9. Які типи запилення розрізняють? Охарактеризуйте їх.
10. У чому полягає біологічне значення запилення?
11. Опишіть процес подвійного запліднення. У чому його біологічне значення?
Цікаво знати, що
^ Розміри квіток у різних рослин бувають від 1 мм до 1 м у діаметрі. Найбільша у світі квітка рафлезії, рослини з тропічних лісів Південно-Східної Азії, яка не має листя. Рафлезія - паразит, який живе на ліанах, її квіти часто досягають 1 м в діаметрі та мають вагу більше 6 кг - таких великих квітів немає у жодної рослини світу. Червоно-білі квіти рафлезії надзвичайно привабливі, щоправда при цьому вони поширюють нудотний запах гнилого м' яса. Це приваблює м' ясних мух, які запилюють квітку.
^ Чим вище в горах ростуть рослини, тим яскравіші їхні квітки.
^ Чому багато квітів у тундрі білого й жовтого кольору? Квіти у тундрі запилюються комахами, переважно мухами - на Крайній Півночі мало бджіл. На відміну від бджіл, мухи не розрізняють кольорів, тому квітам немає потреби бути особливо яскравими.
^ Болівійська рослина, яка називається пуйя, має велике суцвіття. Воно складається більш як з 8000 квіток і може сягати 10,7 м заввишки.
^ Найбільше суцвіття у світі розвивається у таліпотової пальми, яка росте в північні частині Індії. Ця пальма має гладкий білий стовбур 22 м заввишки і пишну крону з п' ятиметрових листків. Таліпотова пальма цвіте всього один раз у житті. На її вершині утворюється величезне суцвіття: довжиною 14 м, діаметром - 10-12 м. Після цвітіння пальма гине.
^ Квіти можуть виробляти величезну кількість пилку. Американська полинова амброзія видає 1500 мільйонів зерняток пилку за годину, тобто 18000 мільйонів зернин за день. Ця рослина - основна причина сінної гарячки. Погана новина для людей, вражених нею: тільки з одного квадратного метра землі піднімається 8 тонн пилку за тиждень.
^ Деякі квіти живуть лише один день. Це квіти берізки, які розпускаються кожного ранку і в'януть до вечора. Квіти лілійника (червонод-ніва) теж живуть тільки один день.
^ Гігінтський кактус (сагуаро), який росте на північному заході США і в Мексиці, запилюється птахами вдень і кажанами вночі.
^ Більшість лісових квітів з'являється весною. Такі ранні квіти мають значну перевагу перед іншими: листя на деревах ще не розпустилося, і сонячне світло легко доходить до них крізь крону. Крім того, ко-махам-запилювачам їх легше знаходити.
^ Чимало рослин у горах не мають квітів, тому що там мало комах, які б запилювали їх. Такі рослини розмножуються вегетативно - замість квітів на них з'являються маленькі рослинки, які, впавши на землю, ростуть уже самостійно.
Зі світу науки
У Тривалість цвітіння окремих квіток у різних рослин коливається від кількох годин до кількох місяців. Наприклад:
o квітки гібіскуса (китайської троянди) цвітуть всього три години;
o квітки росички і шпергеля - п'ять годин;
o квітки квасениці - сім-вісім годин;
o квітки березки і портулаку - десять годин;
o квітки герані лучної, маку, шипшини, гірчиці польової - два дні; o квітки жимолості - три дні;
o квітки наперстянки й пеларгонії - шість-сім днів; o квітки цикламену й шафрану - десять-дванадцять днів; o квітки журавлини - вісімнадцять днів; o квітки тропічних орхідей - 30-135 днів.
Еволюційний процес
^ Дослідження походження двостатевої квітки сформували основні гіпотези походження покритонасінних рослин.
Псевдантова теорія: (час: початок XX століття. Засновники: Адольф Генріх, Густав Енглер, Ріхард Веттштейн). Теорія заснована на уявленні про походження квіткових від гнетоподібних голонасінних предків. Була розроблена оригінальна концепція походження квітки - ідея про незалежне виникнення частин квітки як органів "sui generis" (своєрідний, єдиний у своєму роді). Передбачалося, що первинними у покритонасінних були роздільностатеві вітрозапильні квіти з невеликим і чітко фіксованим числом частин, а подальша їх еволюція йшла по лінії від простого до складного.
Стробілярна, або евантова теория: (час: кінець XVIII століття - початок XX століття. Засновники: И.В.Ґете, О.П.Декандоль, Н. Арбер та Дж. Паркін). Відповідно до цієї теорії, найближчі до предків покритонасінних мезозойські беннетти, а вихідний тип квітки представляється схожим з тим, що спостерігається у багатьох сучасних багатоплодні-кових: двостатева ентомофільна квітка з подовженою віссю, великим числом вільних частин. Подальша еволюція квітки в межах покритонасінних мала редукційний характер.
Теломна теорія: (час: з 30-х років XX століття. Засновник: Вальтер Циммерман). Відповідно до цієї теорії, всі органи вищих рослин походять та незалежно розвиваються з теломів; вищі рослини зі справжніми коренями і пагонами походять від риніофітів, тіло яких було представлено системою дихотомічно розгалужених простих циліндричних осьових органів - тело-мів та мезомів. У ході еволюції в результаті сплощення, зрощення і редукції теломів виникли всі органи покритонасінних рослин. Листя насіннєвих рослин виникли з сплощених та зрощених між собою систем теломів; стебла - завдяки бічному зрощенню теломів; коріння - з систем підземних теломів. Основні частини квітки - тичинки і маточки - виникли з спороносних те-ломів і еволюціонували незалежно від вегетативних листків.
Чоловіча теорія: (час: квітень 2000 року. Засновники: Фролич і Паркер). Заснована на генетичному аналізі. Авторами були проведені дослідження гена РІогісаиІа/ЬеаГу (ЬБУ), що відповідає за розвиток квітки в рослині. Спочатку в родоводі рослин було дві копії цього гена, але потім одна копія в квіткових рослин пропала, це і підказало нову теорію. Еволюційний контроль над організацією квітки відбувається, швидше за все, в активній системі чоловічої репродуктивної структури голонасінного предка. Цій теорії відповідає викопна група голонасінних Согузгозреггпаїез, що, імовірно, і містила предка квіткових рослин.
Важливо зрозуміти, яким чином квітка стала двостатевою. В сучасній групі голонасінних ОпеїаІеБ, деякі види мають стерильні сім'яза-чатки в функціональних чоловічих репродуктивних частинах. Вони виділяють нектар, щоб залучити комах до чоловічих органів, у той час як фертильні сім' язачатки залучають комах до жіночих структур, допускаючи запилення комахами. Якщо стерильні сім'язачатки можна знайти в ОпеїаІеБ, виходить, можливо, вони були й у чоловічих структурах проангіосперм - вимерлих мезозойських голонасінних з окремими рисами квіткових (ангіосперм).
Для допитливих
^ Деякі рослини можна назвати хамелеонами, тому що їх квітки мають здатність змінювати своє забарвлення. Дослідженнями учених встановлено, що зміна забарвлення пелюсток квітки залежить від реакції розчину клітинного соку, який містить в собі пігменти з групи антоціанів. Якщо розчин має кислу реакцію, значить антоціан забарвлюється в рожевий або червоний колір. Коли вміст клітинного соку стає лужним, антоціан змінює забарвлення на синє. У природі ці явища зумовлені станом самої квітки. У пуп' янках клітини пелюсток ще молоді, тому вміст антоціану та клітинного соку в них незначний. такі пелюстки мають блідо-рожеве забарвлення. Згодом клітини розвиваються, і клітинний сік у них набуває кислої реакції - пелюстки стають яскраво-червоними. На цей колір поспішають комахи, оскільки він є для них своєрідним сигналом: тут є нектар. Після запилення квітка перестає виділяти нектар для приваблення комах. Клітини пелюсток старіють, і реакція їхнього вмісту стає лужною. Пелюстки стають синіми, на них комахи не звертають уваги, а навідуються лише до червоних.
Зміну забарвлення квіток можна спостерігати у медунки з родини Шорстколисті, печіночниці з родини Жовтецеві.
З історії народів
У Найулюбленішими квітками у стародавніх греків і римлян були лілії та гіацинти. Кожного року навесні вони влаштовували триденне свято Гіацинтів.
^ У французів великою пошаною користуються лілії. На гербі Франції зображено три лілії.
^ У Болгарії великою любов'ю користуються троянди. Щорічно під час збирання трояндових пелюсток там відзначають свято троянд.
^ В Англії популярністю користується мак. У день пам'яті загиблих солдат маками встелюють підніжжя пам' ятників і прикрашають вікна будинків.
> В Японії великою любов'ю користується хризантема. Вона стала символом нації і зображена на гербі та державній печатці Японії. Найвищою нагородою там вважається "Орден Хризантеми". Жовтень в Японії називають місяцем хризантем.
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter