Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки та економічної думки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нововавилонське царство

Із розпадом Ассирійської імперії та утворенням Нововавилонського царства (VII—VI ст. до н. е.) на південних і північних територіях активно розвивалося господарство. Вавилоняни нової доби побудували складну гідротехнічну систему, яка забезпечила цілорічне поливання землі, що дало змогу землеробам перейти на двопільну, навіть на трипільну систему рільництва. Успіхи в іригаційному землеробстві сприяли розвитку тваринництва та птахівництва.

Поширеними були ремесла. Населення виробляло кольорові облицювальні кахлі, виготовляли якісний текстиль, відомий в усьому стародавньому світі. Розвивалася торгівля, що вже перестала бути державною монополією. Удосконалювалася лихварська практика, у країні в II тис. до н. е. виникли перші банки, котрі належали торговим домам Мурашу й Егібі. Банкірство в Нововавилонському царстві вважали не окремою професією, а додатком до лихварства. Банки давали позику під 20—30 % річних. У разі сумнівів щодо становища позичальника банк контролював його нерухомість. За багатством банки династії Егібі випереджали не тільки храми, а іноді й державу, зосереджуючи у своїх володіннях землі, споруди, худобу. Активізацію банківської справи зумовив перехід у XX ст. до н. е. до грошового податку. Загалом господарство халдейського Вавилона за лишалося натуральним.

Великих успіхів досягли у будівництві. У III тис. до н. е. звели величні масивні храмові башти (зикурати). Найбільшу з них спорудили у Вавилоні на честь бога Мардука (висота становила 60 м, мала вісім ярусів, на вершині розташовувався храм, оздоблений золотом). Окрім палаців, зводили адміністративні й житлові будинки. їх стіни прикрашали мозаїкою. Стіни мурували сумішшю, основою якої був асфальт. Започаткували систему благоустрою міста: споруди мали плити, водогони, каналізацію. Розвивалися транспорт, шляхове будівництво. Тут уперше в IV тис. до н. е. застосували колісний транспорт.

У Месопотамії приблизно в 2000 р. до н. е. винайшли миючий і дезинфікуючий засіб — мило, яке варили з рослинної олії й лугу. У 2700 р. до н. е. у Вавилоні працювали хірурги, окулісти та інші лікарі. Між іншим, саме звідси походить сучасна емблема медицини: символ бога медицини і заступник лікарів Ніказу — змія, що обвиває жезл.

У Вавилонії сформувалася система автономії, самоврядування міст у формі громадсько-храмових общин — органічного союзу вільного населення того чи іншого міста або регіону з місцевим храмом. Важливим досягненням вавилонців було створення єдиної системи мір і ваги, яку потім запозичили інші стародавні народи Близького Сходу; окремими її складовими деякі азіатські та європейські народи користувалися до XVIII ст. Одиниця ваги — шеум (46,75 мг — вага ячмінного зерняти), 180 шеумів становили шекель (8,4 г), 60 шекелів — міну (500 г), 60 мін — талант (30,3 кг). Обсяг вимірювали в силах (0,84 л) і гурах (300 сил). Мірою довжини були палець, долоня та лікоть.

Очевидно, що господарство Месопотамії мало переважно натуральний характер. Разючих майнових контрастів у суспільстві не спостерігалось, оскільки життєвий рівень більшості громадян був досить високий. Той, хто не мав власної землі, міг безбідно жити з найму чи оренди. Для рабства властивий патріархальний характер. Уже в Нововавилонському царстві за умов високого рівня товарно-грошових відносин відбувалося очиншування та звільнення рабів за викуп. У суспільному виробництві їх праця відігравала незначну роль, головним суспільним виробником вважали селян-общинників і ремісників. У великих господарствах, зокрема в храмових, широко застосовували найману працю.

Незважаючи на те, що енергетична база перебувала на першому етапі —використання мускульної енергії людини і тварини, стародавнє суспільство Вавилонія зробило значний крок, щоб досягти інституціональної структури. Почали розвиватися й реалізовуватися перші демократичні принципи (місцеве самоврядування і система автономії) — основа майбутніх цивілізацій.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші