Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джеффрі Ходжсон

Професор Університету Хертводшира

Основний твір - "Економічна теорія та інститути: Маніфест сучасної інституціональної економічної теорії" (2003)

Ходжсон - яскравий представник нового інституціоналізму. В своїх дослідженнях намагається оминути недолік класичного інституціоналізму, який полягає у теоретичному "розчиненні" індивідів у інститутах, і, одночасно, оминути принциповий недолік "індивідуалістичної" неокласичної теорії, який полягає у неспроможності врахувати та пояснити інституціональну структуру господарства. Він розглядає інститути як "системи стійких і загальноприйнятих соціальних правил, які структурують соціальні взаємодії", "соціальні організації, які... формують довгострокові рутинізовані схеми поведінки". За Ходжсоном, "інститути впливають на поведінку заданих індивідів у основному як обмеження".

Використовуючи еволюційний підхід, Ходжсон розглядає зміну технологій як нерівноважний процес, у якому потреби суспільства в старих технологіях з часом стають меншими, ніж можливості їх виробництва, а потреби в нових технологіях збільшуються. Саме така нерівновага зумовлює отримання прибутку від успішних інновацій. Очевидно, що інноваторам завчасно не відомо, якою буде реальна потреба у новій техніці, технологіях або продуктах. У такій ситуації фактор невизначеності, інноваційні ризики дуже великі, що цілком узгоджується з нерівноважною природою прибутку від інновацій. Ходжсон досліджує основні тенденції розвитку постіндустріального суспільства, особливості розвитку сучасних технологій та його наслідки інституціонального характеру:

  • 1. Виробничі процеси та продукти у провідних галузях економіки стають складнішими та високотехнологічними. Відповідно, зростаюча складність стає притаманною всім видам соціальної діяльності.
  • 2. Для виконання ряду виробничих завдань потрібно все більше знань і трудових здібностей. Зростання кваліфікації працівників можна побачити в багатьох секторах економіки, що зумовлено зростанням складності та комплексності виробничих завдань.
  • 3. За умов диверсифікованого асортименту продукції споживач має розв'язувати більш складне завдання оцінки якості та ступеня придатності товарів і послуг, які пропонуються.
  • 4. Разом зі здібностями загального характеру зростає потреба у спеціалізованих, унікальних навичках.
  • 5. Розширюється використання та передача інформації, вона починає відігравати ключову роль в економічній та суспільній діяльності.
  • 6. Невизначеність стає невід'ємною складовою економічного та соціального життя .

Відповідно до того, як знання та інформація і далі набувають все більшого значення в сучасних економічних системах, не зрозумілим стає навіть існування таких економічних інститутів як "власність" і "обмін". Якщо К. Ерроу стверджує, що надмірна опора на права приватної власності та ринки в тій чи іншій мірі перешкоджає розвитку наукових знань, то Ходжсон звертає увагу на зворотний причинно-наслідковий зв'язок: прогрес знань "розмиває" цілісність власності та руйнує інституціональні умови функціонування вільного ринку.

Російській дослідник Владіслав Іноземцев досліджує постіндустріальні та постекономічні тенденції сучасного світу. В книзі "Розколота цивілізація. Існуючи передумови і можливі наслідки постекономічної революції" (1999) він поділив історію цивілізації на три епохи:

  • - доекономічна, в якій основним типом діяльності була трудова активність, яка дозволяла людині лише виживати;
  • - економічна, основана на праці, як осмисленій діяльності зі створення безпечного та комфортного середовища існування людини;
  • - постекономічна, в якій домінує творча діяльність людей. Постекономічне суспільство характеризується модифікацією відносин обміну і визначення вартості продукції; заміною приватної власності особистою власністю на інтелектуальний капітал; формуванням нового типу самосвідомості та подоланням експлуатації.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші