Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Характеристика процесу обертання

Характерною ознакою оборотних коштів є постійний рух їх вартості, перехід від однієї форми до іншої. Не завжди на підприємстві присутні всі елементи оборотних коштів. Наприклад, на момент створення підприємства його оборотні кошти можуть перебувати в грошовій формі - у вигляді коштів на банківському рахунку. Під час формування виробничих запасів на підприємстві з'являються оборотні кошти, які мають матеріальну форму, інша частина оборотних активів залишається в грошовій формі. Після того, як певна сума виробничих запасів відпущена у виробництво, де розпочато технологічний процес, на підприємстві з'являється нова форма оборотних коштів - незавершене виробництво.

Наведені на рис. 4.4 дані ілюструють процес переходу елементів оборотних коштів з однієї стадії обороту на іншу, і одночасно відображають можливий склад оборотних коштів підприємства на певний момент часу.

Схема обороту оборотних коштів підприємства

Рис. 4.4. Схема обороту оборотних коштів підприємства

Оборот капіталу, авансованого в оборотні активи, відбувається протягом операційного циклу. Операційний цикл (виробничо-комерційний) - це середній проміжок часу між придбанням (їх оплатою) ресурсів для виробництва і кінцевою реалізацією виготовленої з них продукції за грошові кошти, тобто це є період, на який авансується оборотний капітал. Час обороту оборотного капіталу дорівнює сумі часу виробництва, протягом якого капітал залишається зв'язаним у сфері виробництва, і часу обігу, протягом якого капітал перебуває у сфері обігу (рис. 4.5).

Складові періоду обертання оборотних коштів підприємства

Рис. 4.5. Складові періоду обертання оборотних коштів підприємства

Час виробництва (виробничий період) у свою чергу може складатися з робочого періоду, тривалість якого визначається безпосередньо кількістю робочих днів, необхідних у певній галузі для отримання готового продукту, та часу перебування в сфері виробництва, протягом якого предмети праці повинні зазнати фізичних, хімічних або фізіологічних змін, під час яких процес праці повністю або частково припиняється.

Період обертання виробничих запасів (сировини і матеріалів) (Тг) становить тривалість часу, протягом якого виробничі запаси сировини, матеріалів тощо перебувають на складі підприємства перед надходженням у виробництво:

Період обертання незавершеного виробництва - це проміжок часу, протягом якого відбувається перетворення сировини і матеріалів у готову продукцію:

Період обертання готової продукції (Г.) - це проміжок часу, протягом якого готова продукція перебуває на складі підприємства:

Період обертання кредиторської заборгованості (Т4) - це тривалість кредитного періоду, наданого постачальниками ресурсів (час між купівлею елементів оборотних активів і сплатою за них грошей):

Період обертання дебіторської заборгованості (період інкасації боргу) (7^) - це тривалість кредитного періоду, наданого споживачам (час між моментом реалізації товару і надходженням коштів за цей товар від споживачів):

Приклад 4.2.

Підприємство купило сировину і матеріали 1 січня 2007 р. Послідовність наступних подій подана в табл. 4.4. Визначте тривалість періоду обертання оборотних коштів.

Таблиця 4.4. Хронологія здійснення операцій з оборотними активами підприємства

Подія

Дата

Купівля сировини і матеріалів

1 січня

Передача сировини і матеріалів у виробництво (через 1 місяць після їх придбання)

1 лютого

Розрахунки з постачальниками матеріальних ресурсів (через 1,5 місяці після їх придбання)

15 лютого

Продаж готової продукції (через 1 місяць від моменту початку виробництва)

1 березня

Надходження грошей від дебіторів - споживачів продукції (через 2 місяці від моменту продажу)

1 травня

Розв'язок

 • 1) визначаємо періоди обертання окремих елементів оборотних коштів:
  • а) виробничих запасів - 1 місяць;
  • б) готової продукції - 1 місяць;
  • в) дебіторської заборгованості - 2 місяці;
  • г) кредиторської заборгованості - 1,5 місяці;
 • 2) розраховуємо період обертання оборотних коштів:
 • 1 + 1 + 2-1,5-2,5 місяці.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>