Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Соціологія arrow Людина і світ
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ДО ЧОГО ВЕДЕ ГЛОБАЛІЗАЦІЯ?

Дослідники відзначають суперечливі наслідки процесу глобалізації. Серед позитивних моментів виділяють її стимулюючий вплив на економіку. Товари тепер можуть створюватися в будь-якому місці світу залежно від того, де виробництво обійдеться дешевше, і збуватися там, де їх удається продати за найвищою ціною. Завдяки цьому знижуються витрати виробництва, росте прибуток, з'являються додаткові можливості для подальшого розвитку виробництва. Ті, кому не вдалося включитися в цю нову економіку, будуть неминуче відставати, тому що не зможуть скористатися плодами міжнародного поділу праці, кооперації, технічними досягненнями розвинутих країн. Глобалізація зближає держави, змушує їх у більшому ступені враховувати інтереси одна одної, застерігає від крайніх дій в політиці й економіці (у протилежному випадку міжнародне співтовариство може використовувати різні санкції: обмежити торгівлю, припинити міжнародну допомогу, заморозити надання позики тощо).

Разом з тим, висловлюється і чимало критичних суджень на адресу глобалізації. Глобалізація виробництва веде до глобалізації продукції, оскільки споживач прагне придбати всесвітньо визнаний виріб. Це, у свою чергу, може перешкоджати розвитку вітчизняного виробництва. Крім того, насаджується деякий єдиний стандарт споживання: по всій земній кулі їдять гамбургери, пишуть кульковими ручками "Віс", використовують комп'ютерне забезпечення фірми Microsoft тощо. Поширенню цих стандартів сприяє реклама в засобах масової інформації. Приміром, транснаціональні компанії, переконуючи населення купити той чи інший товар, витрачають на рекламу біля половини тих засобів, які в усьому світі витрачаються на освіту.

Далеко не завжди діяльність міжнародних економічних організацій є успішною. Так, умови надання кредитів Міжнародним валютним фондом і Всесвітнім банком (МВФ створений у 1947 р. і спеціалізується на наданні короткострокових позик; Всесвітній банк або Міжнародний банк реконструкції і розвитку, утворений у 1945 p., він надає головним чином довгострокові позики; Україна стала членом цих організацій з початку 90-х pp. XX ст.) нерідко не враховують специфіку окремих країн, а диктуються інтересами промислово розвинутих країн, під впливом яких знаходяться обидві організації.

Велику тривогу в багатьох викликає глобалізація в сфері культури. Розвинувши найбільшою мірою електронні засоби інформації, саме західні країни поширюють по усьому світі свої культурні цінності через такі "продукти", як нові передачі, фільми, рекламу тощо. З 4000 фільмів, показаних у Бразилії, більш 90% американські. Це, вважають, веде до ослаблення національної культури.

ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ

І нарешті, глобалізація світу викликала появу загальних проблем людства, від вирішення яких залежать подальший соціальний прогрес, доля цивілізації. В умовах посилення взаємозв'язку і взаємозалежності країн і регіонів окремі події, протиріччя, конфлікти переростають локальні рамки і набувають загальносвітового характеру.

Іншою причиною виникнення глобальних проблем є активна перетворююча діяльність людей, яка за силою і наслідками (як творчими, так і руйнівними) порівняна із найсуворішими силами природи. Викликавши до життя могутні продуктивні сили, людство не завжди може їх поставити під свій розумний контроль. Рівень суспільної організації, політичне мислення й екологічна свідомість, духовно-моральні орієнтири, які переважають у суспільній свідомості, ще дуже далекі від вимог епохи.

До глобальних проблем відносять, у першу чергу, наступні: запобігання загрози нової світової війни, подолання екологічної кризи та її наслідків, скорочення розриву в рівні економічного розвитку між розвинутими країнами Заходу і країнами третього світу, що розвиваються, стабілізацію демографічної ситуації на планеті. Усе більшого значення в останнє десятиліття набувають також проблеми охорони здоров'я і запобігання поширенню СНІДу, наркоманії, відродження культурних і моральних цінностей, боротьби з міжнародним тероризмом.

Глобальні проблеми взаємозалежні. Так, вирішення екологічних проблем неможливе без вирішення економічних питань, економічне відставання країн третього світу тісно пов'язано з різким ростом народонаселення в них, не менш очевидно і те, що на загострення екологічних і економічних проблем впливала гонка озброєнь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші