Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Релігієзнавство arrow Релігієзнавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Католицизм

"Вірити, щоб знати, знати - щоб вірити"

Бл. Августин

  • 1. Віра єдина - дві гілки (спільне та відмінне в католицизмі та православ'ї).
  • 2. Сучасна соціальна доктрина католицької церкви.
  • 3. Онтологія віри в працях найвидатніших теоретиків християнства.

Віра єдина - дві гілки (спільне та відмінне в католицизмі та православ'ї)

У1054 році на Нікейському Соборі відбувся поділ християнства на православ 'я та католицизм. Католицька гілка віросповідання є найпоширенішою в християнському світі, зокрема, у більшості країн Західної та Південно-Західної Європи (Іспанія, Франція, Італія, Португалія, Німеччина, Австрія, Польща, Бельгія, Чехія, Словаччина, Угорщина), в Латинській Америці та США. Вагомий вплив на духовний розвиток суспільства католицизм має в країнах Прибалтики, Західної України та Білорусії. Загальна чисельність католиків у світі складає понад 1100 млн. Центром римо-католицької Церкви є папська держава Ватикан, розташований на території Риму, який з 1870 року є офіційною резиденцією Пап і Римської Курії, має всі державні атрибути, в тому числі дипломатичні відносини з понад ста країнами світу. При Папі існує уряд, який очолює кардинал - статс-секретар. Окрім того, за вирішення церковних справ у

Ватикані існує дорадчий орган - Синод, створений рішенням ІІ Ватиканського Собору. Ватикан має широку мережу університетів, академій (у тому числі Папську академію наук), коледжів і семінарій.

У католицькій гілці християнства надзвичайно велике значення надається церковним утворенням - Церква є представником Бога на землі (ця традиція обґрунтовується в роботах Августина Блаженного - "Сповідь" та "Про два гради"). Спасіння людини, обтяженої первородним гріхом, можливе тільки через посередництво церкви - звідси особливе значення надається таїнству сповіді, целібату (заборона на статеві стосунки) та причастя.

Католицизм визнає сім таїнств: євхаристія (причастя), хрещення, каяття, миропомазання, соборування, священство і шлюб (на відміну від православ'я шлюб у католицизмі є нерозривним - розлучення заборонено). Таїнство хрещення здійснюється шляхом обливання водою, в той час як у православних - зануренням у воду. Таїнство миропомазання (конфірмації, або вступ у "дорослий вік") здійснюється в семи-восьмирічному віці.

Окрім спільного для всіх християнських течій визнання існування раю та пекла, католицька церква відстоює вчення про чистилище - проміжне місце, де очищаються душі грішників у процесі проходження суворих випробувань. Догмат про чистилище був прийнятий Флорентійським Собором у 1439 році і підтверджений у 1562 року Тридентським Собором.

Для католицизму характерне вшанування Богородиці - Діви Марії. В 1854 році був затверджений догмат про непорочне зачаття Діви Марії, а в 1950 році - про тілесне вознесіння Богоматері, відповідно до якого Пресвята Богородиця Приснодіва була взята на небо "з душею і тілом для слави небесної". У 1954 році встановлено спеціальне свято, присвячене "королеві небес".

Засновником католицької церкви вважається Святий Петро, який став "каменем віри", а її главою - намісник Ісуса Христа на землі Папа Римський. Першим єпископом Риму був власне сам Петро, страчений у І ст. шляхом розп'яття на перевернутому хресті - апостол наказав своїм катам розіп' яти його саме так, оскільки вважав, що він не заслуговує на розп' яття, якому був підданий Христос. Щодо статусу Папи прийнято догмат, згідно з яким він є непогрішимим, а всі його енцикліки (офіційні промови) такими, що не піддаються критиці чи сумніву. Керівництво паствою (віруючими) Папа здійснює через посередництво Римської Курії - центрального адміністративного апарату, якому підпорядковані дев'ять конгрегацій (курують різні напрями діяльності церкви), дванадцять рад, три трибунали та три канцелярії. Згідно з рішенням ІІ Ватиканського Собору, при Папі діє з правом дорадчого голосу церковний Синод, який скликається один раз на рік. До його складу входять, окрім кардиналів - безпосередніх представників церковної влади на певній території, патріархи та митрополити східних католицьких церков (зокрема, від Української греко-католицької - кардинал Любомир Гузар), представники національних єпископських конфесій, чернечих орденів та осіб, персонально призначених Папою.

Католицька церква нараховує понад 400 тис. священиків, в обов'язки яких, навіть на найнижчих щаблях ієрархії, входить дотримання целібату.

Важливе значення в католицькій церкві надається чернецтву, яке об' єднане в конгрегації та братства. Нині нараховується близько 140 чернечих орденів, якими керує Ватиканська конгрегація у справах освяченого та апостольського життя. Чернечі об' єднання займаються місіонерською діяльністю та доброчинністю. Найбільш впливовими є домініканці, францисканці та орден єзуїтів, представники якого нараховують близько 72 тис. членів у 87 країнах світу, викладають у 475 університетах світу, займають провідні посади в урядах держав та керують засобами масової інформації.

Розвитку католицизму, на відміну від православ' я та протестантизму, властиве таке явище, як анджортаменто - церковна реформа, спрямована на оновлення як соціальної доктрини церкви, так і її доктринальних принципів. Зокрема, ці проблеми обговорювалися на ІІ Ватиканському Соборі, сесії якого проходили в 19621965 роках. Після тривалих дискусій було прийнято 16 документів з різноманітних теологічних і соціальних питань, зокрема, зроблена поступка щодо поєднання латинського богослужіння з місцевими звичаями, особливо в азіатських і африканських країнах - використання національної мови, музики тощо.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші