Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємств
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Енергетичні ресурси підприємств

Матеріально-технічна база аграрних підприємств, у зв'язку зі специфікою, - достатньо мобільна. Щоби тривав робочий процес, засоби виробництва повинні бути забезпечені рушійною силою - двигунами. їх потребують трактори, автомобілі, комбайни, сільськогосподарські машини, різне обладнання й установки зернотоків, кормоцехів, складських та інших виробничих приміщень. На виконання певного обсягу робіт, зокрема в підсобних господарствах, залучають живу тяглову силу.

Сукупність потужності механічних двигунів тракторів, автомобілів, комбайнів, інших сільськогосподарських машин, а також електродвигунів різних установок і робочих тварин у перерахунку на механічну силу становлять енергетичні потужності підприємств (рис. 5.2). Енергетичні потужності аграрного підприємства характеризує їх структура, що визначається як відсоткове відношення окремих видів до загальної потужності. У структурі частка тракторних, автомобільних і комбайнових двигунів становить близько 70 %. При цьому питома вага двигунів тракторів у загальній структурі дорівнює майже 35 %, автомобілів - близько 23 % і комбайнів - 12 %. Електричні двигуни й електроустановки займають майже 23 %,решта припадає на живу тяглову силу

Енергетичні ресурси підприємства та показники забезпеченості

Рис" 5.2. Енергетичні ресурси підприємства та показники забезпеченості

Рівень забезпеченості енергетичними ресурсами характеризується такими показниками, як енергозабезпеченість підприємства й енергоозброєність праці.

Енергозабезпеченість показує, скільки припадає енергетичних потужностей у розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь. її визначають відношенням загальної кількості енергетичної потужності на площу сільськогосподарських угідь:

Енергоозброєність праці засвідчує, скільки енергетичних потужностей припадає на середньорічного працівника (СРП). її визначають як відношення суми енергетичних потужностей до кількості середньорічних працівників:

Зазначимо, що показники енергозабезпеченості підприємств і енергоозброєності пращ в останні роки знизилися і становлять відповідно 360 і ЗО к.с. Рівень забезпеченості енергетичними ресурсами значною мірою впливає на кінцеві підсумки аграрних підприємств. Між ними існує пряма залежність: зі зростанням енергоозброєності праці зростає врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин і праці, а також знижуються виробничі витрати на одиницю продукції. При цьому затрати живої праці значно знижуються і зростає частка минулої праці.

В енергетичних ресурсах важливе місце посідає електрифікація аграрного виробництва. Вона сприяє підвищенню комплексної механізації й автоматизації аграрного виробництва, зокрема у використанні стаціонарного обладнання. П широко й ефективно використовують у кормоцехах тваринницьких комплексів, теплицях, зернових токах, для водопостачання, а також у соціальній сфері. Основними показниками, що характеризують використання електроенергії аграрними підприємствами, є електрозабезпеченість і електроозброєність праці.

Електрозабезпеченість показує, скільки використано електроенергії на виробничі цілі в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь.

Електроозброєність праці засвідчує, скільки електроенергії, спожитої на виробничі цілі, припадає з розрахунку на середньорічного працівника, зайнятого безпосередньо на виробництві.

Показники електроозброєності й електрозабезпеченості в аграрних підприємствах дуже різні, що зумовлено відмінностями галузевої структури виробництва, рівнів його спеціалізації, концентрації, неоднаковим рівнем індустріалізації виробництва. Хоч використання електроенергії підприємствами стало одним з основних джерел їх енергетичних потужностей, проте частка електроенергії, спожита аграрним сектором виробництва, незначна в загальному виробництві та використанні її народногосподарським комплексом. Сільське господарство споживає не більше 10-12 % загальної кількості виробленої електроенергії, тому електроозброєність праці становить не більше 3500 кВт - год.

Основними показниками, які характеризують економічну ефективність застосування електроенергії, є: рівень продуктивності

праці та собівартість продукції, термін окупності додаткових капітальних вкладень в електроенергію. їх визначають при порівнянні двох варіантів: зі застосуванням електроенергії та без її застосування.

Застосування електроенергії аграрними підприємствами має не лише велике економічне, а й соціальне значення. її широко використовують для поліпшення умов праці й побуту працюючих.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші