Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Організація готельного обслуговування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функціонування фінансово-комерційної служби

Фінансово-комерційна служба забезпечує облік, контроль обігу фінансових ресурсів, відповідає за наявність у готелі матеріально-технічних і виробничих ресурсів. У структурі служба складається з бухгалтерії та планово-комерційного відділу, в окремих готелях ці ланки можуть діяти окремо. Очолює службу головний бухгалтер, підпорядкований директорові готелю.

Бухгалтерія аналізує фінансово-господарську діяльність, організовує складання бухгалтерських звітів згідно з нормативними документами, бізнес-планів, фінансово-господарських планів та кошторисів за встановленою формою, відповідає за дотримання фінансової та договірної дисципліни, своєчасне складання звітів, балансів і рахунків, прибутків і збитків, ціноутворення і визначення тарифів, виконує роботу з обліку, введення в експлуатацію та списання матеріальних цінностей і обліку коштів у встановленому порядку, обліковує надходження та вибуття виробничих запасів відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, організовує роботу з отримання ліцензій та ін.

У технологічному процесі бухгалтерія постійно зв'язана зі всіма службами, відділами і персоналом готелю. Фінансова служба забезпечує грошові перекази, підготовку фінансових звітів від касирів кожного структурного торгового підрозділу готелю, насамперед служби прийому та розміщення, громадського харчування, спортивно-розважальних закладів, облік і контроль первинної документації, своєчасне інформування адміністрації про фінансові результати діяльності готелю. Вона також здійснює нарахування заробітної плати, отримання інших рахунків і виплату за ними, контролює й обліковує витрати.

Фінансова служба у готелях функціонує згідно з установчими документами, умовами та методами творення капіталу, форми управління, що визначає фінансові відносини з державою, акціонерами, пайовиками, управляючою компанією, асоціацією та ін. Структура і розміри фінансової служби у готелях також залежать від місткості, категорії, участі іноземного капіталу в роботі закладу.

У малих готелях організаційно-функціональна схема управління фінансовою службою спрощена. Вона складається з двох відділів поточної діяльності й інвестицій, їх роботу контролює менеджер, якому підпорядковані 1—2 бухгалтери і касир. У готелях значної місткості бухгалтерія складається з фінансового менеджера (директора), головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, бухгалтерів різної категорії та касира, весь персонал становить з 10—15 осіб (рис. 6.4):

Організаційно-функціональна структура фінансово-комерційної служби в готелях значної місткості

Рис. 6.4. Організаційно-функціональна структура фінансово-комерційної служби в готелях значної місткості

Професійні обов'язки фінансового менеджера такі:

 • — контроль за ефективністю фінансових потоків у готелі, забезпечення оптимальних витрат і відрахувань;
 • — складання річного плану фінансових потоків з урахуванням перспективного планування економічного стану готелю — обсягу збуту, прибутку та рівня раціональної організації праці; забезпечення поточного і довготермінового прогнозування, аналіз отриманих даних;
 • — розроблення кошторису для працівників, контроль за рівнем витрат;
 • — розроблення та впровадження виробничого обліку, складання детального звіту про витрати готельного підприємства, введення нових методик, керування інвентаризацією матеріально-технічної бази і визначення її вартості, реєстрація записів матеріально-технічного постачання і забезпечення необхідного коригування, підготовка для власника, керівників підприємства звітно-фінансової інформації про витрати готельного підприємства;
 • — контроль за використанням бланків оперативного обліку, їхнім збереженням;
 • — комплектування служби кадрами, визначення обсягу роботи для працівників, забезпечення підвищення кваліфікації підлеглих;
 • — підтримка тісних зв'язків з менеджерами інших служб, участь у нарадах керівників закладу.

Кваліфікаційна характеристика менеджера фінансової служби пов'язана з необхідністю знати:

 • — теоретичні основи управління й управління фінансовою діяльністю підприємства;
 • — теорію фінансів, кредиту, бухгалтерського обліку;
 • — економічну статистику, систему статистичної звітності;
 • — чинне законодавство у сфері фінансової, кредитної, валютної, банківської діяльності й діяльності у сфері гостинності;
 • — нормативно-законодавчі акти з міжнародних розрахунків і зовнішньоекономічної діяльності;
 • — основи здійснення операцій на міжнародному фінансовому ринку;
 • — основи економіки готельних підприємств;
 • — види цінних паперів і порядок їхнього обігу, особливості обігу цінних паперів за кордоном;
 • — правила та порядок здійснення операцій на внутрішньому фінансовому ринку;
 • — основи діловодства.

Планово-комерційний відділ забезпечує готельні підприємства матеріально-технічними та виробничими ресурсами. Очолює відділ старший менеджер. Йому підпорядковані у великих готелях 3—4 менеджери з різних напрямів діяльності. Менеджер відділу підпорядкований менеджеру служби. В окремих готелях цей відділ діє як самостійна структурно-функціональна й управлінська ланка. Основне його завдання — здійснення моніторингу ринку товарів та послуг, виявлення оптимальних умов забезпечення матеріально-технічними ресурсами та послугами закладу гостинності у співвідношенні ціни та якості, укладання угод з постачальниками продукції.

У процесі моніторингу виконання комерційних операцій, пов'язаних з управлінням товарними запасами, контролем виконання договорів, вагома роль належить комп'ютеризації та використанню телекомунікаційних інформаційних систем.

Працівники планово-комерційного відділу повинні досконало знати:

 • — основи здійснення комерційних операцій на внутрішньому й міжнародному ринку товарів і послуг;
 • — закони та нормативні акти, що регламентують комерційну діяльність;
 • — основи економіки готельних підприємств;
 • — форми документів, які використовують у процесі комерційних операцій.

Комерційний відділ має тісно співпрацювати з усіма структурними ланками готелю, володіти повною інформацією про необхідне забезпечення готелю матеріально-технічними ресурсами. До структури відділу доцільно вводити менеджерів маркетингових досліджень.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші