Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Соціологія arrow Людина і світ
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

СВІТ ЛЮДЕЙ

Яке ж місце приділяється людям у різноманітному світі сущого? Перші вищі ступені сущого займає світ богів - простір" де процвітає райське життя. За ним йде світ людей, соціальна структура якого відбиває космічну ієрархію. Вище усіх стоять брахмани - мудреці, тлумачі Вед. їхнє становище символізує білий колір доброти і святості. За ними йдуть кшатрії - воїни, правителі. їхній колір червоний - колір влади і пристрастей. Третій ступінь займають вайш'я - клас хліборобів і скотарів. Жовтий колір їхньої варни уособлює помірність і працьовитість. На нижчому ступені соціальних сходів стоять судри - слуги з чорним кольором варни, що означає неуцтво.

За світом богів і людей розташовуються демони, духи, мешканці пекла. Усі вони не мають ніякого вибору і цілком залежать від умов життя, у які потрапили. Таким чином, людина займає середнє, але не центральне становище у світобудові. Вона може піднятися до божественних висот і опуститися до пекельного життя.

Невід'ємною частиною древньоїндійської філософії було вчення про вічний кругообіг життя і закон відплати - Карму. Після смерті тіла душа продовжує жити, вселяючись в тіло народженої істоти. Але яке тіло обирає душа? Від чого це залежить? Відповіді на ці питання дає закон Карми. Той, хто робив благі дії, жив у злагоді з діючою мораллю, народиться в майбутнім житті як брахман, кшатрі чи вайш'я. Той, чиї дії не були правильні, може з майбутньому житті народитися членом нижчої касти чи навіть твариною, а то і пришляховим каменем, що приймає на себе удари тисяч ніг як розплату за гріхи минулого життя.

Чи можна змінити несприятливу Карму чи звільнитися від її? Щоб бути гідним кращої долі в майбутньому, людина повинна добрими справами і праведним життям відпокутувати кармічний борг колишніх існувань. Найнадійніший шлях до цього - шлях аскета-пустельника. "Перетинаючи потік існування, відмовся від минулого, відмовся від майбутнього, відмовся від того, що між ними. Якщо розум звільнений, то, що б не сталося, ти не прийдеш знову до руйнування і старості".

У буддистському вченні, яке виникло в Індії в IV ст. до н.е., розкривається той шлях, що повинен призвести до подолання страждань. Правильне життя полягає в дотриманні розпоряджень моральності - п'яти буддійських заповідей: не шкодити живим істотам, не брати чужого, утримуватися від заборонених статевих контактів, не вести дозвільних і брехливих мов і не вживати напоїв, від яких п'яніють.

Одним зі способів звільнення душі є йога (з'єднання, зв'язок). Для оволодіння комплексом практичних методів у системі йоги вимагаються витримка, завзятість, дисципліна, твердий самоконтроль, постійне тренування. Мета основних етапів цього тренування - володіння собою, оволодіння диханням, ізоляція почуттів від зовнішніх впливів, концентрація думки, медитація (споглядання), звільнення душі від тілесної оболонки.

Таким чином, зміст усіх зусиль йоги не в тому, щоб продемонструвати свої чудесні можливості чи вразити уяву людей, а в тому, щоб досягти такого стану, що допомагає звільненню душі від пута Карми. Настільки загострена увага до психічних і моральних можливостей людини багато в чому визначає сьогоднішній інтерес до древньоіндійської східної традиції.

МУДРЕЦІ ДАОСЬКОЇ ШКОЛИ

За уявленнями древніх китайців, людина, що поєднує темне і світле, чоловіче і жіноче, активне і пасивне, займає деяке серединне становище у світі і покликана ніби перебороти його розкол на два початки,: Інь (темний початок, пасивне чекання) і Ян (щось активне, що висвітлює шлях пізнання). Таке становище визначає і серединний шлях людини, її роль посередника: "Передаю, але не творю". Через людину, Сина Неба, небесна благодать сходить на землю і поширюється всюди. Людина - не цар всесвіту, не підкорювач природи. Краща поведінка для людини - це наслідування природному ходу речей, діяльність без порушення міри (принцип "у вей"). Людина тисячами ниток пов'язана із природою, а також зі співтовариством людей, вона ніби розчиняється в цьому єдиному цілому.

Дані положення розвивали прихильники даосизму ("вчення про шлях") одного з найважливіших напрямів древньокитайської філософії. її центральним поняттям є дао - шлях. Усе у світі знаходиться в дорозі, у русі і зміні, усе мінливе і звичайне. Головне - наслідувати встановленому світопорядку, що відповідає дао. "Світ - це священна судина, якою не можна маніпулювати. Якщо ж хто хоче маніпулювати нею, знищить її". Даосисти вважали, що людина може бути безсмертна як тілом, так і душею. Для цього необхідно виконання особливих вправ (духовне споглядання, дихальні вправи, статева гігієна), що нагадують йогу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші