Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Товарознавство arrow Основи рослинництва і тваринництва
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Яра пшениця

Зерно ярої пшениці має високі хлібопекарські і круп'яні якості, містить більше білка, ніж зерно озимої пшениці. Зерно м'якої і твердої ярої пшениці має високий вміст білка (14-16 % м'яка, 15-18 % тверда) і клейковини — 28-40 %. Борошно сильних сортів є поліпшувачем для слабких сортів при випіканні хліба. Зерно твердої ярої пшениці використовують для виробництва кращих сортів макаронів, вермішелі, манної крупи.

Яра пшениця має також кормове значення. її використовують для виготовлення комбікорму, висівки — як концентрований корм, солому і полову — як грубі корми.

Яра пшениця — одна з найбільш холодостійких культур серед ярих зернових. Її насіння починає проростати при температурі ґрунту 1-4 °С, а життєздатні сходи з'являються при 4-5 °С. Вони витримують приморозки до мінус 4-5 °С і навіть 8-10 °С. Найкраще кущаться рослини і формують вузлову кореневу систему при 10-12 °С, а для дальшого розвитку рослин сприятлива температура 16-23 °С. У фазі наливання зерна яра пшениця терпить від високих температур. При 38-40 °С у рослин через 17 год. настає параліч продихів, внаслідок чого може формуватись щупле зерно.

Яра пшениця вимоглива до вологи. При нестачі води погано розвивається вузлова коренева система і рослини майже не кущаться. Максимальну кількість вологи потребує під час виходу в трубку і в період колосіння наливання зерна. Тверда пшениця стійкіша проти нестачі води в ґрунті. Вона може витримувати у період формування і наливання зерна повітряну посуху.

Овес

Високий вміст у зерні вівса білка (12-13 %), вуглеводів (70 %), жиру (5-6 %) свідчить про харчову і кормову цінність. Зерно вівса — незамінні концентрований корм для коней, великої рогатої худоби, домашньої птиці. 1 кг зерна відповідає 1 кормовій одиниці і містить 85-92 г перетравного протеїну. До складу білка зерна вівса входять всі незамінні амінокислоти (лізин, аргінін, триптофан). Білки вівсяних круп добре засвоюються. За якістю білка овес посідає перше місце серед зернових культур. За вмістом жиру зерно вівса переважає інші культури. Значну частину зерна становить крохмаль (40-45 %), багато в ньому вітамінів. Вітаміну В1 (тіамін) у зерні вівса більше, ніж у пшениці і ячмені, а за вмістом вітаміну В2 (рибофлавін) овес не відрізняється від інших зернових культур. Завдяки доброму засвоєнню білку, жиру, вуглеводів і вітамінів, харчові продукти з вівса мають велике значення у дитячому і дієтичному харчуванні. Овес має також лікувальне значення.

Овес широко використовується для виготовлення харчових продуктів — круп, печива, кави. Вівсяне борошно для випікання хліба непридатне через відсутність якісної клейковини; Його можна додавати до пшеничного і житнього борошна при випіканні деяких сортів хліба.

Вівсяна солома містить до 7 % білку і понад 40 % вуглеводів і є цінним кормом для тварин. За поживністю мало поступається лучному сіну середньої якості. У 100 кг соломи міститься 31 корм. од.

Овес — цінний компонент для вирощування сумішок однорічних трав (з вікою, горохом та ін.) на зелений корм, сінаж, сіно.

Овес невибагливий до тепла. Серед ярих культур він найбільш холодостійкий. Насіння починає проростати при 1-2 °С. Сходи легко витримують весняні приморозки до мінус 3-4 °С, добре — до мінус 7-8 °С у а іноді й 10 °С. При зниженні температури до мінус 10 °С у вівса, як і в ячменю, листки можуть загинути, але вузол кущіння не пошкоджується і з настанням тепла вегетація рослин продовжується. У період появи сходів і кущіння сприятливою температурою для вівса є 15-18 °С, а пізніше — 18-22 °С.

Овес дуже вимогливий до вологи. Висока відносна вологість повітря і часті дощі — запорука високих урожаїв. Урожайність вівса росте майже паралельно з кількістю літніх опадів. На нестачу води у фазі стеблування він реагує сильніше за інші зернові культури. На недостатньо зволожених ґрунтах сходи з'являються недружно. Тому овес сіють у ранні строки — як тільки ґрунт досягне фізичної стиглості. Дощі позитивно впливають на формування і налив зерна. Овес добре переносить хмарну погоду і тумани. Дуже негативно реагує на високі температури під час цвітіння та наливання зерна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші