Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Культурологія arrow Філософія родознавства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціокультурні, правові, морально-етичні аспекти "сурогатного материнства".

Набуло поширення і таке явище, як "сурогатне материнство", коли народження дитини визначається контрактом, на замовлення бездітного подружжя, а інколи — із метою продажу немовлят. Практика сурогатного материнства виявляє складні правові й етико-моральні проблеми. Відомий правовий прецедент у США: сурогатна мати не могла забути народжену дитину і згодом звернулася до суду з позовом про її повернення. Суд визнав правомірність клопотання матері.

Існує і певний прогрес медицини, зокрема штучне запліднення, яке дає змогу якось розв'язати проблему бездітних шлюбів.

У США метод штучного запліднення визнаний 1960 р. Тут у такий спосіб лише до 1985 р. народилися близько 25 тис. американців. У Каліфорнії створено "банк сперми", зокрема, від Нобелівських лауреатів, вчених, акторів (більшість з них беруть участь у програмі благодійно). Жінка може вибрати репродуктивний матеріал і народити дитину (вартість послуги — 3 тис. дол.). Проте вона не буде знати, кому зобов'язана вирішенням проблеми материнства, адже відповідний Закон охороняє таємницю донорства.

В Англії перша дівчинка за методом штучного запліднення ("з пробірки") народилася 1978 р.

Практика репродуктивної медицини поширена, наприклад, у Росії, хоча законодавство з цих питань не розроблено (тобто, діє принцип: що законом не заборонено, то дозволено). У створенні банку даних беруть участь чоловіки віком до ЗО років, у яких обов'язково перевіряють стан здоров'я, в тому числі психічний (вартість порції донорського матеріалу — 100 дол.). Тут діє програма "Еко", впроваджено новий метод штучного запліднення, народження "дітей з пробірки"; також можна запланувати стать майбутньої дитини (за З тис. дол.), хоча стовідсоткова гарантія неможлива. У багатьох країнах такі експерименти заборонено.

Методи репродуктивної медицини та сурогатне материнство зумовили народження 16 листопада 2005 р. хлопчика Гоші. Його батько, Андрій, помер у Санкт-Петербурзі 2003 р. (за два роки до появи на світ сина); 19-річний Андрій перебував на лікуванні в Ізраїлі, де збереглися його статеві клітини. Мати Андрія, Катерина Захарова, знайшла жінку для функції "сурогатної матері" і "замовила" собі внука. Народження Гоші створило серйозний правовий прецедент, оскільки потрібно передусім юридичне усиновлення хлопчика, а потім внук Катерини Захарової може бути визнаний як її син.

В Україні також діють центри сурогатного материнства (близько 19), поширені методи репродуктивної медицини (перша дівчинка "з пробірки", за програмою "Еко" народилася 7 лютого 1986 р.).

Серйозні соціальні та медичні проблеми має СНІД (синдром набутого імунодефіциту).

Всесвітня організація охорони здоров'я та відповідні національні служби основними складовими профілактики СНІДу вважають поширення санітарно-просвітницьких знань і пропаганду здорового способу життя серед населення, передусім молоді. СНІД спричиняє вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Джерелом ВІЛ є хворі на СНІД, тобто вірусоносії. Основними шляхами передачі ВІЛ вважаються: статевий; з препаратами крові або через медичні інструменти, на яких може бути уражена вірусом кров; перинатально-внутрішньоутробний (від матері до дитини).

В Україні діє чинна кримінальна відповідальність за свідоме ураження вірусом імунодефіциту.

Нагального розв'язання потребують проблеми ретровірус-ної терапії. Набуває поширення діяльність (зокрема у Києві) громадських центрів соціальних послуг для людей, які живуть з ВІЛ-СНІД.

Відтворення людського роду і виховання дітей — взаемозумовлені функції сім'ї.

Пісні про родинне життя з глибокою шаною оспівують образ жінки-матері. Ніжна любов матері до дитини виражена у колискових піснях. Колискові пісні вирізняють глибокий ліризм, проста мелодія, розмірений ритм (у такт гойдання), традиційні персонажі (сон, дрімота, кіт та ін.).

Ой ходить сон коло вікон.

А дрімота коло плота.

Питається сон дрімоти:

  • — Де будемо ночувати?
  • — Де хатина теплесенька.

Де дитина малесенька,

Там будемо ночувати,

Мале дитя присипляти.

Низку віршів, названих "колисковими", написали Тарас Шевченко, Олександр Олесь, Максим Рильський, Микола Малишко.

Психологічний і моральний зв'язок матері та дитини особливо поглиблюється, коли мати годує дитину грудним молоком. Проте більшість сучасних молодих матерів уже з двох-трьох місяців цього не роблять, що призводить до суттєвого зниження природного захисту малюків від хвороб.

На жаль, традиції грудного вигодовування немовлят в Україні перервані, хоча в психології українців дослідники вбачають певну спільність з селянськими традиціями годування немовлят, що простежується загалом у сім'ях різного стану. Тобто дитина споживає материнське молоко не за усталеним розкладом годин, а за бажанням, відчуваючи голод. За такого піклування, впродовж подальшого життя, людина інстинктивно відчуватиме впевненість, виявлятиме довір'я до себе і до життя (українське "якось воно буде" навіть у скрутні години). Можливо, у цьому й укорінений життєвий оптимізм, морально-психічна стійкість українського народу в його історичних випробуваннях (Цимбалістий, 1992).

Трапляються випадки народження дитини неповнолітніми матерями.

Відповідно до звичаїв народу, зокрема у циган, поширені ранні шлюби і народження дітей з 12 років; бабусею стають у 27 років, прабабусею — у 42 роки.

За статистикою, в Росії кожні десяті пологи відбуваються до 14 років. Лише у 2004 р. з'явилось понад 9 тис. дітей, народжених неповнолітніми матерями, котрі не досягли 16 років. Під назвою "Маленька мама" функціонує єдиний у Росії притулок, де неповнолітні мами вчаться опікуватися своїми дітьми. А в м. Новосибірську, наприклад, встановлено пам'ятник хлопчикові Антону й усім дітям, які зазнали насилля. Антон у п'ять років помер від виснаження і побоїв; рідні — дід, бабця, мати — не давали йому їсти, прив'язували до ліжка дротом; усі вони судом покарані на 14 років позбавлення волі.

Найприхованіший вид злочину — сексуальне насильство, яке здійснюють дорослі до дітей і підлітків, у тому числі й батьки над своїми дітьми.

Відомі й приклади безвідповідального ставлення батьків до виконання своєї соціальної функції — виховання дітей. Серйозні правові, економічні, соціокультурні, психолого-педагогічні наслідки мають проблеми покинутих дітей (нерідко матері відмовляються від дітей ще у пологових будинках), насильства над дітьми в сім'ї, дитячої безпритульності, як і сумнозвісний феномен "Мауглі" (у тому числі в Україні), дитячого усиновлення загалом і зарубіжного зокрема.

Невиконання батьками обов'язків з виховання дітей, опікування дітьми чи скоєння ними протиправних дій стосовно дітей призводить до позбавлення батьківських прав.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші