Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Статистика arrow Статистика підприємств
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Первинні показники оцінки та аналізу інноваційної діяльності підприємства. Організація їх статистичного вивчення

Для країн - членів ЄС і країн-кандидатів на членство у ЄС перелік тилів первинних даних про інноваційну активність підприємств визначають стандарти, затверджені на спеціальному засіданні представників країн-членів Організації з економічного співробітництва та розвитку (ОЕБО) та Євростату у 2005 році [36]. Ці положення визначають цілі, поняття, класифікацію інновацій, особливості кожного з її видів, перелік статистичних одиниць, які охоплює моніторинг, його періодичність.

Основними завданнями моніторингу інновацій в ЄС є полегшити розуміння інноваційного процесу й забезпечити аналіз ефектів впливу інновацій на економіку, у тому числі на конкурентоспроможність, зайнятість, економічне зростання.

Щоб уможливити порівняння показників різних країн ЄС, Євростат у співпраці з Організацією з економічного співробітництва і розвитку розробив стандартний запитальник-ядро для оцінки інновацій підприємств. Загалом моніторинг передбачає збір кількісних та якісних відомостей про інноваційну діяльність підприємств, які розподілені на такі групи:

 • - види та обсяги витрат на інновації, джерела фінансування;
 • - джерела інформації, які використовують підприємства для інновацій;
 • - інноваційна співпраця з науковими, освітніми установами, іншими підприємствами;
 • - інноваційна активність за видами інновацій: продукту, процесу, організаційні, маркетингові, екологічні інновації.

Отримані відомості дають можливість оцінити вплив інновацій на оборот підприємств, витрати, зайнятість і продуктивність праці.

У більшості країн ЄС обстеження інноваційної активності підприємств здійснюється за допомогою попереднього формування стратифікованої вибірки. Обстеженням охоплені підприємства з чисельністю працівників 10 і більше у таких видах економічної діяльності: добувна та переробна промисловість, оптова торгівля, транспортування і зберігання, видавнича діяльність, телекомунікації, комп'ютерне програмування, консультації та інші супутні послуги, інформаційні послуги, фінансова і страхова діяльність, архітектурні та інженерні роботи, технічні випробування та аналіз.

За безпосередню реалізацію обстеження інноваційної активності підприємств у ЄС відповідає Організація з обстеження інновацій (C-mmunity inn-vati-n survey, CIS), спеціально створена при статистичному бюро ЄС. Перше пілотне опитування було проведене у 1993 році і повторювалось кожні чотири роки. З 2004 року частота обстеження збільшилась до двох років. Результати моніторингу інноваційної активності підприємств ЄС-27 доступні на офіційному веб-сайті Євростату.

За результатами моніторингу інноваційної активності підприємств 2006-2008 років (охоплені 27 держав-членів ЄС, а також Хорватія, Туреччина, Ісландія і Норвегія) встановлено таке [79]:

 • - більше половини підприємств з ЄС-27 є інноваційними;
 • - одне з дев'яти інноваційних підприємств співпрацює з європейськими партнерами;
 • - серед держав-членів ЄС-27 найвищі частки підприємств з інноваційною діяльністю в цей період були зареєстровані в Німеччині (80% підприємств), Люксембурзі (65%), Бельгії і Португалії (обидві 58%) та Ірландії (57%). Найнижчі показники спостерігалися в Латвії (24%), Польщі (28%), Угорщині (29%), Литві (30%) та Болгарії (31 %);
 • - третина інноваційних підприємств співпрацює із зовнішніми партнерами. Серед підприємств з інноваційною діяльністю в 27 країнах ЄС 34 % кооперувались з іншими підприємствами, університетами або державними дослідними інститутами, решта 66% інноваційних підприємств використовували тільки внутрішні ресурси.

В українській статистиці, яка розвивається у напрямі удосконалення статистичних продуктів, порівняльних на міжнародному рівні, аналогічне до європейського обстеження інноваційної активності підприємств запроваджене з 2009 року. Його програма передбачала отримання кількісних та якісних показників про інноваційну активність підприємств протягом трьох років (перше - за 2006-2008 pp.) за 11 основними розділами. Окрім даних щодо інноваційної активності, якими вітчизняна статистика підприємств оперувала раніше, з'явилися нові групи:

 • - більш детальна інформація про географію інноваційної діяльності;
 • - види інноваційної діяльності та джерела їх фінансування;
 • - джерела інформації про інновації, типи партнерів; чинники здійснення інновацій; чинники, що перешкоджають інноваційній діяльності;
 • - методи стимулювання інноваційної діяльності в організації. Загалом статистична оцінка інноваційної діяльності підприємств в Україні проводиться на підставі державних статистичних спостережень за формами:
 • - № 1-інновація "Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства" (річна);
 • - № 4-нт "Звіт про набуття прав інтелектуальної власності та використання об'єктів права інтелектуальної власності" (річна);
 • - № 7-нт (ліцензії) "Звіт про укладання договорів стосовно розпорядження майновими правами інтелектуальної власності" (річна);
 • - № 1-технологія "Обстеження потенціалу виробництва високотехнологічної промислової продукції";
 • - № 1-НН "Обстеження інноваційної діяльності підприємства за період 2010 - 2011 (Х±2) рр."

Наведений перелік форм статистичних спостережень свідчить про достатньо широкий спектр інформаційної бази даних для здійснення управління інноваційним розвитком на різних рівнях. Важливим джерелом формування такої бази даних є також інформаційні ресурси Державної служби інтелектуальної власності України.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші