Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Банківська справа arrow Інформаційні системи і технології в банках
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кодування інформації

Як уже зазначалося, класифікація інформації є основою її кодування.

Кодування - це утворення і надання кодового позначення об'єктам класифікації та класифікаційним угрупованням. Умовне

позначення об'єктів за допомогою знака або сукупності знаків називають кодом. Система кодування - це сукупність правил утворення коду.

Система кодування використовується для заміни назви об'єкта на умовні позначення (коди) з метою забезпечення зручної і більш ефективної обробки інформації. Для кожного коду встановлюється: алфавіт коду - система знаків, що прийнята для утворення коду (цифровий, літерний, літерно-цифровий); основа коду - кількість знаків в алфавіті коду; розряд коду - позиція знака в коді; довжина коду - кількість знаків у коді. Процедура надання об'єктові кодового позначення називається кодуванням. Залежно від того, чи передує кодуванню класифікування об'єктів, усі відомі системи кодування поділяють на реєстраційні і класифікаційні системи, кожна з цих систем використовує певні методи кодування (рис. 1.14).

Системи кодування інформації

Рис. 1.14. Системи кодування інформації

Класифікаційні системи кодування призначені для надання кодів об'єктам, що попередньо систематизовані за певними класифікаційними ознаками. Розрізняють послідовне і паралельне кодування.

Послідовне кодування використовується для кодування об'єктів, утворених ієрархічною класифікацією. Суть методу полягає ось у чому: спочатку записують код угруповання 1-го рівня, потім код угруповання 2-го рівня, далі код угрупування 3-го рівня і т. д. У результаті утворюється кодова комбінація, кожний розряд якої містить інформацію про специфіку виділеної групи на кожному рівні ієрархічної структури. Послідовній системі кодування притаманні ті самі переваги і недоліки, що й ієрархічній системі класифікації. Послідовне кодування широко використовується у практичній роботі. Як приклад, наведемо систему кодування вузлів (хостів) електронної пошти НБУ (табл. 1.2).

Таблиця 1.2

Коди вузлів електронної пошти НБУ

1

UAHO

Вінницький

2

UBHO

Волинський

3

UCHO

Дніпропетровський

4

UDHO

Донецький

5

UEHO

Житомирський

6

UFHO

Закарпатський

7

UGHO

Запорізький

8

UHHO

Івано-Франківський

9

UJHO

Київський

10

UKHO

Кіровоградський

11

ULHO

Республіканський вузол банку Криму

12

UMHO

Луганський

13

UNHO

Львівський

14

UOHO

Миколаївський

15

UPHO

Одеський

16

UQHO

Полтавський

17

URHO

Рівненський

18

USHO

Сумський

19

UTHO

Тернопільський

20

UUHO

Харківський

21

UVHO

Херсонський

22

UWHO

Хмельницький

23

UXHO

Черкаський

24

UYHO

Чернігівський

25

UZHO

Чернівецький

26

UJHO

Київський

27

UOHO

Вузол Оперу НБУ

За алфавіт кодування прийнято латинський, довжина коду - чотири розряди. Структура коду, починаючи зі старшого розряду, така: 1-й старший розряд виділений для класифікаційної ознаки "держава" - U (Україна); 2-й - "територія" (область); 3 і 4 - "хост".

Кодування розрахункових палат у системі електронних платежів здійснюється за аналогічним принципом, з тією відмінністю, що перший (старший) розряд (буква U) заміняється на букву регіону (логічна прив'язка учасника платіжної системи до палати), третій та четвертий символи відмінні від НО і відповідають HP (розрахункова палата). Наприклад, код електронної адреси Львівської розрахункової палати - NNHP, Тернопільської - ТТНР, Чернівецької - ZZHP тощо. Кодування банківських установ, як учасників електронних платежів, здійснюється за таким принципом: першим розрядом є літера території, яка обслуговує банківську установу; другий - літера території, де розташована банківська установа; третій та четвертий знаки є унікальним ідентифікатором банківської установи в межах території розташування. Наприклад, код електронної адреси Львівської філії Трансбанку - NNKA.

Така побудова кодів регіональних палат і банків дає можливість кодувати банки, які розташовані на території одного регіону, а обслуговує їх розрахункова палата іншого регіону. Наприклад, код філії львівського банку, що розміщена в Донецькій області і обслуговується Львівською регіональною розрахунковою палатою, буде мати код NDIA.

Паралельне кодування використовується для фасетної системи класифікації. Суть методу полягає в такому: всі фасети кодуються незалежно одна від одної; для значень кожної фасети виділяється певна кількість розрядів коду (у цьому разі для всіх фасет виділено один розряд, тому що кількість значень у фасетах не перевищує числа десять). Паралельній системі кодування притаманні ті ж переваги і недоліки, що її фасетній системі класифікації.

Проведемо кодування інформації, класифікованої за домогою фасетної схеми (див. табл. 1.1). Кількість кодових угруповань визначено кількістю фасет і становить п'ять. Виберемо десяткову систему числення як алфавіт кодування, для значень фасет - один розряд, що дозволить мати довжину коду, рівну чотирьом. На відміну від послідовного кодування для ієрархічної системи класифікації в цьому методі не має значення порядок кодування фасет. У загальному вигляді код можна записати як ХХХХХ, де X - значення коду фасети. Розглянемо структуру коду, починаючи зі старшого розряду:

  • 1-й (старший) розряд виділений для фасети "Призначення швейного виробу" і має такі значення: 1 - побутові; 2 - спортивні; 3 - відомчі; 4 - спеціальні; 2-й розряд виділений для фасети "Вид" і має такі значення: 1 - пальта; 2 - напівпальта; 3 - плащі; 4 - куртки; 5 - костюми; 6 - сорочки тощо;
  • 3-й розряд виділений для фасети "Матеріал" і має значення: 1 - тканина; 2 - трикотаж; 3 - натуральна шкіра; 4 - штучна шкіра; 5 - натуральне хутро; 6 - штучне хутро тощо;
  • 4-й розряд виділений для фасети "Сезон" і має значення: 1 - зимові; 2 - літні;
  • 4-й розряд виділений для фасети "Стать" і має значення: 1 - чоловічі; 2 - жіночі; 3 - дитячі.

Прийнята система кодування дає змогу легко розшифрувати будь-який код угруповання, наприклад: 13123 - дитячі літні із тканини плащі побутові; 21211 - чоловічі зимові з трикотажу пальта спортивні. Процедура кодування полягає в наданні кожному об'єктові відповідних значень із фасет. При цьому можуть бути використані не всі фасети. Для кожного об'єкта задається конкретне групування фасет структурною формулою, в якій відображається їх порядок розташування: Ks = (Ф1, Ф2,..., Фі.,. .., Фn ). Так, для структурної формули К = [Вид (Ф2), Матеріал (Ф3), Сезон (Ф4)] отримаємо код 351 - плащі зі штучної шкіри зимові.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші