Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Статистика arrow Статистика підприємств
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Статистика енергетичного та виробничого устаткування підприємств

Склад і класифікація енергетичного устаткування

У складі основних засобів підприємства активну роль відіграють різні види енергетичного (силового) устаткування. Сучасне підприємство немислиме без широкого застосування електричної енергії у виробництві - як рушійної сили в електротехнічних процесах тощо. Тому від кількості, складу і стану силового устаткування значною мірою залежать можливості підприємств здійснювати механізацію та автоматизацію виробництва, впроваджувати прогресивні технологічні процеси.

Завдання статистики енергетичного господарства полягають у вивченні складу і потужності енергетичних двигунів, обліку виробництва і споживання енергії і палива, а також у побудові системи показників, що характеризують стан і рівень використання двигунів.

Виробництво, передавання на відстань і споживання енергії здійснюються за допомогою різноманітних енергетичних пристроїв. Різне призначення енергопристроїв викликає необхідність їх класифікації. Основною частиною енергетичного устаткування є двигуни, які поділяються на первинні та вторинні.

До первинних належать пристрої, які перетворюють потенційну енергію природи у механічну.

За ознакою джерела енергії первинні двигуни поділяють на теплові, водяні, вітряні та інші, що трапляються рідко. У межах цих груп первинні двигуни поділяють за принципом дії на двигуни з прямолінійно-поворотним рухом (парова машина, дизель) і ротаційні, робочі елементи яких мають обертальний рух (парова і водяна турбіни).

Теплові первинні двигуни, своєю чергою, діляться на класи за ознакою способу отримання енергії. Так, у парових двигунах джерелом енергії є сила тиску пари, а в двигунах внутрішнього згорання - розширення газу, що є продуктом згорання палива.

До інших двигунів належать атомні двигуни, а також двигуни, що використовують сонячну енергію, енергію припливів і відпливів, різницю в температурі води на поверхні і в глибині океану та ін.

Успіхи та проблеми України в освоєнні та безпечному використанні атомної енергії, будівництві атомних електростанцій дають підставу для виділення атомних двигунів у самостійний клас первинних двигунів.

До первинних належать також двигуни прямої дії і транспортні двигуни. Двигунами прямої дії є пристрої, що суміщають функції робочої машини і власне двигуна, наприклад парові молоти і преси, парові насоси, турбокомпресори тощо. До транспортних двигунів належать тепловози, автокари, трактори, автомобілі, а також тягачі.

Вторинними двигунами вважають пристрої, які перетворюють (трансформують) один вид енергії в інший. Вторинні двигуни, які одержують від первинних двигунів механічну енергію і перетворюють її в електричну, називаються електрогенераторами. Інша частина вторинних двигунів, так званих приймачів струму, на відміну від електрогенераторів одержує електричну енергію і перетворює її в інші види енергії - механічну, теплову, хімічну або в променеву (освітлювальні прилади).

Провідну роль серед приймачів струму виконують електромотори, тобто вторинні двигуни, безпосередньо пов'язані з робочими верстатами. Трансформуючи електричну енергію в механічну, електромотори забезпечують функціонування робочих машин.

Вторинні двигуни, що перетворюють електричну енергію в теплову і хімічну, називаються електроапаратами. Всі приймачі струму залежно від джерела одержуваної ними електроенергії поділяються на вторинні двигуни свого струму і чужого струму.

До складу енергетичного устаткування входять також трансформатори, що підвищують і понижують напругу струму, і перетворювачі (умформери) струму постійного в змінний, і навпаки. Трансформатори і перетворювачі не є двигунами, оскільки їх робота не пов'язана з перетворенням одного виду енергії в інший.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші