Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Україна в Європі і світі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політичний діалог України з Італією

Італія визнала незалежність України 28 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини між двома країнами встановлені 22 січня 1992 р. У Римі й Києві діють Посольства України та Італійської Республіки.

Зазначимо, що Італія входить до складу "великої вісімки" і Європейського Союзу та НАТО, посідає п'яте місце серед промислово розвинутих країн Заходу, тому налагодження тісного співробітництва з нею істотно сприяє зміцненню позицій України на міжнародній арені, зокрема в європейському політичному просторі.

На шляху активізації відносин між країнами важливим був візит Президента України Л. Кучми і членів офіційної делегації до Італії на початку травня 1995 р., де підписано міждержавний Договір про дружбу і співробітництво. Він започаткував якісно новий етап у розбудові двосторонніх відносин. Були підписані угоди про взаємний захист інвестицій та повітряне сполучення між країнами. Україна й Італійська Республіка запланували діяти у напрямі розвитку співпраці в галузі економіки, промисловості, сільського господарства, науки, техніки й екології у взаємних інтересах. Домовилися про заснування Українсько-італійської ради економічного, промислового і фінансового співробітництва. Обидві сторони надали пріоритетного значення співпраці в галузі енергетики, транспорту, телекомунікацій. Вони запланували взаємодопомогу у розв'язанні технічних аспектів промислової діяльності в цих галузях, удосконаленні економії енергоресурсів, модернізації інфраструктур. У бесідах із керівниками Італії, впливовими політиками і підприємцями під час зустрічей у Римі, Мілані, Венеції Президент України пропонував конкретні напрями взаємовигідного торговельно-економічного співробітництва. Як морські держави, Україна й Італія можуть налагодити контакти і в суднобудуванні, адже в Україні існує потужна база для спорудження першокласних суден.

Важливе значення для розбудови відносин мав робочий візит Прем'єр-міністра України В. Пустовойтенка, який відбувся 15- 16 грудня 1998 р. У процесі бесіди з італійським керівництвом, а також представниками ділових кіл детально обговорювали найвагоміші теми двосторонніх політичних і економічних відносин, актуальні міжнародні питання. Зазначалось, що початок діяльності Спільної ради з питань економічного, промислового та фінансового співробітництва, перше засідання якої відбулося 9 грудня у Римі, став помітним кроком до подальшої розбудови співпраці в економічній галузі.

Міністерства внутрішніх справ країн співпрацюють у боротьбі зі злочинністю, наркобізнесом. Підтримують зв'язки міністерства транспорту в пасажирських і транспортних перевезеннях. Італія відкрила для України кредитні лінії. Зростав обсяг товарообігу, який досягав 663,4 млн дол. США (причому Україна мала позитивне сальдо).

Італія підтримує Україну в її прагненні стати повноправним членом Європейської спільноти націй. Саме італійський міністр закордонних справ один із перших європейських політиків визнав необхідність переведення відносин між Україною та Європейським Союзом на рівень асоціації. І саме італійський Прем'єр-міністр С. Берлусконі визнав під час візиту до України у жовтні 2003 р., що Україна може бути готова до вступу в ЄС раніше, ніж заплановано.

Україна й Італія роблять активний внесок у справу забезпечення миру на планеті, беручи участь у миротворчих операціях. Обидві країни належать до найактивніших контрибуторів у проведенні міжнародних миротворчих операцій під егідою ООН. Український та італійський військові контингенти виконують нелегкі завдання зі забезпечення стабільності й миру, підтримки діяльності суспільних інституцій в Іраку.

Італія - одна з основних партнерів нашої держави в торговельно-економічній галузі й за обсягами торгівлі з Україною посідає друге місце в Західній Європі (після Німеччини). Існують, утім, значні невикористані можливості для участі італійського бізнесу в приватизаційних проектах в Україні. Не повністю за дія ні всі можливості для співпраці в таких галузях, як космічна, енергетична, машинобудування, транспортні перевезення, сільське господарство, зв'язок. Цікавий для України досвід Італії, яка майже на 100 % залежить від зарубіжних енергоносіїв, у розвитку новітніх енергозберігаючих технологій.

Обидві країни щиро зацікавлені у розвитку культурних та гуманітарних зв'язків. У співпраці з українською стороною Національна телекомпанія Італії РАІ підготовила низку документальних фільмів на українську тематику, які з травня до липня 2004 р. демонструвало італійське телебачення.

Безумовно, в українсько-італійських відносинах існують і проблеми. Перше місце серед них посідає питання соціального статусу українських заробітчан, котрі у пошуках роботи прибули до Італії останніми роками. Україна виступає за якнайшвидше укладання між двома країнами угоди про працевлаштування та соціальних захист українських громадян. її підписання дасть змогу значно полегшити долю наших співвітчизників у цій країні. Розв'язанню відповідних питань, пов'язаних з перебуванням в Італії громадян України, сприятиме і набуття чинності Міждержавної консульської конвенції, яка була ратифікована Верховною Радою України.

Україна прагне також укласти між двома країнами угоду про взаємне визнання дипломів про середню та вищу освіту, що також допоможе багатьом нашим громадянам, котрі мешкають в Італії.

Інше важливе питання, над яким наполегливо працює українська дипломатія, -спрощення візового режиму між Україною й Італією, а також поліпшення процедури взаємного отримання віз.

Українсько-італійські відносини набули динаміки в 2005 р. Першим свідченням нового етапу у двосторонніх взаєминах стала висока оцінка майбутніх перспектив України стосовно ЄС, висловлена під час візиту до України міністра з питань реалізації програми Уряду К. Скайоли, який від імені Уряду Італії взяв участь у церемонії інавгурації Президента України 23 січня 2005 р.

Важливими подіями у розвитку українсько-італійських узаємин були робочий візит до України голови палати депутатів Італії П. Ф. Казіні (14-16 лютого 2005 р.) та офіційний візит заступника Голови Ради Міністрів, міністра закордонних справ Італії Дж. Фіні (10 червня 2005 p.). Під час переговорів з Президентом України, першим віце-прем'єр-міністром України та міністром закордонних справ України був продовжений діалог з найактуальніших питань двостороннього співробітництва, зокрема європейської інтеграції України, залучення італійських інвестицій в економіку України, пом'якшення візового режиму для певних категорій українських громадян, співпраці на міжнародній арені, економічної проблематики. Під час переговорів заступника Голови

Ради Міністрів, міністра закордонних справ Італії з міністром закордонних справ України українською стороною було запропоновано започаткувати сталий консультаційний механізм між зовнішньополітичними відомствами й обговорено низку консульсько-правових питань, зокрема укладання угоди про працевлаштування в Італії українських робітників.

У 2008 р. 8-9 жовтня відбувся офіційний візит до Італійської Республіки Президента України В. Ющенка. Глава Української держави провів зустрічі з Президентом Італійської Республіки Дж. Наполітано, Головою Ради Міністрів Італії С. Берлусконі, головою сенату Р. Скіфані та головою палати депутатів Дж. Фіні. Відбулися зустрічі Президента України з керівниками об'єднань промисловців та підприємців, провідними банкірами, бізнесменами, керівниками українських громадських організацій в Італії.

Офіційний візит Президента України до Італійської Республіки засвідчив високий рівень міждержавних відносин, а також українсько-італійського політичного діалогу та повну підтримку офіційного Рима курсу України на європейську інтеграцію, сприяв подальшій активізації українсько-італійського торговельно-економічного й інвестиційного співробітництва, розв'язанню комплексу питань щодо забезпечення належного правового захисту українських заробітчан, які тимчасово перебувають на території Італії.

У процесі візиту підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України й Урядом Італійської Республіки про співробітництво в галузі туризму та Угоду між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Італійської Республіки про співробітництво в галузі військової географії.

Розвивалася співпраця у міжпарламентському вимірі. Після парламентських виборів 2006 р. в Італії, у Парламенті країни акредитації, діяла група дружби "Італія - Україна", очолювана представником тодішньої правлячої лівоцентристської коаліції, головою парламентської делегації Італії в Раді Європи Андре Рігоні, до складу якої належали 84 депутати та 21 сенатор.

Серед візитів керівників парламентів двох країн доцільно згадати офіційний візит в Україну 14 лютого 2005 р. голови палати депутатів Італійської Республіки П. Казіні, а також робочий візит до Рима 24 жовтня 2005 р. Голови Верховної Ради України В. Литвина, під час якого відбулася зустріч з головою палати депутатів Італійської Республіки П. Казіні.

На жаль, суттєве зниження рівня міжпарламентської активності зумовлено об'єктивними обставинами, зокрема, тривалими кампаніями з виборів до парламентів обох країн та періодами внутрішньої політичної нестабільності в Україні.

У цей час активізувалися контакти між Міністерствами закордонних справ України й Італії. Так, 15 лютого 2005 р. у МЗС України відбулися політичні консультації. У них з італійської сторони взяв участь генеральний директор Генерального департаменту з багатосторонніх політичних питань та прав людини МЗС Італії Дж. Терці, з української - заступник міністра закордонних справ України О. Шамшур.

У МЗС Італії 27 травня 2005 р. відбулися консультації з питань діяльності ООН, де взяли участь з української сторони - начальник Управління ООН та інших міжнародних організацій МЗС М. Кулик, з італійської - Дж. Терці.

У 2006 р. 10 лютого в Італії з робочим візитом перебував перший заступник міністра закордонних справ України А. Бутейко, який провів переговори з італійськими урядовцями щодо поглиблення співробітництва між Україною та НАТО. У Римі 30-31 березня цього ж року з робочим візитом перебував міністр закордонних справ України Б. Тарасюк. Голова зовнішньополітичного відомства України взяв участь у Тридцятому конгресі Європейської народної партії.

У грудні 2006 р. та квітні 2007 р. у Римі відбувалися консультації з консульсько-правових питань між Україною й Італією на рівні начальників відповідних департаментів МЗС двох країн.

Під час робочого візиту до Італійської Республіки заступника міністра закордонних справ України А. Веселовського 12 червня 2007 р. відбулися політичні консультації між Міністерствами закордонних справ України й Італії з питань європейської інтеграції на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств обох країн, а 14 лютого 2008 р. у Києві - двосторонні консультації на рівні директорів відповідних територіальних департаментів МЗС двох країн.

У Римі 21-22 січня 2008 р. перебував заступник глави Секретаріату Президента України О. Чалий, який зустрічався з дипломатичним радником Президента Італії Р. Ніджідо, генеральним директором Генерального департаменту європейської інтеграції МЗС Італії Ф. Фаббрі, дипломатичним радником Великого канцлера Мальтійського Ордену А. Бартолі та державним секретарем Ватикану монсеньйором Філоні.

З робочим візитом у Римі 19 березня 2008 р. перебував міністр закордонних справ України В. Огризко. Відбулися його переговори з міністром закордонних справ Італії М. Д'Алемою. Під час зазначеної зустрічі обговорювалось широке коло питань двостороннього співробітництва та проблеми європейської й євроатлантичної інтеграції України.

Ще один робочий візит до Італії міністра закордонних справ України В. Огризка відбувся 24-25 липня 2008 р. Проведено переговори з міністром закордонних справ Італії Ф. Фраттіні, головою Комісії у закордонних справах палати депутатів Італійського парламенту С. Стефані, заступником Голови Парламентської асамблеї Ради Європи, депутатом Італійського парламенту А. Рігоні, а також підписано Меморандум між МЗС обох країни про взаєморозуміння стосовно проведення політичних консультацій високого рівня, в якому окремо зазначено намір сторін щодо інтенсифікації співробітництва з питань європейської інтеграції України. В. Огризко зустрівся також 3 керівниками українських громадських організацій Італії з метою обговорення найактуальніших проблем захисту прав та інтересів наших співвітчизників за кордоном, а також питань задоволення національно-культурних, освітніх й інформаційних потреб української громади в цій країні.

Упродовж останніх років Італія стабільно посідає місце одного з провідних торговельно-економічних партнерів України з-поміж країн ЄС та світу. Серед країн Європи Італія - другий торговельний партнер України, поступаючись лише Німеччині. Україна ж залишалася на другому місці за обсягом товарообігу Італії з країнами СНД, поступаючись Російській Федерації.

Україна й Італія почали активно розвивати міжрегіональне співробітництво, налагодивши контакти між Ломбардією і Дніпропетровською областю, Лігурією та Одеською областю, Емілією-Романією і Харківщиною. Опрацьовувалося питання щодо розширення співпраці українських областей з Калабрією та Пулією.

Українсько-італійські відносини в культурно-гуманітарній сфері набували постійно зростаючого динамізму. Активізувалась робота в напрямі розширення договірно-правової бази двосторонніх відносин у цій галузі. Співпраця ґрунтувалась на основі: Програми співробітництва між Кабінетом Міністрів України та Урядом Італії в галузі культури, освіти та науки на 2008-2010 рр.; Угоди між Кабінетом Міністрів України й Урядом Італійської Республіки про співробітництво у галузі молодіжної політики; Угоди між Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерством у справах молодіжної політики та спорту Італійської Республіки про співробітництво у галузі фізичної культури та спорту.

У приміщенні най давнішого європейського Університету м. Болонья (Італія) 23 травня 2008 р. за ініціативи Посольства України в Італії, активного сприяння мерій поріднених міст Харкова та Болоньї відбулася офіційна церемонія відкриття меморіальної дошки видатному українському вченому, ректорові цього навчального закладу (1478-1482) Юрієві Дрогобичу.

В рамках офіційного візиту Президента України до Італії 8 жовтня 2008 р. за участю міністра культури і туризму України та голови Львівської обласної державної адміністрації відбулось офіційне відкриття погруддя видатної української оперної співачки XX ст. Соломії Крушельницької у музеї міланського театру "Скала".

Урегулювання проблем, пов'язаних з перебуванням на території Італії значної кількості українських громадян, належить до пріоритетних питань українсько-італійських взаємин. Українська сторона неодноразово зазначала на всіх рівнях про необхідність розв'язання цієї проблеми через укладання угоди стосовно працевлаштування між двома країнами, де би передбачалось виділення італійською стороною щорічних квот на тимчасове працевлаштування в Італії українців.

Пропозиції італійської сторони до проекту Угоди та відповідний проект Виконавчого протоколу розглядали в Мінпраці України, за твердженням представників якого існує необхідність в обговоренні згаданих проектів експертами сторін. Питання щодо опрацювання проектів зазначених документів вносилось до порядку денного українсько-італійських консультацій з консульських питань за участю представників зацікавлених міністерств і відомств двох країн, котрі відбулися 17-18 листопада 2008 р. у Києві.

У 2009 р., за даними Держкомстату України, Італія продовжувала посідати третє місце серед європейських країн - торговельних партнерів України, поступаючись Німеччині й Польщі. Найбільшу взаємну зацікавленість українських та італійських підприємців викликає співпраця у таких галузях, як металургія та машинобудування, суднобудування, цивільне й промислове будівництво, банківська сфера, телекомунікації, агропромисловий комплекс, деревообробка та виробництво меблів, легка промисловість, виробництво будівельних матеріалів, природні ресурси, транспортування енергоносіїв тощо. Однак італійські підприємці повільно приймають рішення щодо інвестування в економіку України, тому наявний потенціал двох країн не відповідає обсягам українсько-італійського інвестиційного співробітництва.

Для реалізації цієї мети 14 травня 2012 р. М. Азаров зустрівся з Послом Італійської Республіки Ф. Романо у Києві. Голова Українського уряду зазначив, що Україна дуже цінує Італію як партнера, і висловив сподівання, що діяльність Посла сприятиме зміцненню і українсько-італійських відносин, і відносин з ЄС. Керівництво України зробило чимало для просування нашої держави на шляху європейської інтеграції. Так, підписано новий Кримінально-процесуальний кодекс, покликаний реформувати судочинство і створити рівні можливості для кожної зі сторін у кримінальному процесі. Крім того, в Україні діють важливі та прогресивні закони, котрі створюють надійний фундамент для сталого розвитку держави.

З метою подальшого розширення торговельно-економічного співробітництва між Україною й Італією, збільшення експорту товарів і послуг, а також для закріплення позитивних тенденцій у двосторонній торгівлі, важливо розробити широкий комплекс заходів, спрямованих на розширення географії українського експорту в Італію, нарощення обсягів товарообігу, зокрема - її експортної складової, розвитку регіонального та галузевого співробітництва.

Отже, підсумовуючи, доходимо висновку: подальше розширення й удосконалення двосторонніх торговельно-економічних відносин між Україною та Італією неможливе без введення до їхньої структури великих інвестиційних та коопераційних проектів співробітництва, які уможливлять розвиток стратегічних галузей промисловості України, закріплення співпраці двох країн на довгостроковий період, залучення італійських новітніх технологій до процесів модернізації українських підприємств.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші