Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг соціальних послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Досвід Німеччини

У Німеччині, на відміну від англо-американської традиції, термін "волонтер" і "волонтерство" зустрічається рідко. Проте часто використовуються терміни "робота" та "діяльність на громадських засадах" (тобто та, що не оплачується). Другий термін охоплює традиційне визначення волонтерської роботи: вона добровільна і безкоштовна. Волонтерська робота в Німеччині виникла в 1788 р. завдяки Гамбурзькому кодексу для бідних.

Протягом наступних десятиліть у більшості німецьких поселень соціальний захист бідних було організовано саме завдяки громадській волонтерській роботі, що була інституціоналізована комунальною реформою в Пруссії в 1808 році. Завдяки волонтерам, які піклувалися про окремих людей чи родини, було можливо надавати соціальну допомогу з мінімальним використанням суспільних ресурсів.

Професіоналізація соціальної роботи, яка виникла серед учасників руху за виборчі права, призвела до зміщення акценту в соціальній сфері з волонтерського руху на соціальні спілки, сформовані окремими НУО. Ці так звані "дахові спілки" нараховують 1,5-2 мільйони волонтерів у соціальній сфері (2/3 з яких жінки). Федеральний центр статистики оцінює волонтерську роботу в 75 мільярдів німецьких марок щорічно. Волонтерська робота часто означає більше, ніж надання підтримки, а це піднімає проблеми достатньої кваліфікації, компетенції та відповідальності за роботу. Отже, організації та групи організацій розвивають різні моделі волонтерської роботи, що допомагають людям працювати для інших.

Крім надання волонтерами професійних послуг, з'явилася ще одна форма волонтерської роботи, націлена на допомогу собі. Волонтери часто живуть у тих самих районах, де й люди, які потребують їхньої допомоги, й належать з ними до однакових вікових груп. У такий спосіб "сусідської допомоги" реалізується один з головних принципів німецької соціальної політики: від допомоги до самодопомоги.

Від типової волонтерської роботи недалеко до професійної послуги. Як показує досвід Великобританії чи Німеччини, громадяни готові визнавати потреби і права інших для того, щоб були задоволені їх власні потреби. Держава повинна надавати такі послуги в соціальній сфері, медицині, освіті та культурі платникам податків, тому протягом останніх 20 років розвивалась "культура контрактів", яка дозволяє НУО наймати все більше і більше оплачуваних працівників. Це також є новим досвідом у пострадянських країнах, наприклад у Польщі.

Досвід Польщі

У Польщі традиції благодійної роботи беруть початок у XVI столітті, коли були засновані численні великі приватні чи благодійні фонди, хоча деякі існували вже з XIV ст. Масові соціально орієнтовані організації (НУО), на зразок тих, що існували в інших європейських країнах, почали з'являтися в другій половині XIX ст. Між першою і другою світовими війнами (статистичні дані 1935 року) в Польщі існувало приблизно 6 тисяч фондів, асоціацій, спілок, кооперативів та інших неприбуткових інститутів. Після другої світової війни через цілеспрямовану політику комуністичної держави ці громадянські традиції були втрачені. Більшість активних асоціацій було знищено, решта потрапили під жорстокий контроль держави. Всі фонди в 1952 р. згідно з польським законодавством було скасовано, а їхня власність - націоналізована.

Реєстрація фондів була законодавчо дозволена в Польщі тільки в 1984 р. Всупереч офіційним заявам, у післявоєнний період свобода таких організацій знаходилась під жорстким контролем і обмежувалась таким чином, що це призвело до парадоксального результату - існування організацій, головною метою яких була підтримка держави. Реальна, а не тільки оголошена, свобода діяльності організацій почала існувати через кілька місяців після закінчення Дебатів за круглим столом у 1989 р.

Польському сектору НУО вже п'ятнадцять років, кількість громадських організацій та асоціацій досягла 50 тисяч. Щорічно близько 25 % поляків беруть участь у діяльності НУО як волонтери. Штатними працівниками таких організацій є 90-100 тисяч осіб. Разом з роботою волонтерів, зайнятість у польських НУО еквівалентна 1,5 % повної робочої зайнятості поза аграрним сектором.

Відповідно до результатів опитування, проведеного Асоціацією КЛОН у 2002 р. серед 900 польських НУО, менше 20 % респондентів використовують іноземну допомогу як основне джерело фінансування. Більше 60 % заявили, що вони збирають членські внески, які, однак, складають лише 4 % загальних бюджетів НУО. Дослідження також показало, що державне фінансування складає приблизно 33 % бюджетів НУО і надходить здебільшого з місцевих адміністрацій, які укладають контракти на послуги НУО. Майже 25 % бюджетів НУО складаються з коштів, отриманих від приватного сектору і корпорацій. Іноземні гранти складають 18 %.

НУО в Польщі (приблизно 11 тисяч асоціацій, фондів і релігійних установ) працюють з такими соціальними групами (відповідно до гостроти проблеми):

 • o діти, родина, люди - хвороби та інвалідність;
 • o родина, діти, молодь, одинокі батьки, багатодітні родини, люди похилого віку, немічні люди;
 • o бідні, бездомні, безробітні;
 • o люди зі згубними залежностями;
 • o знедолені: ув'язнені, ВІЛ-інфіковані, іммігранти, представники меншості, біженці. Форми діяльності, що націлені на відповідні соціальні групи, різноманітні.

Найбільш розповсюджені серед них:

 • o харчування - роздача гарячого харчування та доставка харчових продуктів;
 • o матеріальна допомога - роздача та оренда товарів; "магазини дешевих товарів";
 • o лікування - традиційне (фармакологічне) та нетрадиційне, психотерапія, реабілітація;
 • o медичне обслуговування - медична допомога та догляд, допомога дітям, психологічна підтримка, моральна і духовна підтримка, формування кола спілкування;
 • o послуги - дах та їжа, доставка товарів, освіта і стажування, організація дозвілля, розвиток інтересів, індивідуальні консультації, захист інтересів;
 • o фінансова підтримка - добові, канікули для дітей, ліки, субсидії на їжу, підтримка інших організацій, що працюють у сфері соціальної допомоги.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші