Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вступ

Первинний облік — початкова стадія господарського обліку, на якій виробляється фіксування господарської операції в первинному документі, її зміна і реєстрація.

Первинний документ — основа бухгалтерського, податкового і статистичного обліку, здійснюваного як ручним, так і автоматизованим способами. Первинні документи відбивають процеси придбання запасів і засобів праці, виробництва і реалізації, рух ресурсів підприємства, його доходи і витрати.

Документи є засобом дослідження предмета судово-бухгалтерської експертизи, одним із засобів перевірки й аналізу господарської діяльності підприємства. Вони є доказом у карному й арбітражному процесуальному розслідуванні. І, нарешті, у житті не тільки бухгалтеру, а й будь-якій людині доводиться стикатися з поняттям документа.

На всіх етапах суспільного розвитку для контролю і регуляції господарських процесів використовується певна інформація. Для її одержання необхідно організувати збір інформації про господарські операції і явища, що відбуваються у процесі діяльності підприємств, її вимір, реєстрацію, узагальнення. Побудова первинних документів повинна відповідати цим вимогам, здійсненню бухгалтерського аналізу виробничих процесів, забезпечувати контроль і управління діяльністю підприємства.

Особлива увага надається документу, як правовому (юридичному) обґрунтуванню господарських операцій, їхньої правомірності й оцінки.

Цей посібник спрямований на засвоєння і поглиблення законодавчого поняття документа і його застосування в практиці господарювання підприємств різних форм власності та видів діяльності.

Автор посібника у своїй роботі використовував не тільки законодавчі і нормативні акти про документи і господарські операції, а й матеріали з дослідження організації забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємства, раніше опубліковані ним. Також використано низку публікацій з періодичної преси різних авторів (покажчик у кінці книги), яким, сподіваюсь, читачі будуть вдячні. У книзі наведені не тільки типові форми первинних документів, а й галузеві, а також розроблені підприємствами самостійно, що відбивають специфіку їхньої виробничої діяльності.

Форми первинних документів і порядок їх заповнення наведені по розділах обліку, що дозволить читачеві краще зрозуміти зміст бухгалтерського обліку та його завдання.

Навчальний посібник написаний відповідно до програми курсу "Бухгалтерський облік" і практично охоплює всі розділи бухгалтерського обліку на підприємстві.

Первинні документи в системі бухгалтерського обліку

Документування господарських операцій є основним елементом методу бухгалтерського обліку

Застосування первинних документів в Україні регулюється законодавчими і нормативними документами. Основними, що регулюють загальні правила застосування первинних документів, є:

  • Закон України від 16.07.99 р. № 996-ХІV "ПРО БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ТА ФІНАНСОВУ ЗВІТНІСТЬ В УКРАЇНІ (зі змінами і доповненнями)" (далі — Закон про бухгалтерський облік);
  • ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (зі змінами і доповненнями) від 02.12.2010 № 2755-УІ (далі — ІГКУ);
  • ПОЛОЖЕННЯ "ПРО ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАПИСІВ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ". Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 05.06.95 р. № 168/704 (далі — Положення № 88);
  • Наказ Міністерства статистики України від 29.12.95 р. № 352 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТИПОВИХ ФОРМ ПЕРВИННОГО ОБЛІКУ" (далі — наказ № 352);

Крім названих "загальних" нормативних актів виготовлення і застосування первинних документів, існує велика кількість інструкцій, положень, правил, що регулюють застосування касових, банківських документів, документів з обліку основних засобів і запасів, інвентаризацій та інших господарських операцій. Ці нормативні документи будуть наведені при розгляді відповідних розділів первинного обліку господарських операцій.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші