Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дослідження конкурентного середовища

Дослідження конкурентного середовища

При розробці ефективної маркетингової стратегії туристична фірма повинна брати до уваги як своїх наявних та потенційних споживачів, так і своїх конкурентів. Вона повинна постійно займатися аналізом конкурентів та розробляти конкурентні маркетингові стратегії, які забезпечать їй ефективне позиціонування стосовно до конкурентів і нададуть максимально можливу конкурентну перевагу.

Аналіз конкурентів включає:

 • 1) виявлення основних конкурентів туристичної фірми на основі аналізу конкуренції як у рамках сфери туризму, так і взагалі на ринку;
 • 2) збір туристичною фірмою інформації про стратегії, цілі, сильні й слабкі сторони і спектр можливих реакцій конкурентів.

Володіючи такою інформацією, туристична фірма може визначити, яких конкурентів слід атакувати, а яких - уникати. Конкурентна інформація повинна постійно збиратися, інтерпретуватися і розподілятися із використанням відповідної інформаційної системи підтримки рішень стосовно конкуренції. Керівники маркетингових підрозділів та служб туристичної фірми повинні одержувати вичерпну і надійну інформацію про дії та рішення конкурента.

Перевага тієї або іншої конкурентної маркетингової стратегії віддається залежно від позиції фірми у сфері туризму і її цілей, можливостей та ресурсів. Конкурентна маркетингова стратегія залежить від того, до якого типу належить дана туристична фірма, чи є вона лідером ринку, фірмою-претендентом, фірмою-послідовником або фірмою, обслуговуючою певні ринкові ніші.

Орієнтація на конкурента - це, безумовно, важливий аспект діяльності туристичних фірм на сьогоднішніх ринках, але вони не повинні перестаратися, діючи в цьому напрямі. Туристичні фірми із більшою ймовірністю можуть бути чутливі з боку споживачів зі зростаючими потребами, і нових конкурентів, ніж із боку конкурентів, що довго існують у сфері туризму. Туристичні фірми, які з однаковою увагою стежать як за діями споживачів, так і конкурентів, - вибирають правильну ринкову орієнтацію.

Сьогодні недостатньо одного розуміння споживачів. Наступив час напруженої конкуренції як на зарубіжних ринках, так і на місцевих. У багатьох країнах економіка все менше регулюється державою, що заохочує розвиток ринкових процесів. У сучасному глобальному світі зникають торгові бар'єри між країнами, внаслідок чого багато захищених раніше від вторгнення іноземних туристичних фірм ринків стають нерегульованими. Транснаціональні корпорації дуже наполегливо просуваються на перспективні туристичні ринки і створюють глобальну конкуренцію. В результаті у туристичних фірм немає іншого вибору, як бути конкурентоздатними.

Конкурентна перевага - перевага над конкурентами, що досягається за рахунок пропозиції споживачам більш високоякісного турпродукту або за рахунок нижчих цін, або ж надаючи більш вигідні послуги, які реабілітують вищі ціни.

Туристичні фірми повинні не менше уваги приділяти аналізу і спостереженню за діями своїх конкурентів, ніж аналізу своїх цільових споживачів. Завдяки новизні турпродуктів, що надаються, і забезпеченню чудового обслуговування бізнес-туристів, рівню якого не могли відповідати його конкуренти, готельний ланцюг "Sheraton" спочатку досягав успіху. Але, будучи лідером у Сполучених Штатах Америки, він втратив на європейському ринку свою конкурентну перевагу, оскільки тут йому довелося зустрітися з новими конкурентами, а деякі із його старих конкурентів у США вже встигли добре закріпитися. Тепер для готельного ланцюга "Sheraton" вже було недостатньо повсюдно впроваджувати і підтримувати високу якість турпродуктів. Йому слід було зрозуміти, чим відрізняються споживачі і конкуренти в різних куточках земної кулі, й навчитися боротися за лідерство на нових для себе ринках.

Відповідно до концепції маркетингу, туристичні фірми досягають конкурентної переваги шляхом розробки пропозицій, які задовольняють потреби цільових споживачів у більшій мірі, ніж пропозиції конкурентів. Туристичні фірми можуть надавати велику споживну цінність, пропонуючи клієнтам нижчі, в порівнянні з конкурентами, ціни на аналогічні турпродукти або забезпечуючи більше вигод, які виправдовують вищі ціни. Таким чином, маркетингові стратегії повинні враховувати не тільки потреби клієнтів, але також і стратегії конкурентів.

Аналіз конкурентів - це процес виявлення основних конкурентів, оцінка їх цілей, стратегій, сильних і слабких сторін та спектра ймовірних у відповідь дій, а також вибір конкурентів, яких слід атакувати або уникати

Конкурентні стратегії - це стратегії, які дозволяють туристичній фірмі зайняти міцні позиції у боротьбі з конкурентами і дають найбільш сильну зі всіх можливих стратегічну перевагу перед конкурентами

Метою проведення маркетингових досліджень для встановлення позиції туристичної фірми в конкурентній боротьбі і конкурентоспроможності її окремих турпродуктів є збір і аналіз інформації, необхідної для вибору конкурентних стратегій. Вибір останніх визначається результатами досліджень наступних двох кіл проблем. По-перше, необхідно встановити привабливість туристичної сфери в довгостроковій перспективі. По-друге, необхідно визначити конкурентні позиції фірми та її турпродуктів у порівнянні з іншими туристичними фірмами.

Існує п'ять конкурентних сил, що визначають привабливість певного ринку сфери туризму і позиції даної туристичної фірми в конкурентній боротьбі, а саме:

 • 1) поява нових конкурентів;
 • 2) загроза заміни даного продукту новими туристичними продуктами;
 • 3) сила позиції посередників;
 • 4) сила позиції покупців;
 • 5) конкурентне середовище в самій сфері туризму.

Що стосується загрози заміни даного турпродукту новими туристичними продуктами, то мається на увазі розробка і пропозиція новинок, що задовольняють ту ж потребу, але створених на основі абсолютно нових принципів. При оцінці загрози заміни необхідно враховувати характеристики і ціну замінника турпродукту відносно традиційних турпродуктів, ціну переходу на використання нового турпродукту, яка може бути достатньо високою через необхідність туроператорам - споживачам замінника турпродукту - міняти устаткування, перенавчати кадри та ін. Крім того, необхідно враховувати, чи схильний споживач до заміни турпродуктів, що купляють традиційно.

Сила позиції туристичних фірм багато в чому визначається типом ринку, на якому вони працюють.

Якщо це ринок туристичних фірм, коли вони диктують свої умови споживачам сфери туризму, то останні перебувають у менш виграшній позиції в порівнянні з тим, коли вони домінують на ринку (ринок споживачів). Сила позиції туристичних фірм визначається такими чинниками.

 • 1. Різноманітністю і високою якістю пропонованих турпродуктів.
 • 2. Наявністю можливості зміни туроператорів.
 • 3. Величиною витрат переходу споживачів на турпродукти інших туристичних фірм, обумовлених необхідністю використовувати нову технологію і устаткування, вирішувати організаційні та інші питання.
 • 4. Кількістю турпродуктів, що надають туроператори у туристичних фірмах. Великі обсяги закупівлі всього необхідного для надання якісного турпродукту роблять посередників більш залежними від фірм, що здійснюють масштабні закупівлі.

Сила позиції покупців, як і у попередньому випадку, багато в чому визначається типом ринку, на якому працюють фірми туристичної сфери й покупці їх продукції. Сила позиції покупців визначається, в першу чергу, такими чинниками.

 • 1. Можливістю перейти на використання інших турпродуктів.
 • 2. Витратами, пов'язаними з цим переходом.
 • 3. Об'ємом турпродуктів, що купують.

Розглянуті вище групи чинників визначають привабливість сфери туризму і доцільність вести в ній бізнес.

Оскільки ці чинники впливають на ціни, витрати, інвестиції, то вони визначають рівень прибутковості фірми даного ринку у сфері туризму.

Дослідження, проведені у вказаних напрямах, нададуть туристичній фірмі можливість визначити конкурентний "клімат", інтенсивність суперництва і тип конкурентної переваги, якою володіє кожний із конкурентів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші