і у введенні нових функцій на користь клієнтів. У останніх розробках багато уваги приділяється тому, щоб допомогти агенту вибрати найвигідніший для його клієнта маршрут.

Існуючі системи Інтернет-бронювання турів або туристичних продуктів можна умовно розділити на дві категорії: що вимагають безпосереднього контакту з туроператором, якому дана система бронювання належить, і що не вимагають даного контакту.

До першої категорії можна віднести електронні системи бронювання, що надають своєму користувачу максимум необхідної для вибору поїздки інформації. Це можуть бути:

 • - дані про пропоновані маршрути;
 • - інформація про терміни планованих турів;
 • - інформація про готельну базу турів з описом готелів (безпосередньо у системі бронювання або через посилання на сайти самих готелів);
 • - інформація про маршрут і продукти, що надаються в турі (екскурсії, харчування, графік руху по маршруту);

інформація про вартість туристичних пакетів, з вказаним розміром пільг і знижок (залежно від термінів туру, особи від'їжджаючих, умов поїздки і т.п.);

- інформація про наявність місць на майбутні заїзди.

Таким чином, Інтернет-системи бронювання, що вимагають безпосереднього контакту з туроператором, призначені для донесення до користувача максимуму необхідної для вибору туру інформації. Після того, як користувач визначається з майбутнім туром (тобто обирає напрям, маршрут, терміни, умови і т.п.), ґрунтуючись на власних потребах і фінансових можливостях, у разі наявності місць на даний заїзд, він відправляє заявку на ім'я туроператора (у електронному або факсимільному вигляді) з вказаними власними особистими даними і контактними телефонами (електронної адреси). Працівники туроператора, що одержали дану заявку протягом в короткий зобов'язуються підтвердити заявлені умови (або запропонувати всі можливі альтернативи їм) і зв'язатися з потенційним туристом.

Одержавши підтвердження від туроператора, фізична особа або агентство, що відправили заявку, зобов'язані в зазначені в підтвердженні терміни сплатити вартість туру, надати необхідні для дотримання туристичних формальностей документи або в офісі туроператора, або в офісі уповноваженого регіонального агентства, і одержати всю необхідну для здійснення поїздки документацію (ваучери, квитки, путівку, страхові поліси, візи і т.п.). Подібні системи бронювання є на сайтах практично всіх провідних туроператорів України. У нашій країні, дана схема роботи є єдиним способом Інтернет-бронювання турів у візові країни (оскільки без особистого контакту працівників туроператора і від'їжджаючого клієнта неможливе отримання відповідного дозволу на в'їзд у візові для українців держави).

Друга категорія систем Інтернет-бронювання турів не вимагає безпосереднього контакту і узгодження дій користувача з самим туроператором-власником системи бронювання. Це досягається тим, що необхідний пакет документів для заїзду (ним звичайно є ваучер, що пред'являється для заселення, що має особливу форму і порядковий номер) автоматично висипається користувачу після завершення процедури бронювання on-line. Проте ваучер втрачає свою силу у разі невчасної оплати виставленого рахунку, про що користувач також додатково повідомляється адміністратором системи бронювання. У зв'язку з тим, що ніяких контактів (окрім оплати рахунку) між користувачем системи бронювання і туроператором немає, даний вид бронювання розповсюджується тільки на тури, що не вимагають додаткових (окрім оплати) формальностей (наприклад, віз).

Застосування інструментів on-line бронювання значною мірою полегшують як роботу агента (не вимагається тривалих дзвінків в офіс туроператора для необхідних узгоджень, що особливо тяжко реалізувати в пікові сезони, дозволяє турагенту обирати і пропонувати туристу ті заїзди, на які дійсно залишилися місця в засобах розміщення), так і від туроператора (не вимагається затрат робочого часу на розмови по телефону і рутинної роботи з документацією).

Зрозуміло, можливість роботи по бронюванню турів в режимі реального часу вимагає як від туроператора, так і від користувача несення певних зобов'язань і відповідальності, які указуються в договорі, підписання якого передує володінню користувача доступом до системи бронювання.

Обов'язками туроператора - власника системи бронювання є:

 • - забезпечення роботи користувача системою бронювання при дотриманні останнім його обов'язків;
 • - туроператор не може гарантувати і відповідати за будь-якого роду дії третіх осіб або інших непередбачених ситуацій, які перешкоджають користуванню електронної системи бронювання не з вини самого туроператора (неправомірні дії третіх осіб, несанкціонований доступ до електронної інформації, аварії та інші пошкодження на комунікаційних шляхах);
 • - туроператор несе повну відповідальність за інформацію (відповідність дійсності числа вказаних в системі бронювання вільних місць, ціни, графіка заїздів, інформації про засоби розміщення і т.п.), бронювання що надається в електронній системі, зобов'язується забезпечити тих, що від'їжджають необхідними для розселення документами (ваучерами, талонами, путівками тощо);
 • - туроператор не гарантує і не несе відповідальності за відмову в наданні турпродукту відпочиваючим у разі незарахування грошей на рахунок оплати вартості відповідних путівок. Користувач відшкодовує всі збитки оператора, включаючи витрати, пов'язані з можливим вирішенням ситуації з такими відпочиваючими;
 • - оператор зобов'язується надавати будь-який консультаційний супровід користувача у разі виникнення яких-небудь труднощів пов'язаних з роботою комп'ютерної системи бронювання.

З іншого боку, в обов'язки користувача Інтернет-системи бронювання входять:

забезпечення конфіденційності, що одержується з системи бронювання інформації, а також вживання заходів по недопущенню несанкціонованого доступу в систему бронювання під реєстраційним ім'ям і паролем користувача;

недопущення дій, направлених на знищення, зміну, доповнення, розповсюдження або псування комп'ютерної системи бронювання або інформації, яка міститься в ній; оформлення ваучера на поселення тільки після повної оплати відповідної заявки;

 • - повідомлення відпочиваючим всієї необхідної інформації про порядок надання туристичних продуктів, а також особливі умови здійснення туру;
 • - надати туроператору дійсну інформацію про осіб, що заїжджають, необхідну для розселення і бронювання місць в засобах розміщення (звичайно це прізвища, імена, по батькові тих, що заїжджають, номери їх паспортів і дати народження); своєчасно проводити оплату заявлених умов турів (за доступ до системи бронювання), поповнювати необхідний розмір депозиту як фінансову гарантію роботи користувача (якщо така присутня).

До прав туроператора-власника системи on-line бронювання відносяться:

- право ануляції заявлених умов туру в разі невчасної їх оплати користувачем;

право відключення користувача від системи бронювання у випадках неодноразових грубих порушень правил бронювання або у випадку не внесення абонентської платні;

- право вимоги сплати штрафних санкцій користувачем за відмову від заброньованих путівок в перебігу "dead-line" - після настання моменту можливої відмови від заброньованих путівок без несення штрафних санкцій.

До прав користувача можна віднести:

 • - право вимоги комісійної винагороди з турів туроператора, що продаються (якщо інші умови не оговорені);
 • - право вимоги додаткового підвищення комісійної винагороди у разі великих об'ємів продажів турів туроператора (звичайно комісійна винагорода збільшується при досягненні користувачем певного числа проданих туро-днів);
 • - право розірвання договору на користування Інтернет-системою бронювання за власною ініціативою;
 • - право відмовитися від заброньованих путівок до настання обумовленого терміну ("dead-line").

Отже, впровадження в туристичну інфраструктуру електронних способів бронювання турів і окремих туристичних продуктів свідчить про значне розмежування функцій і повноважень турагента і туроператора.

Останній перестає бути одвічним консультантом працівників турагентств (що особливо не мають великого досвіду продажу того або іншого напряму), видаючи максимум необхідної для поїздок інформації в електронному вигляді, концентруючи свої зусилля на просуванні власних блоків місць за допомогою Інтернету. Поточні функції менеджерів туроператора, таким чином, зводяться тільки до прийому інформації про осіб, що заїжджають в ті або інші засоби розміщення, формування списків осіб, що приїздять і відсиланню цих списків працівникам готелів або зустрічаючим сторонам. Очевидно, що функція підтвердження заявлених умов, яка раніше займала основну частину робочого часу менеджерів туроператора, цілком може виконуватись адміністратором електронної системи бронювання, що стежить за постійним оновленням на сайті наявності місць у всіх пропонованих засобах розміщення на всі наявні заїзди.

З іншого боку, типова для туристичних агентств функція узгодження умов туру, заявлених туристом, з можливостями туроператора, після впровадження електронних систем бронювання трансформується в елементарний доступ агента до цієї системи, в якій представлено реальний стан продажів на певний момент часу.

Існує два підходи готельного менеджменту до on-line бронювання. Перший полягає в тому, щоб спонукати споживача забронювати номер через Інтернет (через спрощення процедури on-line бронювання, швидше підтвердження бронювання, здешевлення вартості готельного продукту, заявленого через Інтернет). Другий підхід полягає в тому, щоб підтримувати і оновлювати привабливий сайт, на якому відвідувачі зможуть ознайомитися з продуктами і тарифами готелю.

Паралельно з готелями, вже давно існують системи бронювання квитків на регулярні і чартерні авіарейси, що полегшує не тільки вибір потенційного пасажира авіаліній, але і туристичних агентів або туроператорів, що не мають власних блоків місць на чартерних лініях.

Актуальність створення "глобальної" системи бронювання, зумовлена її перевагами. Будь-який досвідчений користувач мережею Інтернет, добре обізнаний про ціни і пропозиції провідних туроператорів (часто турист дзвонить в агентство і сам називає і дати вильоту, і ціни, і готелі, і навіть найменування і контактні телефони туроператора), з введенням такої системи бронювання клієнт вже зможе самостійно, не покидаючи робочого місця, не тільки забронювати тур (на будь-якому напрямі), що цікавить його, але і сплатити його, виписати собі путівку і ваучер і спокійно вирушити в подорож, не вдаючись до послуг агентства. У будь-якому випадку ідеї створення глобальної системи бронювання турів повинні розповсюджуватися тільки відносно ліцензованих агентств (доступ до такої системи повинні одержувати тільки туристичні компанії)-

Проте ідею створення глобальної електронної системи бронювання турів в Українському Інтернеті поки не вдається реалізувати, оскільки відбувається зіткнення у сфері розділення відповідальності між власниками СБ і самими туроператорами у разі надання неякісного турпродукту. Тільки у разі успішного подолання даної проблеми можна створити єдину українську систему бронювання турів, що стане величезним кроком на шляху подальшого розвитку українського туристичного бізнесу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші