Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки та економічної думки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічний розвиток Ассирії

У північних гористих територіях Месопотамії державність сформувалася на тисячоліття пізніше, ніж у Вавилонії. Як і на південних землях, ассирійці займалися іригаційним землеробством, яке тут відігравало набагато меншу роль. Значного розвитку набуло садівництво, виноградарство і тваринництво на південних схилах гір. Займаючись скотарством, населення забезпечувало сировиною виробництво шкіри. її широко використовували в побуті, військовому оснащенні та як матеріал для письма.

У країні, багатій на промислову сировину, розвивалися також ремесла, особливо виробництво зброї та військового спорядження, металургія, будівництво.

Найбільше уваги ассирійці приділяли посередницькій торгівлі, тісно пов'язаній із військовими пограбуваннями. Купецтво Ашшура спільно з купцями приєвфратських територій та Сирії в XX—XVIII ст. до н. е. заснувало в Малій Азії найдавніше у світі міжнародне торгове об'єднання Каніш, учасники якого займалися не лише посередницькою торгівлею, а й прибутковим лихварством. Ассирійські купці створили тоді власні торгові квартали в Марі, Угариті, Єгипті. Розвиток торгівлі потребував надійних шляхів, тому тут уперше в світі проклали дороги, вимощені камінням і цеглою, іноді навіть залиті асфальтом. Через канали й річки споруджували дерев'яні та кам'яні мости.

Слід зазначити, що для Стародавнього світу характерний значно ліпший розвиток зовнішньої торгівлі, ніж внутрішньої. Головна причина такого становища полягала в недостатньо високому рівні розвитку продуктивних сил у кожній країні. Торгова факторія міста Каніш — перше приватне об'єднання, котре конкурувало з пануючою тривалий час дворовою торгівлею, тобто державною. Поширення у П тис. до н. е. у Вавилонії першої вагової одиниці срібла (металеві гроші) — сикла (8 г) — сприяло тому, що перша пайова компанія була дуже конкурентоспроможною. Завдяки їй почали створювати ринок цінних паперів, з'явилися інші подібні організації.

Компанія здійснювала облік векселів між купцями; діяла система бухгалтерського обліку з метою справедливого розрахунку за векселями; усередині організації практикували взаємне кредитування; для компанії з більшими масштабами торгівлі такі операції допомагали торговим агентам здійснювати торгові операції; будучи за сутністю пайовою організацією, доходи від продажу товарів поділяли за паями (пай — катум, аккад — "рука"); векселі обліковували касири; замовлення на різні товари приймали на суму, не більшу тієї, що була на рахунку в торговців; у разі продовження терміну кредиту документи запечатували у глиняні конверти тощо.

Крім того, компанія мала свою юридичну та митну служби, сплачувала дворові податки. Є документи, котрі свідчать про заходи боротьби з контрабандними товарами та ін. Усі купці та співробітники організації були освіченими (об'єднання нараховувало майже 50 ашурців). Компанія сприяла розвитку школи писемності на території Каніша.

Становлення і розвиток таких організацій в Євразії відбулися лише у XVI ст., коли почались Великі географічні відкриття. На значущість для розвитку фірми "людського капіталу" звернуть увагу тільки у XX ст. Отже, значна частина цивілізаційних аспектів розвитку сучасних інституцій, хоч і не у досконалій формі, виявлялась у Стародавньому світі. Беззаперечним є значний загальнокультурний внесок шумерів, вавилонян і ассирійців у світову цивілізацію. Насамперед до нього належать: ієрогліфічне письмо у вигляді клинопису, що допомогло пізніше створити алфавітну систему; календарний рахунок, побудований на астрологічних спостереженнях і елементарній математиці; десятинна система рахунку; перші географічні карти; культура архівної та бібліотечної справ; розвиток міфології й образотворчого мистецтва; винайдення колеса.

У Вавилоні набуло розвитку ювелірне ремесло. Щоб виготовити прикрасу, застосовували способи лиття у формах, паяння, клепання, розкачування металів у листи, гранулювання, винайдеш в Месопотамії 4,5 тис. років тому. Маленькі кульки з дорогоцінних металів наклеювали на металеву поверхню за допомогою пасти, до складу якої входили рибний клей, гідроксид міді й води, потім виріб обпалювали. Така технологія ювелірного виробництва поширилася в Європі, проте в період середньовіччя її секрет втратили і знову віднайшли лише в 1983 р.

В Ассирії популярним було рабовласництво. На відміну від Вавилонії, його головне джерело становили не війни, а боргова кабала та торгівля рабами. Основні виробники — невеликі й середні самостійні виробники, переважно селяни-общинники.

Найвпливовішою частиною ассирійського суспільства були великі землевласники, купці, чиновники, жерці, котрі мали в державі низку пільг. Однак різкого поділу на соціальні стани ще не спостерігалося.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші