Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Маркетинг arrow Поведінка споживача
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Властивості товару

Поняття атрибуту товару

Атрибут (властивість) — це характеристика товару, яка використовується споживачем як критерій вибору. Наприклад, "дизайн" годинника, "надійність" автомобіля, "швидкість друку" принтера.

Атрибути можуть мати функціональну, емоційну, естетичну природу. Рідкокристалічний екран комп'ютеру є технічною характеристикою, що не завдає шкоди зору; фтор в зубних пастах допомагає запобігати карієсу; логотип знаменитого модельєра забезпечує ефект статусу.

Детермінуючі атрибути — це атрибути, що дозволяють відрізняти товари різних марок один від одного. Саме вони найбільшою мірою обумовлюють вибір споживача.

Атрибути можна розділити на родові і видові При цьому видові атрибути є формою прояву родових. Наприклад, атрибут "економічний" є родовим, і на практиці проявляється в низці видових атрибутів: ціна, експлуатаційні витрати, витрати на ремонт.

Атрибут може мати кількісний або якісний вимір. Кількісний вимір виражається через числові значення, якісний — через оцінки (відмінно, добре, погано). В результаті кількісних і якісних оцінок утворюється рівень атрибуту. Товар характеризується специфічною сукупністю атрибутів та їх рівнями.

Кількісний рівень атрибутів є об'єктивною характеристикою, що ґрунтується на технічних параметрах товару і відповідають паспортним даним (виграти палива, потужність двигуна).

Якісний рівень атрибутів є суб'єктивною характеристикою, що ґрунтується на сприйнятті товару споживачами (престижність марки, дизайн, колір).

Оцінка атрибутів товару відбувається на основі двох чинників:

  • — експертної оцінки рівня атрибуту;
  • — значущість кожного атрибуту.

Атрибути товарів мають різну значущість для різних споживачів. Сприйняття атрибутів товарів може бути засноване на досвіді, зібраній інформації, думках друзів і сусідів, рекламі, особистих враженнях.

Споживачі найчастіше розглядають атрибути, які можна порівнювати. Вони враховують багато окремих атрибутів, а інтегрована оцінка товару складається з оцінок кожного атрибуту. В процесі маркетингових досліджень можливо отримати інформацію, яка дозволить оцінювати товари-конкуренти за допомогою параметричного методу.

Параметричний метод має три етапи.

  • 1) Формування пакету ключових атрибутів за якими послідовно повинні бути порівняні товари. Наприклад, для металопластикових віконних систем такий пакет може складатися з наступних атрибутів: кількість камер; монтажна глибина; висота профілю; товщина стінок; теплоізоляція; звукоізоляція; товщина остіклення; наявність вентиляції; економічність (ціна купівлі + ціна монтажу).
  • 2) Кількісна оцінка кожного атрибуту. Для кожного атрибуту визначається бальна оцінка. Вона встановлюється методом експертної оцінки в обраному бальному діапазоні (наприклад, від одного до десяти) і характеризує ступінь задоволеності споживача рівнем атрибуту. Найбільш низькою є оцінка "1", високою — "10". Далі, для кожного атрибуту визначаються коефіцієнти вагомості на основі його значущості для споживача, які змінюються в діапазоні від 0,01 до 0,99. Таким чином, сума коефіцієнтів вагомості всього пакету ключових атрибутів дорівнює одиниці (1,00).

За кожним атрибутом визначається оцінка шляхом множення бальної оцінки на коефіцієнт вагомості:

Оу — оцінка і атрибуту } товару, } = 1,2; Ру —бальна оцінка і атрибуту у товару;

— коефіцієнт вагомості і атрибуту у товару; 3) розрахунок інтегрованої оцінки товару.

Оцінки атрибутів товару підсумовуються і отримується загальна оцінка по товару:

де О}- — загальна оцінка і товару;

п — кількість і атрибутів в межах і товару.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>