Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг соціальних послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні характеристики туристичного ринку

Ринок туризму можна визначити як суспільно-економічне явище, що поєднує попит та пропозицію для забезпечення процесу купівлі-продажу туристичного продукту в даний час і в певному місці. Як і всякий інший товарний ринок, ринок туризму неоднорідний. У його структурі виділяються більш дрібні по своїх масштабах ринки. У зв'язку із цим існує досить багато ознак класифікації туристичного ринку. Відзначимо лише найбільш важливі, які мають першорядне значення для маркетингових досліджень.

З погляду просторових характеристик (територіального охоплення), виділяють ринки: приміського туризму (поїздки городян за місто в період відпусток або у вихідні дні); регіонального туризму (подорожі в рамках якого-небудь регіону); внутрішньодержавного туризму (подорожі, обмежені рамками державних кордонів країни); міжнародного туризму (поїздки за межі країни).

З погляду особливостей і суті маркетингової діяльності, виділяються наступні ринки:

 • o цільовий (ринок, на якому фірма реалізує або збирається реалізовувати свої цілі);
 • o марний (ринок не має перспектив для реалізації певних послуг);
 • o основний (ринок, де реалізується основна частина послуг підприємства);
 • o додатковий (ринок, де відбувається продаж деякого обсягу послуг);
 • o зростаючий, (ринок, що має реальні можливості для росту обсягу продажів);
 • o потенційний (ринок, на якому комерційні операції нестабільні, але є перспективи перетворення в активний ринок за певних умов. Однак він може стати і марним ринком).

Подібна класифікація корисна для планування маркетингу: будучи незадоволеною розмірами продажів, фірма розглядає перспективи й вибирає інструменти розширення ринку насамперед за рахунок тієї його частини, що обслуговується.

З погляду освоєного підприємством ринкового потенціалу можна дати оцінку рівню його конкурентоспроможності (табл. 6.1).

Таблиця 6.1. Оцінка конкурентоспроможності підприємства за показником частки ринку

Оцінка ринкової частки

Критерії оцінки

Висока ринкова частка

Частка підприємства перебуває на рівні або перевищує ринкову частку двох-трьох найбільших конкурентів

Середня ринкова частка

Частка підприємства дорівнює середній частці провідних конкурентів

Знижена ринкова частка

Частка підприємства трохи нижче частки провідних конкурентів

Низька ринкова частка

Частка підприємства значно нижче частки провідних конкурентів

Очевидно, що зі зростанням ринкової частки позиції підприємства виглядають більш стійкими, тому що саме частка фірми на ринку найбільшим чином впливає на норму одержуваного прибутку.

При характеристиці ринку туризму необхідно враховувати наступні моменти: основним предметом купівлі-продажу є послуги; крім покупця й продавця в механізм туристичного ринку включається значна кількість посередницьких ланок, які забезпечують зв'язок попиту та пропозиції; попит на туристські послуги відрізняється рядом особливостей: більшою розмаїтістю учасників поїздок по матеріальних можливостях, віку, цілям і мотивам; еластичністю, індивідуальністю й високим ступенем диференціації; віддаленістю за часом і місцем від туристичної пропозиції; туристична пропозиція також характеризується рядом відмітних характеристик: товари й послуги в туризмі мають потрійний характер (природні ресурси, створені ресурси, туристські послуги); висока фондоємність галузі; низька еластичність; комплексність.

Характеризуючи український туристичний ринок, слід зазначити, що в цілому він розвивається за світовими стандартами, але має деякі специфічні риси, до яких можна віднести:

 • o надлишок кількості турфірм, що призводить до додаткової конкуренції на ринку і його постійного розхитування;
 • o недолік кваліфікованих кадрів, які 10-15 років тому формувалися в основному за рахунок приходу ентузіастів з інших сфер діяльності, а в цей час повністю не компенсується через досить слабку систему підготовки й навчання туристичних кадрів;
 • o відносно умовний поділ фірм на туроператорів, котрі формують туристичний продукт, забезпечують його необхідними місцями в готелях, квитками, турагентів, котрі продають готовий турпродукт клієнтам. Це приводить до додаткового посилення конкурентної боротьби, досить частій зміні напрямків роботи й розширенню сфери діяльності туроператорів;
 • o високий ступінь залежності регіональних турфірм від столиці у зв'язку з необхідністю оформлення візових документів і відправлення переважної кількості рейсів на основних туристичних напрямках через столицю;
 • o відсутність у широких масштабах вільних фінансових коштів для локалізації наслідків, непередбачених ситуацій і формування достатніх обсягів блоків місць у готелях і на авіарейсах;
 • o за останні кілька років зменшення кількості туристичних фірм не відбулося, але в той же час не спостерігається помітного збільшення обсягу споживчого ринку за рахунок тих, хто включає відпочинок у розряд потреб першої необхідності.

У цих умовах турфірми для зміцнення власних позицій, як правило, розширюють спектр своєї роботи (робота широким фронтом за багатьма напрямками, країнами); підбирають на роботу універсальних менеджерів, які можуть активно продавати будь-які напрямки; більш широко користуються в Інтернеті різного роді пошуковими системами або сайтами операторів для швидкого доступу до актуальної інформації (практично за всіма існуючими напрямками); орієнтуються на роботу з найбільш сильними туроператорами. Таким чином, на сучасному етапі маркетингові дослідження стають не просто даниною моді, а реальною насущною потребою й практично єдиною можливістю одержання інформації, необхідної для прийняття правильних рішень, що сприяють розвитку філософії туристичного бізнесу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші