Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Фінанси arrow Валютні операції
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Валютно-процентні свопи

Валютно-процентний своп може передбачати як обмін процентними платежами, так і обмін сумою основного боргу. Ситуація на міжнародному ринку капіталів може скластися таким чином, що банку можуть котируватися нижчі процентні ставки за кредитами в одній валюті, та вищі - за кредитами в іншій (наприклад, американському банку котируються більш привабливі процентні ставки в доларах США порівняно зі ставками за кредитами в британських фунтах стерлінгів). Тоді для банку можливо одержати позику на ринку, де він має перевагу, та здійснити валютний своп. Такий своп буде передбачати:

 • - обмін сумами основного боргу на початку дії угоди;
 • - обмін процентними платежами протягом дії угоди;
 • - зворотний обмін сумами боргу наприкінці дії угоди. Можливо також, що банки здійснюють лише процентні платежі, без

обміну сумами основного боргу.

Приклад [5]: Банки А та Б мають такий доступ до ресурсів:

Банки А та Б мають такий доступ до ресурсів:

Як бачимо, банку А вигідніше залучати американські долари, а банку В - британські фунти стерлінгів. Якщо ж банку А необхідно мати у своєму розпорядженні британські фунти, а банку В - доларові ресурси, то вони можуть здійснити своп.

Якщо валютний курс на дату укладення угоди дорівнює 1,6000, то банк А позичає 16 млн дол., банк В - 10 млн ф. ст., банки обмінюються сумами боргу (рис. 13.3), а потім протягом дії угоди обслуговують процентні платежі один одного (при цьому кожен із банків відповідає за своїми зобов'язаннями на міжнародному ринку капіталу незалежно віл якості виконання іншим банком своїх зобов'язань за свопом). Наприкінці дії угоди банки здійснюють зворотний обмін сумами боргу і кожен із них розраховується зі своїм кредитором.

Валютно-процентний своп (з обміном сумами боргу)

Рис. 13.3. Валютно-процентний своп (з обміном сумами боргу)

Але обмін сумами основного боргу містить у собі кредитний ризик, тому що на дату закінчення угоди валютний курс може значно відрізнятися від курсу, що був на дату укладення. Проте банки обмінялися фіксованими сумами, і наприкінці дії свопу вони мають повернути один одному саме ці суми.

Можливе також здійснення валютно-процентних свопів без обміну сумами основного боргу. Тобто банки обмінюються лише процентними платежами за зобов'язаннями в різних валютах. Такі свопи здійснюються, коли банку не потрібно залучати ресурси в тій чи іншій валюті, а лише зафіксувати доходи та витрати в одній валюті, тобто коли банк має процентні доходи від активу в одній валюті, а процентні витрати - в іншій. Наприклад, британський банк здійснює випуск боргових зобов'язань у доларах США, терміном обігу п'ять років із щорічною сплатою відсотків. Це передбачає, що протягом цих п'яти років банк має сплачувати відсотки за облігаціями в доларах США. При цьому банк має доходи від активів у британських фунтах стерлінгів. Отже, банк має надходження в одній валюті та зобов'язання за платежами в іншій, що передбачає валютний ризик для банку. Своп дає змогу банку розраховувати доходи та витрати в одній валюті. При цьому можливі свопи з обміном:

 • - процентними платежами за фіксованими ставками;
 • - процентними платежами за плаваючими ставками;
 • - платежів за фіксованими ставками на платежі за плаваючими.

Як правило, такі свопи укладаються з участю третьої сторони - дилера. Залежно від умов свопу валютний ризик може брати на себе дилер або ж одна зі сторін. Механізм здійснення валютного свопу на базі швейцарських франків та доларів США відображено на рис. 13.4.

Валютно-процентний своп (без обміну сумами основного боргу)

Рис. 13.4. Валютно-процентний своп (без обміну сумами основного боргу)

Свопціон

Свопціон - похідний фінансовий інструмент, опціон на своп, контракт, що дає право його покупцеві укласти угоду "своп" на певну дату в майбутньому.

Свопціон колл - свопціон, що забезпечує право покупцеві бути платником за фіксованою ставкою (фіксованим курсом) при цьому йому будуть платити по плаваючій ставці.

Свопціон пут - свопціон, що забезпечує право покупцеві бути платником за плаваючою ставкою (плаваючого курсу), при цьому йому будуть платити за фіксованою ставкою.

Якщо покупець свопціона має потребу в майбутньому виступати в якості покупця активу (або валюти) з фіксованим курсом, при одночасному здійсненні зустрічного продажу аналогічного активу за плаваючою ставкою, то він може укласти свопціон пут, тим самим усі ризики повністю переклавши на продавця свопціона. Якщо з якої-небудь причина поточна плаваюча ставка буде нижче, ніж раніше обумовлений фіксований курс покупки, то торговець буде зазнавати збитків. Скориставшись свопціоном, він буде отримувати фіксовану плату, яку віддасть за своїми зобов'язаннями, а отриману плаваючу ставку він віддати продавцеві свопціона. Якщо ж плаваюча ставка буде вище фіксованої ціни покупки, то торговець просто відмовиться від свопціона, тому що подібні умови будуть приносити йому прибуток.

Зазвичай покупець і продавець свопціона обумовлюють [3]:

 • - премію (піну) свопціона (плата за відстрочку операції своп);
 • - ставку (фіксовану ставку базового свопу);
 • - тривалість (зазвичай закінчується за два робочі дні до дати початку основного свопа) ("термін" - величина відстрочки свопа);
 • - дата основного свопа;
 • - сума;
 • - додаткові комісії та відрахування;
 • - частота розрахунків по платежах за основним свопу.

Як і інші опціони, свопціон надає право на укладення в майбутньому контракту з обумовленими зараз умовами, але не зобов'язує це робити. Плата відображає мінливість дотримання обумовлених характеристик свопу в майбутньому.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші