Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Документознавство arrow Мова ділових паперів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дієприкметник

Дієприкметник - це форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Наприклад: документ підписаний керівником; давно укладені угоди; накреслені плани співробітництва.

За своїми морфологічними ознаками дієприкметники схожі на прикметники, бо узгоджуються з іменниками у роді, числі й відмінку: проголошений закон промови, надрукований указ.

У реченні дієприкметник виступає узгодженим означенням або іменною частиною складного присудка. Наприклад: комп 'ютери закуплені для працівників офісу

Дієприкметникам властиві категорії виду - доконаного або недоконаного, часу -теперішнього чи минулого: пишучий - написаний, складаючий - складений.

Дієприкметник із ■ залежними словами утворює дієприкметниковий зворот:майданчик, відділений від загальної площі, був засипаний світнім піском.

Дієприкметники, що виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч, є активними. Наприклад: читаючий контингент, крокуючий екскаватор, регулюючий пршад.

Архаїчні форми активних дієприкметників із суфіксом -ш-(-вш-) типу перемігший, побігший побудувавший у сучасній українській мові, зокрема, і в діловому мовленні, не вживаються.

Дієприкметники, що виражають ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета, є пасивними. Наприклад: збудований об 'єкт, споруджений палац, завізований документ.

Активні дієприкметники утворюються від основи теперішнього часу перехідних дієслів за допомогою суфіксів -уч-(-юч-) або -ач-(-яч-): читати - читаючий: писати - пишучий; працювати -працюючий.

На сучасному етапі розвитку термінології вчені-мовознавці пропонують вживання суфікса -увальн (ий): крокувальний, емігрувальний, копіювальний.

Активні дієприкметники минулого часу творяться від основи неозначеної форми дієслів доконаного виду за допомогою суфікса -л-: осісти - осілий.

Пасивні дієприкметники минулого часу творяться від перехідних дієслів переважно доконаного виду додаванням суфіксів -//-, -єн-, (-єн-) або -#их зробити - зроблений; закінчити - закінчений; подвоїти - подвоєний: закрити - закритий.

Вправи:

1. Від поданих дієслів утворіть активні дієприкметники, складіть з ними речення:

будувати, приймати, постачати, споруджувати, супроводжувати, посилати, проголошувати, друкувати, клеїти, зав'язувати, підписувати

2. Від поданих дієслів утворіть пасивні дієприкметники: білити, терти, обирати, висувати, збирати, виготовляти,

прочитати, застосовувати, використовувати, сіяти

3. Прочитайте текст, знайдіть дієприкметники, визначте їх рід, число, відмінок.

Над степом зависла розімліла теплінь. Бреде в ній Данило Бондаренко, а обабіч сиве жито й червона пшениця шепочуть свою колискову. І вся земля, росяніючи, тепер здається колискою, колискою життя, надій. То нічого, шо будень молотить його ціпами практицизму, щодня обвалюється великими й дрібними турботами, шодня ставить віч-на-віч не тільки з правдою, а й з гріхоплутством, Данило має в душі велику віру, а в очах оте, що одні звуть наївністю, другі - поезією. Та, зрештою, хіба оце похилене жито, оця червона пшениця, оце чорноките просо не поезія? Не тільки той поет, що засіває віршами папір, але й той, що має в душі радощі й тривогу хліба, радощі й тривогу людини (М. Стельмах).

Вибір слова

Неординарний. Оригінальний. Ці слова близькі за значенням. Слово оригінальний поширенішеу вживанні. Наприклад: оригінальна людина; оригінальний митець; оригінальний витвір; оригінальне оформлення тощо. Слово неординарний вживають, коли якийсь факт виділяється з ряду інших своєю незвичайністю. Але якщо мовиться про речі, створені самостійно, без наслідування зразків, то слово неординарний вживати не слід. Прийнятніше слово оригінальний.

Дефект. Недолік. Це синоніми. Слово дефект-запозичене, слово недолік - українське, має ширшу сферу вживання. Воно позначає упущення, недогляди, помилки в якій-небудь справі, діяльності, роботі. Це вислів ділового спілкування (усунути недоліки в роботі). Слово Оефект вживається, коли маємо на увазі вади, які можна побачити чи фізично відчути на чомусь чи на комусь конкретно. З цим словом усталилися словосполучення: дефект мовлення; дефект психіки. Якщо ж ідеться про людину, зокрема про характер, вдачу, рекомендується вживати слова вада, ґандж.

Тактовний. Тактичний. Тактовний-який володіє почуттям міри, такту; делікатність у поведінці (тактовна людина). Тактичний - стосовно тактики. Наприклад: тактичне мистецтво; тактичний маневр; тактична схема; тактична перевага.

Запам'ятайте переклад та правопис термінів українською мовою

 
Увага, даний текст має низьку якість розпізнавання
Для отримання якісного зображення скористайтеся доступом до завантаження
одним файлом в форматі Djvu на сторінці Зміст
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші