Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Основи екології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Якість товарів народного споживання та продуктів харчування

Товар - продукт людської праці, здатний задовольнити людські потреби. Якість - це сукупність характеристик товару щодо його здатності задовольняти ці потреби. Товари народного споживання за своїм призначенням поділяють на такі групи:

 • - товари споживчого попиту, які призначені для особистого споживання;
 • - товари промислового призначення, що слугують для виробництва інших товарів;
 • - оргтехнічні товари, призначені для поліпшення адміністративної та управлінської діяльності.

Під час споживання людиною товарів народного споживання, продуктів харчування і питної води виникають такі небезпечні їх вияви:

 • o Токсичність - тобто здатність деяких агентів (токсикантів) призводити до отруєння людей. Ці токсиканти можуть потрапляти в організм з їжею, через легені або через шкіру. Отруєння за умовами виникнення поділяють на побутові, медикаментозні і професійні.
 • o Здатність викликати алергічні реакції - внаслідок заміни натуральних харчових продуктів консервованими, застосування неякісних ліків, засобів побутової хімії тощо. Алергія може вражати будь-який орган, проте найчастіше це дихальна, серцево-судинна і травна системи, а також шкіра.
 • o Накопичення у продуктах харчування і предметах побуту важких металів - міді, нікелю, кобальту, свинцю, олова, цинку, кадмію, ртуті. Потрапляючи в організм людини ланцюгами живлення, вони спричинюють гострі і хронічні захворювання.
 • o Застосування антибіотиків для подовження терміну придатності харчових продуктів - залишкові кількості антибіотиків призводять до різних захворювань (дисбактеріоз, мутації та ін.),
 • o Застосування у побуті синтетичних поверхнево-активних речовин спричинює загальну токсичну, онкологічну, алергенну та імуннодепресивну дію на організм людини.

Одним з основних факторів, які визначають стан здоров'я людини, є екологічна чистота продуктів харчування та питної води. До 80 % шкідливих речовин надходить до організму людини з їжею та напоями (рис. 7.3).

Основні шляхи надходження шкідливих речовин у продукти харчування

Рис. 7.3. Основні шляхи надходження шкідливих речовин у продукти харчування

Харчові добавки - це речовини або група речовин, що не е основними харчовими продуктами і спеціально додаються до складу продуктів. Значна частина синтетичних харчових добавок, як правило, є токсичними, і тому заборонені для використання. Крім того, особливу увагу звертають на забруднення харчових добавок супутніми токсичними речовинами. До харчових добавок належать речовини, які, по-перше, поліпшують зовнішній вигляд продуктів (барвники, освітлювачі, загусники, в'яжучі речовини та ін.); по-друге, подовжують термін зберігання продуктів (консерванти, інгібітори, антиоксиданти, синергічні речовини), по-третє, змінюють фізичні властивості продуктів (поверхнево-активні речовини); по-четверте, поліпшують смак і аромат (ароматичні речовини, кислоти, цукри та ін.); по-п'яте, підвищують харчову цінність продуктів (мікро- і макроелементи, вітаміни, біологічно активні речовини ),

Продукти харчування забруднюються пестицидами, нітратами, важкими і рідкісними металами, радіоізотопами тощо (рис. 7.4). Пестициди - загальна назва різних хімічних засобів, призначених для боротьби із шкідливими організмами рослинного і тваринного походження, або зміни фізіологічного стану сільськогосподарських культур. Як уже було зазначено, всі пестициди є отрутохімікатами.

Основні забруднювачі харчових продуктів

Рис. 7.4. Основні забруднювачі харчових продуктів

Нітрати - це солі азотної кислоти; найбільш поширеними є нітрат натрію (NaNO3), нітрат калію (КNO3), нітрат кальцію (CaNO3) та нітрат амонію (NH4NO3). Нітрати дуже поширені у природі, тому щоденне вживання людиною нітратів з продуктами харчування неминуче. Небезпечним є надходження в організм надмірної кількості нітратів. Хімізм та механізм токсичної дії нітратів полягає у кисневому голодуванні, що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров'ю, а також у пригніченні ферментативних систем, які беруть участь у процесах тканинного дихання.

Виникнення токсичних ефектів спостерігається при недостатньому або надмірному надходженні в організм людини деяких важких металів. Наприклад, хром, миш'як, кадмій, берилій, нікель викликають канцерогенний та ембріотоксичний ефект. При значному надходженні в організм людини таких металів, як титан, алюміній, барій, телур, олово, сурма та інших спостерігається хронічна інтоксикація, яка має своєрідний для кожного металу характер і патогенез. Щодо радіоізотопів у харчових продуктах, то у середньому понад 5/6 річної еквівалентної дози, що її одержує населення, становить природна радіація переважно внаслідок внутрішнього опромінення, а решту людина отримує від зовнішнього опромінення.

Основними шляхами запобігання забрудненню продуктів харчування шкідливими речовинами можна вважати такі:

 • - широкодоступна, постійна та оперативна інформація про справжній хімічний склад, придатність і безпечність усіх харчових продуктів;
 • - контроль за використанням азотних добрив, які є причиною нагромадження у сільськогосподарських продуктах і кормах нітратів, нітритів та нітрозамінів;
 • - обмеження, а в окремих випадках і заборона, на використання засобів захисту рослин, деяких добрив, що призводять до забруднення сільськогосподарських продуктів шкідливими речовинами;
 • - науково обґрунтоване та беззастережне дотримання державних стандартів, що регламентують вміст шкідливих речовин у продуктах харчування;
 • - створення спеціальних державних санітарно-контрольних лабораторій для визначення екологічної чистоти харчових продуктів;
 • - підготовка кваліфікованих спеціалістів у галузі екологічного захисту продуктів харчування.

Отже, наведено основні зміни окремих компонентів природного середовища, спричинені діяльністю людини, які негативно впливають на стан здоров'я (а також психічний і фізіологічний стан) людини. Наслідки, до яких можуть призводити подібні зміни, найчастіше виявляються у різноманітних екологозалежних захворюваннях.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші