Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Головні воєнні дії на території України.

3 початком у липні 1914 р: імперіалістичної війни у її вир був втягнутий і український народ.

Багато робітників та селян були мобілізовані до армії і брали участь у боях. Безпосередньо в Україні вів воєнні дії Південно-Західний фронт, який простягався на 450 км від Івангорода до Кам'янця-Подільського. Російські армії мали завданням наступати на австро-угорські війська в Галичині, відрізати їм шляхи відходу на захід від Кракова та на південь за Дністер і розгромити їх. Австро-угорське командування ставило за мету оточити й розгромити російські війська, що дислокувалися між Віслою і Бугом.

На Південно-Західному фронті розгорнулася грандіозна Галицька битва, яка тривала з 6 серпня до 13 вересня 1914р. У ній брали участь близько 700 тис. осіб російських військ і понад 830 тис. осіб австро-угорської армії.

Внаслідок Галицької битви російські війська зайняли всю Східну Галичину, частину Західної і майже всю Буковину. Зайнявши ці території з містами Львів і Чернівці, створили галицько-Буковинське генерал-губернаторство. Австрійська армія втратила 400 тис. чол., в тому числі 100 тис. полоненими, і 400 гармат. Плани німецького командування утримати Східний фронт силами однієї Австро-Угорщини зазнали краху.

Коли розгорталися бої на західноукраїнських землях, виросла загроза і з півдня. Наприкінці липня 1914р., при підозрілому потуранні англо-французької ескадри, що перебувала в Середземному морі, у Чорне море через Дарданелли ввійшли німецькі крейсери "Гебен" і "Бреслау". В ніч з 15 на 16 жовтня 1914 р. німецько-турецький флот раптово обстріляв Севастополь, Одесу, Феодосію і Новоросійськ. Туреччина включилася у війну на боці австро-німецького блоку. Для Росії створився ще один - Кавказький фронт.

На кінець 1914 р. як на Західному, так і на Східному фронтах почалася позиційна війна. Стало ясно, що німецький план блискавичної війни - розгрому Франції, а потім Росії і закінчення війни за три місяці, - зазнав краху. Велику роль у провалі цього плану відіграли російські війська, які своїми активними діями відтягли на Східний фронт значні німецько-австрійські сили. Антанта примусила воювати Німеччину на два фронти, але перемоги теж не домоглася.

У лютому - березні 1915 р. російські війська вели тяжкі боїв Карпатах. 9 березня капітулював австро-угорський гарнізон Перемишля. Були взяті основні перевали Карпат. Російські війська взяли 120тис. полонених, захопили 900 гармат.

У травні-червні 1915р. проходила так звана Горлицька операція. Вісім німецьких армій прорвали оборону російських військ, зайняли м. Львів і змусили залишити Галичину. Під німецько-австрійську окупацію потрапили українські землі: Східна Галичина, Північна Буковина і 5 повітів Волині.

До середини вересня 1915 р. російська армія відступила з Галичини та Буковини і закріпилася на лінії Камянець-Подільський, Тернопіль, Дубно.

Німецьке командування не змогло досягти поставленої мети - вивести Росію з війни, хоч вона й зазнала великих втрат. Війна знову стала позиційною.

У 1916 р. найбільш активні й широкі воєнні дії на сході мали місце на Південно-Західному фронті. Весною 1916 р. лінія Південно-Західного фронту проходила на 480 км від Пінських боліт до румунського кордону. Тут, протягом травня-серпня 1916р., під керівництвом командуючого Південно-Західним фронтом генерала Брусилова була проведена ретельна й добре замаскована підготовка прориву, причому не в одному місці, а по всьому фронту, так, що австрійське командування не змогло встановити головного місця удару.

На середину серпня російські війська підійшли до карпатських перевалів, визволивши від австрійських військ усю Буковину й південну Галичину. На початок вересня Південно-Західний фронт займав позиції по лінії р. Стохід- Киселин - Золочів - Бережани - Галич - Станіслав - Ворохта. Австро-угорська армія втратила більше 1 млн. осіб, російська - 500 тис. осіб.

Але через нестачу боєприпасів, не діставши підтримки інших фронтів і союзників, війська Південно-Західного фронту продовжувати далі наступу не змогли. На цьому наступальні операції в Україні припинилися. Проте й за таких умов прорив лінії оборони австрійських військ і наступ Південно-Західного фронту мав велике значення в ході війни. Остаточно була підірвана боєздатність австро-угорської армії, німецькі війська змушені були припинити наступ на Верден і перекинути з заходу 11 дивізій на російський фронт. Була врятована від розгрому Італія. У серпні 1916 р. у війну проти Німеччини вступила Румунія.

На кінець 1916 р. на фронтах, втому числі й на Південно-Західному, знову почалася позиційна війна.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші