Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Фінанси arrow Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ліквідність

Другим атрибутом певної облігації, що впливає на її процентну ставку, є її ліквідність. Як ми дізналися з розділу 5, ліквідність активу означає, наскільки швидко і без втрат вартості він може перетворюватися в готівку в разі необхідності Що вища ліквідність активу, то він бажаніший (коли все інше залишається без змін). Облігації уряду США мають найвищу з усіх облігацій ліквідність, бо їхня купівля-продаж відбувається у значних масштабах, тому їх найлегше продати, а витрати, що пов'язані з цим продажем, низькі. Облігації корпорацій, з другого боку, не такі ліквідні, бо купується-продається менша кількість облігацій будь-якої корпорації. Отже, продаж цих облігацій може супроводжуватися значними втратами вартості у критичній ситуації, бо, можливо, покупців важко буде знайти достатньо швидко.

Вставка 7.1. Крах фондової біржі у 1987 р. і різниця між урядовими облігаціями і менш якісними облігаціями

Крах фондової біржі 19 жовтня 1987 р. суттєво вплинув на ринки облігацій, що досить добре пояснюється за допомогою інструментарію попиту і пропозиції з графіка 7.2. Як наслідок краху в "чорний понеділок", багато інвесторів почали сумніватися у фінансовому здоров'ї корпорацій з нижчим кредитним рейтингом, що випускали менш якісні облігації (ганчір'яні облігації). Збільшення ризику невиконання зобов'язань по менш якісних облігаціях зробило їх менш бажаними за будь-якої процентної ставки, зменшило величину попиту на них і перемістило криву попиту на менш якісні облігації ліворуч. Як показано у лівій частині графіка 7.2, процентна ставка по менш якісних облігаціях мала 6 зрости, що насправді й відбулося: процентні ставки по менш якісних (ганчір'яних) облігаціях зросли на приблизно понад один процентний пункт. З другого боку, збільшення відчутного ризику, що пов'язаний з невиконанням зобов'язань по менш якісних облігаціях, після краху 1987 року зробив вільні від ризику облігації Державної скарбниці США відносно привабливішими і перемістив криву попиту для цих цінних паперів праворуч. Цей результат описується окремими аналітиками як "втеча до якості". Як випливає з нашого аналізу графіка 7.2, процентні ставки по цінних паперах Державної скарбниці впали приблизно на один процентний пункт. Кінцевий наслідок полягав у тому, що різниця між процентними ставками по менш якісних (ганчір'яних) облігаціях зросла на два процентні пункти. Ця різниця зросла з 4 % (до краху) до 6 % одразу ж після нього.

Як нижча ліквідність облігацій корпорацій впливає на їхні процентні ставки порівняно з процентною ставкою облігацій уряду США?

Застосовуючи інструментарій попиту і пропозиції, можна показати: що нижчий рівень ліквідності облігацій, за інших рівних умов, то вищою буде їхня процентна ставка щодо цінних паперів з вищим рівнем ліквідності. Отже, нижчий рівень ліквідності облігацій корпорацій стосовно облігацій уряду США збільшує різницю між процентними ставками по цих двох видах облігацій.

Аналіз графіка 7.3 нагадує аналіз ризику, що пов'язаний з невиконанням зобов'язань, з графіка 7.2. Якщо два види облігацій А і В початково мають однакову ліквідність і їхні інші атрибути також однакові, тоді їхні рівноважні процентні ставки початково будуть рівними: = г{*. Якщо облігація А тепер стане менш ліквідною, бо її купівля-продаж здійснюватиметься в менших масштабах, тоді, за теорією попиту на активи, попит на неї зменшиться, переміщуючи її

Реакція па зміну ліквідності.

Графік 7.3. Реакція па зміну ліквідності.

Якщо облігація А стає менш ліквідною, то попит на облігацію А переміщується ліворуч з Оі до і попит на облігацію В переміщується праворуч з Иі до Т>2. Рівноважна ставка для облігації А зростає з і до хі, в той час як ця ставка падає з $ до іг для облігації В.

криву попиту ліворуч з до як показано в частині (а) графіка 7.3. Друга облігація - облігація В - стане відносно ліквіднішою порівняно з облігацією А. Тому крива попиту для цієї облігації переміститься праворуч з Df до як показано в частині (б) графіка 7.3.

З другого графіка можна бачити, що рівноважна процентна ставка по менш ліквідному активу - облігації А - зростає, тоді як процентна ставка по активу з вищою ліквідністю - облігації В - падає, що збільшує різницю між процентними ставками по цих активах. Отже, різниці між різними ставками по облігаціях (тобто ризикові премії) віддзеркалюють не тільки ризик, що пов'язаний з невиконанням зобов'язань по них, але також і ліквідність. Ось чому ризикову премію інколи називають "ліквідною премією". Точніше, її варто назвати премією за ризик і ліквідність, але за загальною згодою її називають ризиковою премією або премією за ризик.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>