Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Товарознавство arrow Основи рослинництва і тваринництва
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Редька олійна

У сучасному рослинництві редька олійна є відносно новою культурою. З середини 70-х років вона використовувалась лише як кормова культура, що пояснюється невисокою насіннєвою продуктивністю (1015 ц/га) і низькою якістю олії.

В останні роки створені низькоерукові сорти, що придатні для виробництва олії.

Редька олійна більше використовується як кормова культура, яка забезпечує високий врожай зеленої маси — 300-700 ц/га.

Укісна стиглість її настає через 45-50 днів, насіння достигає через 90-105 днів після сівби. Навіть у післяукісних і післяжнивних посівах формує до 300 ц/га високобілкової маси. У 100 кг зеленої маси міститься 12-16 корм. од., 12-14 % сухої речовини, 26-29 % сирого протеїну, вона багата на мінеральні сполуки.

Зелена маса, що зібрана впродовж 10 днів з початку цвітіння, добре поїдається тваринами. На бідних і важких ґрунтах редьку олійну використовують як сидерат: покращуються фізичні властивості ґрунту, зменшується небезпека ураження хворобами, підвищується врожайність наступних культур.

Редька олійна — холодостійка культура. Насіння починає проростати при 2 °С, оптимальна температура для проростання 10-12 °С. Сходи витримують приморозки до мінус 3-4 °С, а дорослі рослини — до мінус 5-6 °С.

Редька олійна — вологолюбна рослина. Саме тому пізньовесняні або літні посіви її при нестачі вологи не дають добрих урожаїв зеленої маси.

Мак олійний

За господарським використанням в культурі маку виділяють дві групи — олійна та лікарська (опійна). Насіння олійного маку має високий вміст олії — 46-56 %, яка швидко сохне.

Олія — смачна, довго не гіркне, високоякісний продукт харчування, використовується в кондитерській, консервній та хлібопекарській промисловості. її добувають методом холодного пресування. Олію гарячого пресування використовують для виготовлення оліфи, високоякісних фарб для живопису та вищих сортів мила. Фарби з макової олії мають тонкий блиск, довговічні, використовуються при написанні картин, ікон та ін.

Крім олії, в насінні є до 20-25 % протеїну, 19 % вуглеводів, 5-7 % золи і 6-10 % клітковини. Насіння використовують у кондитерській та хлібопекарській промисловості. У насінні та олії наркотичних речовин немає.

Макуха маку є цінним харчовим продуктом, що містить до 30% білка та 10 % жиру.

У сухих коробочках міститься до 25 різних алкалоїдів. Головними з них є морфін, кодеїн, папаверин, наркотеїн, які використовують у медицині для виготовлення знеболюючих препаратів. У коробочках маку опійного вміст морфінів досягає до 1,5 %, в олійного значно менше.

Зараз створюються сорти маку олійного з низьким вмістом алкалоїдів, які не придатні для виготовлення наркотичних речовин. Низько-наркотичними олійними сортами маку рахуються сорти, сумарний вміст наркотичних речовин в яких становить до 0,18 %.

Культурний мак був давно відомий європейцям.

Походить з Греції за 5 віків до нашої ери, звідки через країни Малої Азії потрапив до Індії, Китаю.

Властивості маку відомі з давніх часів. У 460 р. до н.е. грецький лікар Гіпократ описав спосіб приготування напою з маку під назвою меконіум, що мав болезаспокійливі властивості. Пліній у І ст. до н. е. описав дві форми маку — дикий і культурний: з обох тоді виготовляли ліки.

В Україні мак вирощували вже за часів Київської Русі XI ст. У XX столітті посівні площі маку досягали 10 тис. га.

Мак олійний — холодостійка рослина довгого. дня. Насіння може проростати вже при температурі 2-3°С. Сходи витримують приморозки до мінус 2-4°С, а молоді рослини до мінус 5-6°С. Сприятлива температура для росту вегетативної маси 15°С, у період цвітіння — достигання насіння 20-25°С.

Мак вимогливий до вологи. Насіння при проростанні використовує 100-110 % вологи від своєї маси. Найбільше потребує вологи у період інтенсивного наростання вегетативної маси і під час формування коробочок і насіння. Під час цвітіння мак потребує теплої і сухої погоди, але не жаркої. Після цвітіння сприятлива для формування врожаю маку помірно волога і тепла погода.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші