Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський облік в торгівлі та ресторанному господарстві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік загальновиробничих витрат

Для обліку загальновиробничих витрат, які мають місце під час управління виробництвом страв застосовують рахунок 91 "Загальновиробничі витрати". Рахунок активний, операційний, збирально-розподільчий, за дебетом якого відображається сума загальновиробничих витрат, за кредитом - щомісячне списання витрат на рахунки 23 "Виробництво" та 90 "Собівартість реалізації". Аналітичний облік ведеться за місцями виникнення, центрами і статтями (видами) витрат.

Загальновиробничі витрати поділяються на постійні та змінні.

Постійні загальновиробничі витрати - це витрати на обслуговування і управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності.

Змінні загальновиробничі витрати це витрати на обслуговування і управління виробництвом (цехами, дільницями), що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності.

Підприємства самостійно визначають перелік і склад змінних та постійних загальновиробничих витрат.

Розподіл постійних і змінних загальновиробничих витрат на продукцію (роботи, послуги), що виробляються підприємством, здійснюється по-різному:

  • - змінні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) виходячи з фактичної потужності звітного періоду;
  • - постійні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) при нормальній потужності.

Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) у періоді їх виникнення. Загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати їх фактичної величини.

Зважаючи на те, що підприємства ресторанного господарства здійснюють виробництво страв за фактом замовлення, то нормативна потужність, як правило, завжди співпадає з фактичною. Саме тому на підприємствах ресторанного господарства розподіл загальновиробничих витрат не здійснюється, а вони у повному обсязі списуються на собівартість реалізованої продукції, яка формується на рахунку 90 "Собівартість реалізації".

Облік реалізації продукції власного виробництва та закупних товарів

Облікова вартість сировини та продуктів, які використані на приготування (реалізованої і/або відпущеної) страви та які вибули за іншими причинами (наприклад, повернення до комори, нестача), підлягає списанню з під звіту матеріально відповідальної особи на підставі даних витратної частини Звіту про рух продуктів і тари на кухні.

Списання вартості сировини здійснюється за обліковою вартістю, за якою вона була оприбуткована на виробництво [31]. Вартість сировини, що витрачена на приготування реалізованих страв, повинна бути списана за обліковою вартістю сировинного набору із застосуванням методу оцінки запасів за нормативними затратами. Так, протягом звітного періоду виготовлена продукція відображається за обліковими цінами відповідно до норм витрат сировини на виробництво страв. Після закінчення звітного періоду вартість виготовленої продукції коригується з урахуванням фактичних витрат сировини на її виробництво.

Продукція власного виробництва може бути реалізована безпосередньо в торговому залі споживачам, відпущена іншим підприємствам як ресторанного господарства, так і роздрібної торгівлі для подальшого продажу споживачам.

На підприємствах ресторанного господарства дозволяється поштучний продаж кондитерських виробів, плодів фруктів тощо. Визначення ціни продажу на вагові вироби і товари, що реалізовуються поштучно, здійснюється виходячи з облікової вартості одного кілограму таких продуктів і середньої кількості штук в одному кілограмі. Такі операції оформлюється актом комісії, до складу якої входить працівник бухгалтерії, матеріально-відповідальна особа, представник адміністрації.

Кулінарні вироби та напівфабрикати, придбані на стороні для подальшого продажу без додаткової обробки, також повинні обліковуватись як закупні товари. Власні напівфабрикати, кулінарні, кондитерські вироби, а також закупні товари підлягають обліку у вагових одиницях, а обідня продукція поштучно, в асортиментному розрізі страв.

Ціна продажу страви визначається з набору вартості сировини на 100 порцій (страв) або 10 кг продукції (соуси, гарніри тощо) з подальшим діленням кінцевої вартості набору на 100 (10) і округлення суми згідно з чинним порядком. Ціни продажу на основні і додаткові гарніри та соуси обчислюються окремо.

Ціни продажу на горілку, лікеро-горілчані вироби встановлюються за порцію 100 мл.

Продаж молочнокислої продукції, соків, напоїв на розлив склянками проводиться із розрахунку ціни за 1 літр.

Дохід від реалізації страв та кулінарних виробів власного виробництва відображають на рахунку 701 "Дохід від реалізації готової продукції". Собівартість реалізованих кулінарних виробів власного виробництва списують на рахунок 901 "Собівартість реалізованої готової продукції". Дохід від реалізації закупних товарів відображають на рахунку 702 "Дохід від реалізації товарів".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші