Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОБМЕЖЕННЯ РИЗИКУ ЗА ДОПОМОГОЮ ОПЦІОНІВ

Опціон - це контракт, укладений між двома інвесторами, один з яких виписує та продає опціон, а інший купує його та отримує право впродовж обумовленого, в умовах опціону терміну або купити за фіксованою ціною певну кількість акцій в особи, яка виписала опціон (опціон на купівлю), або продати їх йому (опціон на продаж). Таким чином, особливість опціону полягає в тому, що в угоді купівлі-продажу, де він виступає об'єктом, покупець стає власником не титулу власності (тобто акції), а права на її придбання. В біржовій практиці угода купівлі-продажу опціону називається контрактом. Окремий контракт укладається на повний лот, тобто 100 акцій. Власник або покупець контракту сплачує продавцю або особі, яка виписала контракт, своєрідні комісійні (премію). В цій угоді продавець контракту приймає на себе певні обов'язки (продати або купити певну кількість акцій залежно від умов опціону). Власник же опціону чи покупець отримує право купити або продати відповідну кількість акцій.

Опціон на купівлю. Нехай інвестор "X" розраховує на поліпшення біржової кон'юнктури, а його контрагент, інвестор "У", - на погіршення. Нехай поточний ринковий курс паперів, з якими здійснюються операції з опціоном, дорівнює 30 грн. Інвестор "X" здійснює придбання в інвестора "У" опціону на купівлю. При цьому укладається контракт, який дає право інвестору "X" придбати в інвестора "У" повний лот (100) акцій за курсом, який перевищує поточний і дорівнює, скажімо, 35 грн. Згідно з досягнутою між цими інвесторами домовленістю ціна такого опціону (тобто премія, що сплачується інвестором "X" інвестору "У") становить приблизно 200 грн. Якщо в період дії опціону біржовий курс даних акцій підніметься вище 35 грн., то інвестору "X" реалізація опціону принесе прибуток. Цей прибуток буде тим більшим, чим вище підніметься курс. Наприклад, за курсу 50 грн. він становить 1300 грн. (курсова різниця 15 грн. по 100 акціях мінус 200 грн., сплачених у вигляді премії). При цьому норма прибутку на вкладені ним 200 грн. становить 650%. Коли б інвестор "X" замість опціону просто придбав 100 акцій за початковим курсом 30 грн., а потім продав їх по 50 гри., то, по-перше, йому потрібно було б спочатку мобілізувати і вкласти значно більшу суму (3000 грн.), і, по-друге, норма прибутку виявилась би значно меншою (66,7%). Якщо інвестор "X" помилився в рахунку і курс акцій не зростає, то опціон не буде реалізованим і у встановлений термін вичерпає себе. Втрати інвестора при цьому обмежені сумою премії. Таким чином, ризик власника опціону на купівлю обмежений, а потенційний виграш може бути досить значним. Що стосується інвестора "У", то, як продавець опціону на купівлю, він ризикує зазнати значних втрат, а його виграш обмежений премією за опціон. Хоча на перший погляд здається, що сторони цієї угоди нерівноправні, насправді нерівноправності тут немає. По-перше, інвестор "У" виписував опціон на купівлю, свідомо розраховуючи на зниження курсу або, у всякому разі, на його збереження чи незначне підвищення, а, по-друге, у випадку невдачі він одержує прибуток (за рахунок премії), не вклавши в цю операцію ні копійки.

Опціон на продаж. У цьому випадку на підвищення розраховує продавець опціону, покупець же його (власник) розраховує на зниження курсу акцій. Розглянемо механізм цієї операції на тому ж прикладі: інвестор "X", як і раніше, грає на підвищення, а інвестор "У" - на зниження курсу. Інвестор "X" виписує опціон на продаж і, тим самим, бере на себе відповідальність купити акції у свого контрагента, якщо вирішить використати право продати ці акції. Курс, який фіксується в цьому опціоні, буде нижчим від поточного ринкового. Припустимо, що поточний ринковий курс становить ЗО грн. Ціна, зафіксована в опціоні, буде, скажімо, 28 грн., а премія -200 грн. Якщо біржовий курс зростає, реалізація опціону не буде мати сенсу - інвестор. "У" не буде, звичайно, продавати акції своєму контрагенту за низьким курсом, зафіксованим в опціоні. Виграш інвестора "X", як і втрати інвестора "У", дорівнюють сумі, одержаній від продажу опціону. Однак припустимо, що курс знизився і досяг 15 грн. У цьому випадку інвестор "У" купує ринковий лот акцій (100 штук) за 1500 грн., а потім реалізує своє право продати їх інвестору "X" за курсом, зафіксованим в опціоні (28 грн.). Чистий прибуток інвестора "У" (за вирахуванням 200 грн., сплачених у вигляді премії), становить 1100 грн. або 550% на вкладений капітал. Чим більше знижується курс, тим вищі втрати продавця і більший прибуток покупця.

Слід пам'ятати, що продаж опціонів, як правило, пов'язаний зі значним ризиком. Для особи, яка виписує опціон на купівлю, цей ризик дорівнює різниці між поточною ринковою ціною і ціною реалізації опціону (чим більша різниця, тим більші втрати). У цьому випадку ризик особи, яка виписує опціон, в принципі нічим не обмежений, оскільки до вичерпання опціону ціна акцій, вкладених у його основу, може зрости нескінченно. Для особи, яка виписує опціон на продаж, розміри ризику дещо більш обмежені: лімітом тут є ціна покладених в основу опціону акцій.

Але продавець опціону на купівлю може обмежити свої втрати. Якщо він, виписуючи опціон, вже має акції, вкладені в основу опціону, то зростання біржового курсу акцій не приносить йому безпосередніх матеріальних втрат: замість того, щоб купувати на ринку акції за високим курсом, а потім, виконуючи взяті на себе зобов'язання, продати їх за більш низьким курсом покупцю опціону, він продає акції зі свого портфеля. При цьому ризик його полягає у втраченій вигоді, оскільки, продавши свої акції, він позбавляє себе можливості отримати курсовий прибуток шляхом продажу цих акцій за більш високою ціною. Якщо особа, яка виписує опціон на купівлю, володіє відповідними акціями, то її називають "продавцем із закритою позицією". Можливості забезпечення покриття своїх позицій (обмеження ризику) не обмежуються лише володінням безпосередньо акціями, на які виписується опціон. Для цього можна мати привілейовані акції або облігації, що можуть бути конвертовані в ці акції, або ж мати депозитне свідоцтво, яке стверджує, що продавець опціону тримає ці акції на своєму депозитному рахунку. В принципі, особа, яка виписує опціон на купівлю, може обмежити свій ризик також у тому випадку, якщо вона одночасно утримує опціон на купівлю за тими ж самими акціями, який був би їй виписаний будь-яким третім, стосовно учасників цієї угоди, інвестором. Якщо виписаний ним опціон пред'являють йому до виконання, він, в свою чергу, може для виконання цього зобов'язання здійснити своє право за опціоном, який він утримує.

Особі, яка виписує опціон на продаж, обмежити ризик, якому вона піддається, складніше. Тому кількість випусків акцій, за якими можна виписати опціони, менша, ніж у випадках з опціонами на купівлю.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші