Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія нових незалежних держав
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Президентські вибори 11 лютого 2007 р.

У президентських виборах 11 лютого 2007 р. брали участь шість кандидатів від п'яти областей і столиці — членів єдиної в країні Демократичної партії. Серед них і син С. Ніязова Мурад — колишній слідчий прокуратури, а потім бізнесмен, який міг за ніч програти 12 млн. дол. Проте еліта вирішила, що власник величезних капіталів, котрий постійно живе в Європі, навряд чи захоче працювати президентом. На виборах із показником майже 90 % переміг Г. Бердимухаммедов.

Новий президент, як і попередній, виходець із земляцтва теке. Наявна певна спадковість з методами Туркменбаші: узурпація влади президентом, вільне обходження з Конституцією, етнічні методи кадрової політики, перехід до "керованої демократії" та ін. Вибори — це не механізм демократії, а декоративний атрибут системи правління однієї людини. Прийшовши до влади, новий президент почав здійснювати чистки. Першою жертвою стала людина, яка відіграла провідну роль у тому, щоб Г. Бердимухаммедов прийшов до президентського палацу — начальник служби безпеки президента А. Реджепов був заарештований і ув'язнений на 20 років. Після нього — інші високі посадовці та особи "старого апарату". На їхні місця президент призначає або родичів і земляків зі свого аулу, або тих, у чиїй особистій відданості він не сумнівається, хоча багато хто з них не має професійних знань і досвіду. В країні в цілому після Туркменбаші практично не залишилося кваліфікованих спеціалістів у сфері економічного, промислового і державного управління. Тому в нового президента великою проблемою ? відсутність професійної команди, на яку він міг би покладатися.

У 2007 р. новий президент скасував щоденну присягу вірності країні і президенту, запроваджену його попередником. Г. Бердимухаммедов дозволив промовляти її тільки на початку і наприкінці навчального року, в дні державних свят і під час військової присяги. Подекуди почався демонтаж пам'ятників Туркменбаші. Вирішено відмовитися від традиції влаштовувати пишні концерти під час візитів глави держави до регіонів, а заощаджені кошти запропоновано використовувати для організації молодіжних свят і змагань. Видано указ "Про створення державної комісії із розгляду звернень громадян з питань діяльності правоохоронних органів". Відтепер туркменські громадяни одержали право поскаржитися на силовиків, що при С. Ніязові було неможливо. В день інавгурації нового президента відкрили перше інтернет-кафе, в якому встановлено кілька комп'ютерів. Знов дозволено оперу і цирк, святкування 8 березня і 9 травня.

Новий президент заявив, що своїм першочерговим завданням вважає "підвищення соціального рівня населення, збереження безкоштовного для народу газу, солі, води та електроенергії". Було обіцяно, що в країні не підвищуватимуться ціни на хліб, бензин і житло, поновиться колишня система пенсійного забезпечення (Туркменбаші значно скоротив пенсії, а 100 тис. громадян взагалі їх позбавив). Проте народ бідує, продовжуючи існувати на злиденну заробітну плату.

Школи поступово переводяться з 9-річного на 11-річне навчання, з обов'язковим вивченням не тільки туркменської, а й російської та англійської мов, а вищі навчальні заклади — від 2-річного до 5-річного навчання. Заявлено про перегляд навчальних програм, аби привести їх у відповідність до сучасних вимог. Освіта й охорона здоров'я в Туркменистані безкоштовні.

Все це ознаки лібералізації режиму, проте поступової та обережної. Великим державним чиновникам при Туркменбаші вдалося накопичити значні кошти, проте вони не почувалися у безпеці. Тепер їм диктатура не потрібна, аби зберегти набуте і не боятися за свої життя і свободу, тому вони ладні проголосити перехід до суспільства "рівних можливостей", оскільки одержали кращі стартові переваги над рештою верств населення. Але політична система залишається такою, як і раніше, — централізоване одноосібне правління. Сьогодні Г. Бердимухаммедов — "великий президент Туркменистану", частина ніязівського режиму. Проте він реалістичніший, ніж його попередник, і розуміє, що країні потрібно виходити із самоізоляції.

Після зміни керівництва цей процес розпочався. Про Туркменистан і реформи, що здійснює новий президент, багато пишуть у світових ЗМІ. Адже на велику політичну арену виходить країна з величезними запасами енергоносіїв. Раніше постачання газу з Туркменистану до Європи повністю контролювала Росія. Заяви Г. Бердимухаммедова стосовно збереження політики туркменського нейтралітету і наступності у газових відносинах із РФ, на думку аналітиків, не дають повної впевненості вірити, що новий лідер повністю копіюватиме політику Туркменбаші. Але домовленості з "Газпромом" підтверджені. Крім того, заявки на співробітництво надходять від різних країн. Особливу зацікавленість виявили і США, й Україна.

Після розпаду СРСР Туркменистан змінив вектор розвитку і почав більше відходити від європеїзації, яку певним чином здійснювала радянська влада. Після зміни президентів ймовірно, що більша відкритість економіці полегшить європеїзацію Туркменистану і підвищить роль європеїзованої еліти як лідируючої в суспільстві групи. Традиційну клановість і сепаратизм стримуватимуть силовики, як це було у Туреччині. Курс на модернізацію має реальні мотиви. Високі технології життєво необхідні Туркменистану через його величезні території і малу чисельність населення. Проте опозиціонерам, котрі перебувають за кордоном і звернулися з проханням на дозвіл повернутися, у візах відмовили. Новий президент висловився проти "штучного створення багатопартійної системи". Стабільність — над усе.

Запитання для самоперевірки

Охарактеризуйте звичайний спосіб життя в Туркменистані до і після здобуття державної незалежності.

Чому Туркменистану поки що не вдається стати "другим Кувейтом", хоча за запасами енергоносіїв він не бідніший?

Як пояснював С. Ніязов культ своєї особи?

Що найбільше з "інновацій" Туркменбаші вразило особисто вас?

Як можна охарактеризувати політичний лад, установлений у Туркменистані при С. Ніязові?

Які елементи режиму С. Ніязова простежуються при новому президентові?

Завдання для самостійної роботи

Складіть хронологію сходження С. Ніязова на верхівку влади в Туркменистані.

У чому полягали порушення Конституції при переході влади до Г. Бердимухаммедова?

Коли і чому погіршилися україно-туркменські відносини?

Простежте розвиток відносин між Туркменістаном і Росією у газовому питанні.


 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші