Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Фінанси arrow Державний фінансовий контроль
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Контрольні функції Національного банку України

 • 11.1. Роль, значення і структура Національного банку України.
 • 11.2. Функції та операції Національного банку України.
 • 11.3. Контроль за дотриманням комерційними банками економічних нормативів.
 • 11.4. Перевірка правильності здійснення операцій з готівкою підприємствами, організаціями, закладами.

Роль, значення і структура Національного банку України

Слово "банк" походить від італійського слова "ваnсо" і дослівно означає лава, конторка.

Банк - це особливий економічний заклад, на який покладено функції кредитування суб'єктів господарської діяльності і громадян, касове і розрахункове обслуговування економіки, виконання валютних й інших операцій, передбачених Законом України "Про банки і банківську діяльність". Банки є юридичними особами, економічно самостійними й повністю незалежними від виконавчих та розпорядчих органів державної влади в рішеннях, пов'язаних з їх оперативною діяльністю, а також стосовно вимог та вказівок, що не відповідають чинному законодавству.

Україна, як незалежна держава, самостійно організовує власну банківську систему. Ця система складається з двох рівнів: перший - Національний банк України, другий - комерційні банки різних видів і форм власності.

Національний банк України виконує роль центрального банку нашої держави, якому надано право забезпечувати стабільність гривні, він є емісійним центром країни, а також він проводить єдину державну політику в сфері грошово-кредитних стосунків тощо. Національний банк - юридична особа, що є власністю України. Статут Національного банку затверджує Верховна Рада України.

Значення Національного банку України полягає в тому, що він є важливим інститутом державного впливу на розвиток економіки країни, особливо на розвиток грошово-кредитних стосунків як в України, так і за її межами. Зокрема, Національний банк має вирішальне значення в управлінні готівковим грошовим обігом, регулюванні рівня відсоткових ставок фінансово-кредитних закладів України, касовому виконанні Державного боргу, встановлені офіційного курсу гривні до іноземних валют і т. ін.

Структура НБУ сформована за принципом централізації із вертикальним підпорядкуванням. До структури Національного банку належать його центральний апарат (департаменти, управління), філії (територіальні управління), розрахункові палати, Банкнотно-монетний двір, фабрика банкнотного паперу, Державна скарбниця України, Центральне сховище, спеціалізовані підприємства, банківські навчальні заклади та інші структурні одиниці й підрозділи, потрібні для безперебійного функціонування Національного банку.

Філії (територіальні управління) НБУ не є юридичними особами і діють від імені Національного банку в межах одержаних від нього повноважень.

Функції та операції Національного банку України

Під поняттям "функція" в нашому випадку розуміють коло обов'язків, завдань, які бере на себе Національний банк держави з метою виконання свого цільового призначення в ній.

Операція НБУ - це дія (рух), що випливає із його основних функцій і спрямована на практичну й повну їх реалізацію в нашій державі.

Звідси можна стверджувати, що без чіткого з'ясування основних функцій Національного банку України важко визначити перелік операцій, які ці функції забезпечуватимуть.

Основні функції Національного банку полягають в наступному:

 • o Національний банк є центральним банком України, її емісійним центром. Він проводить єдину державну політику у сфері грошового обігу, кредиту, зміцнення грошової одиниці, організовує міжбанківські розрахунки, координує діяльність банківської системи в державі загалом, визначає курс гривні щодо валют інших держав. Національний банк має монопольне право на випуск грошей в обіг та національних грошових знаків за рішенням Верховної Ради України;
 • o Національний банк створює державну скарбницю України і організовує її діяльність, зберігає резервні фонди грошових знаків, дорогоцінні метали та золотовалютні запаси;
 • o Національний банк є виразником інтересів України у стосунках з центральними банками інших держав, у міжнародних банках та інших фінансово-кредитних організаціях;
 • o Національний банк нагромаджує золотовалютні резерви та здійснює операції з їх розміщення самостійно або через банки, уповноважені ним на виконання зовнішньоекономічних операцій;
 • o Національний банк затверджує бланки та форму безготівкових депозитів приватизаційних паперів, а також порядок їх видачі за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Крім того Національний банк України має також контрольні й ліцензійні функції. Про це детальніше викладено в наступному питанні.

До операцій, які здійснює Національний банк, належать такі:

 • o видає комерційним банкам кредити на термін за домовленістю з позичальниками;
 • o веде рахунки банків-кореспондентів і здійснює розрахункове касове обслуговування комерційних банків та інших кредитних закладів;
 • o купує та продає цінні папери, які випускає держава;
 • o видає кредити банкам під заставу векселів й цінних паперів;
 • o здійснює емісію приватизаційних паперів;
 • o виступає гарантом кредитів, що надаються суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності іноземними банками, фінансовими та іншими міжнародними організаціями під заставу Державного валютного фонду й іншого державного майна України;
 • o купує та продає іноземну валюту й платіжні документи в іноземній валюті;
 • o проводить операції з резервними фондами грошових знаків;
 • o здійснює інші операції відповідно до своїх функцій, передбачених Законом України "Про банки і банківську діяльність" від 20 березня 1991 р. №872-ХІІ (з наступними змінами і доповненнями). Національний банк України також організовує інкасацію і перевезення грошових знаків й інших цінностей.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші