Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Література arrow Історія зарубіжної літератури XIX
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правдивість зображення місцевого колориту і справжнього іспанського характеру в новелі П. Меріме "Кармен"

ПЛАН

 • 1. П Меріме - засновник реалістичної новели у французькій літературі XIX ст.
 • 2. Своєрідність композиції новели "Кармен".
 • 3. Характеристика Кармен і Хосе.
 • 4. Поєднання рис новели і роману.
 • 5. Образ Кармен у світовому мистецтві.

Завдання для підготовчого періоду

 • 1. Повторіть особливості жанру новели.
 • 2. Простежте, як автор для вирішення теми використовує специфіку жанру новели (гостро драматичний сюжет, "перевернуту" ситуацію, динаміку в розвитку дії, особливу роль фіналу), як через портрет, мовну характеристику, деталі побуту, вчинки і рішення героїв уточнює характери героїв.
 • 3. Складіть ЛС, ребуси, кросворди, вірші, тести, чайнворди.
 • 4. Занотуйте і прочитайте вірш Готьє "Кармен".

Література

 • 1. История французской литературы. - М, 1956, - Т. 2.
 • 2. Нусинов И. Избранные работы. - М, 1959. - С. 367-407.
 • 3. Кімова Л. Образ сильної особистості в новелістиці Проспера Меріме. 10 кл. // Зарубіжна література в середніх навчальних закладах України. - 2001. - № 6. - С. 19-21.
 • 4. Реениецееа Є. Галерея психологічних портретів у новелі П.Меріме. // Зарубіжна література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - №6. - С. 20-21.
 • 5. Порщъкий Л. Любляче серце. Життя Проспера Меріме. 7 кл. // Зарубіжна література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 6. - С. 18-19.

Інструктивно-методичні матеріали

За сюжетом новели П.Меріме - це яскраві оповіді, у яких зображено сильні характери, "цілеспрямованих людей". Серед них були новели, що змалювали сучасну Францію, але здебільшого дія відбувалася в екзотичних країнах (Корсика, Іспанія, Алжир, Литва). Використовував автор і барвисті старовинні легенди або містичні історії. Отже, новели Меріме на перший погляд - романтичні. Однак письменник підірвав цей романтизм стриманим, точним, іронічним і навіть сухим стилем оповіді. Ще один улюблений прийом Меріме - введення оповідача, який був своєрідним "Я" новеліста. Об'єктивна і дещо іронічна розповідь оповідача була водночас коментарем, який поставив під сумнів вірогідність незвичайних подій.

Однією з найпопулярніших новел Проспера Меріме була "Кармен" (1845 р.), але задум її виник набагато раніше - ще під час подорожі Проспера Меріме до Іспанії 1830 року. Там він зустрів прототип жіночого образу - циганку Карменсіту. Перш ніж розпочати написання твору, письменник здійснив велику дослідницьку роботу вивчивши наукові праці про історію циган, їхню мову, щоб забезпечити правдивість того "місцевого колориту" і справжнього іспанського характеру, що зображено в новелі.

Людей сильних, незвичайних, яскравих, жагучих, таких, які далеко не завжди відповідали загальноприйнятому розумінню норм, Меріме знаходив і серед жіноцтва. Мотив жорстокої чарівності дістав свій подальший розвиток у новелі "Кармен". За жанром - це реалістична психологічна новела.

Сюжет. Мандрівник-француз, фахівець з давньої історії зустрів колишнього солдата, а тепер розбійника Хосе Маріго, який розповів йому про свою пристрасть і ревнощі до циганки Кармен. Хосе, який був тоді єфрейтором і сподівався стати офіцером, уперше побачив вродливу циганку серед робітниць тютюнової фабрики і був зачарований її вульгарною, безсоромною і водночас демонічною красою. В наступному епізоді Хосе змушений супроводжувати Кармен до в'язниці, бо вона під час бійки різонула ножем хрест-навхрест обличчя їхньої робітниці. Героїня, скориставшись з того, що Хосе закохався у неї, втекла з-під варти. Натомість до в'язниці вже потрапив Хосе. Його понизили у званні до простого солдата. Циганка і далі переслідувала його, як зла доля. Він йшов за нею, мов слухняна дитина, і став рабом пристрасті. Кармен гралася бідним чоловіком, а той страждав від ревнощів. Вона стала причиною бійки між Хосе і поручиком полку, а це означало, що його військова кар'єра остаточно зіпсована. Він став контрабандистом, але це не було запорукою вірності Кармен у коханні до нього. Вона безупинно давала підстави для ревнощів Хосе, який дедалі більше палав пристрастю. Усе завершилося трагічно. У Кармен з'явився новий коханець Лукас. Не маючи більше змоги стримувати свій гнів, досаду і біль, вбив її ножем та віддав себе в руки правосуддя.

Тема новели - зображення життєвої долі циган та людей контрабандистів.

Ідея новели - засудження деяких негативних рис циганського народу, возвеличення винахідливості, сміливості та вміння вистояти у скрутних обставинах.

Проблематика:

 • o кохання;
 • o матеріального блага та його впливу на людину;
 • o помсти;
 • o товариськості;
 • o зради;
 • o честі і чесності;
 • o обов'язку;
 • o цінності людського життя.

На рівні сюжету - це типовий романтичний твір. Але в новелі головне не сюжет, а те, як він розроблений та викладений. Передусім не було нічого піднесеного в образі самої Кармен (вона не тільки гарна, у ній чимало непривабливих рис). Глибоко розкриває Меріме і образ чоловіка - жертви кохання. Тому стриманість, стилістична нейтральність початку й фіналу новели відтінили пристрасну та напружену оповідь основних частин, змусили поставитись до них критичніше. Крім того, останній трактат, допомагав читачеві краще зрозуміти вплив на Кармен середовища й оточення.

Для образу героїні характерне поєднання протилежностей: чарівності і жорстокості. На контрасті побудовані також характери Кармен і Хосе. Вони належали до народів з різною культурою, що дуже відрізняло їх одне від одного. Хосе - баск; а Кармен - циганка. Тут зіткнулися дві народності, відповідно, два погляди на світ. Меріме прагнув типізувати психологію своїх персонажів, розглядати вчинки сильних вольових особистостей крізь призму часу й національної належності.

Кармен і Хосе по-різному ставилися до кохання, що поєднувало їх обох. Для Хосе кохання - це щось постійне, незмінне, на все життя. Заради кохання він пішов її дорогою, став контрабандистом - тільки б завжди бути поряд з нею. Прояви волелюбної натури і вільного духу Кармен позначилися не тільки на її повсякденному поводженні, на характері її дій, загалом на способі життя, а й на її уявленнях про кохання. Вона не бачила в цьому прекрасному почутті чогось постійного, такого, що могло б заволодіти серцем назавжди. Це почуття виникло у неї імпульсивно, спонтанно, було не тривалим і могло також раптово зникнути, як і виникло.

Кармен уміла твердо обстоювати своє право бути вільною, самостійно вирішувати свої життєві проблеми, поводитися так, як самій подобалося. Вона зовсім не сприймала чиїхось втручань у свої особисті справи, не любила, щоб хтось нею командував. Та ця жінка - не тільки волелюбна, рішуча, тверда. Вона ще й горда, її гордість така, що викликало повагу, прикрашала людину, личила їй. Гордість Кармен дуже добре доповнила її зовнішні риси, дивовижним чином підсилила її вродливість.

Особливості новели:

♦ розповідь велася від імені оповідача;

♦ прийом оповідання в оповіданні - обрамлення;

♦ характеристика і опис циганського народу подано детально;

♦ слова іспанського та циганського походження, їх етимологія подані у великій кількості;

♦ героїня - внутрішньо вільна, сильна, але лякала своєю жорстокістю, упертістю.

Художні особливості новел П.Меріме.

♦ центр уваги - внутрішній світ, показ внутрішньої боротьби;

♦ поєднання психологізму та ідейності;

♦ прийом "мовчання" про важливі події, описані в новелі;

♦ скупість описів (особливо природи);

♦ використання деталі, яка замінювала просторово-описові характеристики;

♦ герої з яскравими характеристиками, сильними почуттями;

♦ характери та психологія людей постали як результат певної епохи і національної належності та умов виховання;

♦ автор змалював образи через їхні вчинки, дії, не висловили своєї оцінки;

♦ еліпсна (двоцентрова) концепція новели.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші