Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Культурологія arrow Філософія родознавства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культ смерті в ацтеків і майя.

Цивілізація майя (американських індійців) була не такою войовничою, порівняно з ацтеками. Майя досягли високого рівня знань в астрономічній і інженерній галузях. Знали поняття "нуль" за 500 років до індусів і за 1 тис. років до європейців; розробили календар, який відхиляється від сучасного менше ніж на 33 с за сонячний рік; використовували складну математичну систему; впровадили внутрішній водогін і систему відведення (що суттєво відрізняло їх від тогочасної середньовічної Європи). Церемоніальним центром майя було м. Чічен-Іца (півострів Юкатан, Мексика). На початку XI ст. їхній храм налічував 364 ступені й майданчик (відповідно — 365 днів року). Вони знали ієрогліфічне письмо і будували піраміди. На відміну від єгипетських пірамід-гробниць, у майя піраміди — це функціональні споруди, частина житлових комплексів сімей, які управляли.

За міфологією майя, Боготворив людину, змішуючи маїс (кукурудзу) з кров'ю. Вони поклонялися божествам сонця, неба, вогню, вітру, дощу та ін. В їхніх уявленнях смерть і воскресіння — взаємопов'язані, з підземного світу бере початок відродження, а кров сприймалась як особлива божественна субстанція.

Звідси — поширена традиція жертвоприношень спочатку домашніх тварин, потім людей. Людські жертвоприношення потрібні були для зв'язку з богами. На вершині піраміди незайманій дівчині розрізали груди і виривали серце задля умиротворення богів. Для храму воїнів дітей обирали при народженні. Коли потребувалась жертва, тіло воїна очищали в парильні, клали на вівтар, ножем із обсидіану (склоподібна гірська порода сірого кольору) розрізали груди і віддавали богам ще живе серце. Вважалося, що лише через жертвування богам серця людини, яке ще б'ється, дух чоловіків і жінок сягає небес і може передати богам прохання живих. Усі ритуали майя скріплювалися кров'ю.

Духовне оновлення людства, згідно з відомим пророцтвом майя, почнеться в день галактичного сонцестояння — 21 грудня 2012 р. (зимове рівнодення), коли сонце стане в одну лінію з Чумацьким Шляхом. Точність розрахунків майя стосовно галактичного сонцестояння підтверджено розрахунками морського військового відомства СІНА.

Традиційний уклад життя зберегли у XXI ст. масаї (африканське плем'я). Для них властивий культ природи, екзотичний напій — змішані кров і молоко тварин; своїх померлих одноплемінників вони залишають у саванні (для поїдання дикими тваринами).

Різноманітна обрядовість, пов'язана з похованням, ґрунтується на світоглядних уявленнях, релігійних і національних традиціях кожного народу. Поховальні звичаї (інгумація, кремація) зумовлені особливостями традиційної побутової культури.

Традиційна побутова культура та поховальні звичаї (інгумація, кремація).

Захоронення — це покладання тіла людини або залишків кремації у землю, природну чи штучну камеру або урну. Колективні захоронення передбачають кілька поховань в одній камері (зазвичай послідовних). Над основним або первісним похованням зводився поховальний пам'ятник, наприклад, курган. Термін курган означає насип, що перекриває захоронення в ямі, будиночку мертвих або катакомбі. Будиночок мертвих — дерев'яна або кам'яна модель помешкання під курганом, що слугувала гробницею для померлих. Катакомба — підземне кладовище періоду Римської імперії, що складалось із галерей, поховальних ніш і камер, висічених у скелі. Катакомби пов'язані головно з християнськими і єврейськими общинами. Катакомбна культура (виявив В. Городцов) поєднувала всі поховання бронзового віку в катакомбах на теренах Північного Причорномор'я.

Інгумація — практика поховання тіла покійного у виритій ямі чи склепі, природному або побудованому. Існували поховання "витягнуті" (лінія хребта і кістки ніг паралельні), "слабо скорчені" (ноги зігнуті, але не більше, ніж на 90°), "дуже скорчені" (кістяк зігнутий в стегнах і колінах більше ніж на 90°). Витягнуті поховання могли здійснюватись на спині, животі чи на боку; скорчені — на спині або на боку).

Кремація (трупоспалення) — звичай, поширений у давнину. Найпоширеніший різновид кремації — покладання праху в поховальну урну.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші