Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Фінанси arrow Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура галузі комерційного банківництва

В Сполучених Штатах існує приблизно 12 000 комерційних банків, що значно більше, ніж в будь-якій іншій країні світу (див. вставку 10.2). Як видно з таблиці 10.1, США мають надзвичайно велику кількість малих банків. Близько ЗО % банків мають активи менші, ніж 25 млн. дол Типовішим є розподіл банків за розмірами в Канаді або Великобританії, де п'ять чи менше банків панівні у своїй галузі На противагу цьому, десять найбільших комерційних банків у Сполучених Штатах (перелічені в таблиці 10.2) володіють разом менш ніж ЗО % активів усієї галузі

Більшість галузей в Сполучених Штатах має набагато менше фірм, ніж сфера комерційного банківництва. В цих галузях великі фірми, як правило, панують більшою мірою, ніж у сфері комерційного банківництва. (Візьміть, наприклад, комп'ютерну галузь, в якій домінує IBM, або автомобільну промисловість, де домінує "General Motors"). Чи велика кількість банків у сфері комерційного банківництва і відсутність там декількох панівних фірм означають, що комерційне банківництво є галуззю з вищим рівнем конкуренції, ніж в інших галузях?

Вставка 10.2. Глобальна перспектива. Порівняння банківської структури США та інших країн

Структура комерційного банківництва Сполучених Штатів значно відрізняється від структури інших промислово розвинутих країн. Сполучені Штати - єдина країна, яка не має національної банківської системи, в якій банки мають відділення по всій країні На відміну від інших країн, Сполучені Штати мають старовинну модель регулювання банківської сфери штатами і федерального регулювання, яке забезпечує керування банківською діяльністю між штатами, що становить національну банківську систему. Один із результатів такої організації банківництва полягає в тому, що в Сполучених Штатах існує набагато більше банків, ніж в інших промислово розвинутих країнах. На відміну від Сполучених Штатів, які мають приблизно 12 000 комерційних банків, у кожній іншій промислово розвиненій країні не більше 1000 банків. Наприклад, в Японії є приблизно 150 комерційних банків, тобто фактично 1 % від їхньої кількості в США, незважаючи на те, що населення і економіка Японії становлять половину населення і обсягу виробництва США.

Інший наслідок обмеження відділень банків полягає в тому, що американські банки значно менші, ніж банки в інших країнах. Тільки один американський банк "Citicorp" входить у десятку найбільших банків світу. Наступний найбільший за розмірами американський банк, "BankAmerica", навіть не потрапляє до списку перших двадцяти п'яти. Своєрідність банківської структури Сполучених Штатів ще більше вирізняється від інших структур у світі після поглиблення європейської економічної інтеграції в 1992 р. Починаючи з 1 січня 1992 p., всі банки, які мають ліцензію Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС), безперешкодно надаватимуть повний набір банківських послуг в будь-якій країні ЄЕС. Внаслідок цього повинна скластися все європейська банківська система з щораз більшими європейськими банками.

Регулювання філіалів і закон Макфадена

Наявність такої великої кількості комерційних банків у Сполучених Штатах фактично є наслідком регулювання, яке обмежує можливість цих фінансових інститутів відкривати філіали (додаткові відділення, що ведуть банківські операції). Кожен штат має свої власні правила щодо виду і кількості відділень, які може відкрити банк. На західному та східному узбережжях, наприклад, банкам дозволяється відкривати відділення в будь-якому місці штату, в той час як в середній частині країни регулювання відділень строгіше (див. графік 10.1). В окремих штатах комерційним банкам забороняється відкривати будь-які відділення, хоча обмежені банківські операції часто дозволяються.

Закон Макфадена від 1927 р., який був розроблений для того, щоб поставити національні банки і банки штатів на однакову основу, фак-

ТАБЛИЦЯ 10.1. Розподіл застрахованих комерційних банків за розмірами (кінець 1989 р.)

Розмір активів

Кількість банків

% банків

% активів

Менше ніж 25 млн. дол.

3747

29,5

1,7

25-50 млн. дол.

3236

25,4

3,6

50-100 млн. дол.

2745

21,6

5,8

100-500 млн. дол.

2371

18,7

14,0

500-1 млрд дол.

236

1,9

4,9

1 -10 млрд дол.

334

2,6

32,0

Понад 10 млрд. дол.

44

0,3

38,0

ВСЬОГО:

12 713

100,0

100,0

ТАБЛИЦЯ 10.2. Найбільші банки США (кінець 1990 р.)

Найбільші банки США (кінець 1990 р.)

тично заборонив відкриття банками своїх відділень поза межами штатів і примусив усі національні банки підкорятися регулюванню відділень штатами, в яких вони містяться.

Наслідком закону Макфадена і регулювання штатами є те, що продовжують існувати багато малих банків, бо великі банки, що здатні витіснити їх з бізнесу, часто обмежені у відкритті відділення поблизу. Прихильники обмежувального банківського регулювання штатами твердять, що таке регулювання посилює конкуренцію, утримуючи багато банків у галузі Проте існування великої кількості банків у Сполучених Штатах

Регулювання відділень штатами.

Графік 10.1. Регулювання відділень штатами.

повинно розглядатися як прояв відсутності конкуренції, а не як наявність енергійного суперництва. Неефективні банки можуть продовжувати існувати, бо їхнім клієнтам непросто знайти зручно розташоване відділення іншого банку, де вони могли б проводити свої операції

Закон Макфадена і регулювання банківської діяльності штатами слід розглядати як одні із найсильніших анти конкурентних сил у сфері комерційного банківництва. Оскільки конкуренція вигідна для суспільства, то чому в Америці могло з'явитися регулювання, що обмежує відкриття відділень банків? Найпростіше пояснення зводиться до того, що американська громадськість завжди вороже ставилася до великих банків. Штати з найбільш обмежувальним регулюванням відділень є типовим проявом популістських антибанківських настроїв, які були найсильнішими в дев'ятнадцятому столітті. (Ці штати, як правило, мали велику кількість сільського населення, стосунки якого з банками щоразу загострювалися, коли фермери могли втратити заставлене майно, бо не могли сплачувати борги). Спадщиною політики дев'ятнадцятого століття є банківська система з обмежувальним регулюванням відділень і, отже, з надмірною кількістю малих банків.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші