Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Товарознавство arrow Основи рослинництва і тваринництва
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рицина

Цінність рицини визначається високим вмістом олії в насінні — 5057 %. Вона містить 81-96 % гліцеридів рицинолевої кислоти, яку не виявлено в інших оліях.

Рицинова (касторова) олія дуже в'язка, мало розчиняється в бензині та в інших органічних розчинниках, не застигає при низьких температурах (мінус 18 °С), температура спалаху 300-310 °С. Ці властивості роблять її неперевершеним за якістю змащувальним матеріалом, особливо для авіаційних і ракетних двигунів і механізмів.

Касторову олію застосовують у хімічній, текстильній, миловарній, електротехнічній промисловості, парфумерії, медицині. Технічну олію добувають гарячим пресуванням. Вона містить отруйні речовини — дуже токсичний білок рицин та алкалоїд меншої токсичності — рицинін.

Олію для медицини добувають холодним пресуванням. Давно відома касторова олія в медицині як проносний засіб.

Макуха рицини отруйна, незалежно від способу виготовлення. Без спеціальної обробки для годівлі тварин непридатна. Вона містить 45 % білка і є цінною речовиною для виготовлення клею, що використовується у деревообробній галузі. Макуху використовують як добриво, містить 7 % азоту та 1,7 % фосфору та калію.

Стебла містять до 7-10 % грубого волокна придатного для виготовлення канатів, шпагату. Вирощують рицину і як декоративну культуру

Рицина не висушує ґрунт, очищає поле від бур'янів. Корені і стебла швидко розкладаються, збагачуючи ґрунт органічними і мінеральними речовинами, тому вона є добрим попередником для зернових культур.

Рицина походить з Африки. За 6-7 тис. років до н.е. її вирощували народи Єгипту, араби, римляни, Використовували як пальне для світильників і лікувальних мазей. В Україні рицину почали вирощувати в XIX столітті.

Багато рицини сіють в Індії, Бразилії, Таїланді, Китаї, Ірані, Туреччині, Югославії, Румунії, Болгарії.

Рицина — теплолюбна рослина. Мінімальна температура проростання насіння 10-12 °С. Середня температура після сходів має бути вищою 15 °С, під час цвітіння — не нижча 20 °С. Оптимальна температури для росту і розвитку — 25-30 °С. Якщо температура під час цвітіння і достигання насіння нижча 23-24 °С, вегетаційний період збільшується, урожайність і вміст олії зменшуються.

Сходи гинуть при мінус 1 °С, а осінні приморозки 3 °С гублять дорослі рослини.

Рицина досить вологолюбна рослина. Вона погано переносить посуху Найбільше вологи рослини потребують під час росту стебла, цвітіння та наливу насіння. Якщо в цей період недостатньо вологи, у рослини відмирає листя, опадають квітки та коробочки. Дощова погода у період достигання насіння сприяє росту вегетативної маси, що ускладнює збирання врожаю насіння.

Відноситься до рослин короткого дня. Світлолюбна культура. Нестача світла у фазі 2-3 листків і на початку формування генеративних органів приводить до зниження врожайності. Важливо утримувати посіви чистими від бур'янів.

Сафлор

Сафлор вирощують переважно як олійну культуру. Він добре росте у посушливих умовах, замінюючи там соняшник. Вміст олії в насінні 25-37 %, білка — до 12 %. Олія добута з ядер насіння за смаковими якостями не поступається соняшнику, її використовують для харчування. Олія, добута з цілого насіння гірка на смак, її використовують для виробництва оліфи, білої фарби, мила, лінолеуму. Макуху в невеликих кількостях згодовують тваринам. У 100 кг її міститься 55 корм. од. З квіток сафлору добувають жовтий барвник ісартамін, який використовують при виробництві килимів, а також в кулінарії.

Дуже давня культура, яку вирощували в Азії, Африці. В Україні його почали вирощувати з другої половини XVIII ст. Малопоширений, в основному в південних посушливих районах. Середня врожайність насіння 10-12 ц/га, за сприятливих умов — до 20 ц/га.

В Європі поширений в Іспанії. В посушливих умовах Андалузії вирощують на площі до 50 тис. га.

Сафлор — жаростійка і посухостійка рослина. Насіння проростає при температурі 2-3°С, сходи витримують приморозки до мінус 3-6°С. Найбільша потреба в теплі в період цвітіння—достигання. У фазі цвітіння дощова погода призводить до гіршого запліднення квіток. До ґрунтів сафлор не вимогливий, витримує засолення. Не росте на кислих ґрунтах з високим рівнем ґрунтових вод. Кращими для нього є чорноземи і каштанові. Сафлор — рослина короткого дня. Вегетаційний період від 90 до 150 днів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші