Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Промислова екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Забруднення атмосфери енергетичними підприємствами та транспортними засобами

Найбільше забруднюють атмосферне повітря підприємства, які працюють на вуглеводневому паливі: бензині, гасі, мазуті, вугіллі, природному газі, дизельному паливі та ін. Обсяг забруднення визначається в першу чергу складом, об'ємом спалювання палива та організацією процесу горіння. Основним джерелом забруднення атмосферного повітря є транспортні засоби з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ) і теплові електричні станції (ТЕС).

Основні компоненти, що викидаються в атмосферу при спалюванні різних видів палива в енергоустановках, — нетоксичний діоксид вуглецю С02 і водяна пара Н20. Але, крім них, в атмосферу викидаються дуже шкідливі речовини, такі як оксид вуглецю, оксид сірки, оксид азоту, сполуки свинцю, сажа, вуглеводні, в тому числі канцерогенний бензопірен С20Н12, незгорілі частинки твердого палива тощо.

При спалюванні твердого палива в котлах ТЕС утворюється велика кількість попелу, діоксиду сірки, оксидів азоту. Переведення котельних установок на рідке паливо суттєво зменшує 30-лоутворення, але практично не впливає на викиди 802, оскільки мазути, що використовуються як паливо, містять понад 2 % сірки. При спалювані природного газу в димових викидах також є оксиди сірки й азоту. Необхідно відзначити, що найбільша кількість оксидів азоту утворюється при спалюванні рідкого палива.

Сучасна ТЕС потужністю 2,5 млн кВт використовує до 20 тис. т вугілля на добу і викидає щодобово в атмосферу 680 т SO2 і SO3, вміст сірки в паливі 1,7 % — 200 т оксидів азоту; 120— 240 т твердих частинок (попіл, пил, сажа) — при ефективності системи пиловловлювання 94—98 %. Дослідження свідчать, що неподалік потужної електростанції, яка викидає за добу 280— 360 т 802, його максимальна концентрація з підвітряної сторони на відстані 200—500 м, 500—1000 м і 1000—2000 м становить відповідно 0,3—4,9 мг/м8, 0,7—5,5 мг/м3 і 0,22—2,8 мг/м8.

Потужним джерелом забруднення атмосфери є автотранспорт. Він, на відміну від промислових підприємств, належить до рухомих (переміщуваних) джерел забруднення атмосфери. Токсичними викидами двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ) цього транспорту є відпрацьовані й картерні гази, пари палива із карбюратора та паливного бака.

Застосування етилованого бензину, що містить сполуки свинцю, призводить до сильного забруднення атмосферного повітря. Близько 70 % свинцю, що додається до бензину з етиловою рідиною, потрапляє у вигляді сполук в атмосферу з відпрацьованими газами, з них 30 % осідає на землі відразу за вихлопною трубою автомобіля, 40 % залишається в атмосфері. Один вантажний автомобіль середньої вантажопродуктивності виділяє 2,5—3,0 кг свинцю в рік. Концентрація свинцю в повітрі залежить від вмісту свинцю в бензині.

Валові викиди шкідливих речовин в атмосферу автомобільним транспортом у колишньому СРСР у 1980 році становили: вантажні автомобілі — 30,63; легкові автомобілі — 4,23 і автобуси — 4,16 млн т/рік.

Забруднення повітря відпрацьованими газами двигуна автомобіля визначають за сумарною кількістю компонентів викидів з урахуванням шкідливості кожного з них, причому цю величину необхідно приводити до одиниці потужності, що розвивається двигуном. Для оцінювання шкідливості конкретного двигуна при визначеному режимі його роботи вводиться параметр — питома токсичність

де ГДКсо і ГДКІ — відповідно гранично допустимі концентрації в атмосфері оксиду вуглецю та і-го компонента; С/ — маса токсичної і-ї речовини, що виділяється двигуном за одиницю часу; ІУе — ефективна потужність, що розвивається двигуном.

Токсичність різних речовин визначають, беручи за основу найбільш досліджену сполуку — оксид вуглецю, — за співвідношенням ГДК /ГДК.у що показує, у скільки разів оксид вуглецю більш або менш небезпечний за і-ту речовину.

Для умов роботи двигуна у холостому режимі (коли Ые = 0) формула (2.4) недоцільна, тому для оцінювання забруднення атмосфери двигуном у холостому режимі вводиться параметр умовної питомої токсичності, що визначають за формулою [29]

У цій формулі є питома потужність, яку може розвивати двигун автомобіля N

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші