Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Право arrow Адміністративне право України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела адміністративного права. Систематизація адміністративного законодавства

Джерела адміністративного права - це зовнішні форми вираження адміністративно-правових норм. Той факт, що адміністративне право регулює значну кількість суспільних відносин різноманітного обсягу, зумовлює чисельність джерел адміністративного права. Джерела адміністративного права складають певну систему, в якій можна виділити:

 • 1. Конституцію України від 28 червня 1996 р.;
 • 2. Кодекс України про адміністративні правопорушення (КпАП) від 7 грудня 1984 р. із змінами та доповненнями;
 • 3. Кодекс адміністративного судочинства України (КАС) від 6 липня 2005 р.,
 • 4. Певні положення Митного кодексу України (МК) від 11 липня 2002 р., Податкового кодексу України (ПК) від 2 грудня 2010 р.;
 • 4. Закони України (зокрема, закони України від 16 грудня 1993 р. "Про державну службу", від 2 жовтня 1996 р. "Про звернення громадян", від 23 травня 1991 р. "Про освіту" (в редакції Закону від 23 березня 1996 р.), від 16 червня 1992 р. "Про об'єднання громадян", від 20 вересня 2001 р. "Про дипломатичну службу", від 17 березня 2011 р. "Про центральні органи виконавчої влади", від 13 січня 2011 р. "Про доступ до публічної інформації" тощо);
 • 5. Постанови та розпорядження Верховної Ради України;
 • 6. Укази та розпорядження Президента України;
 • 7. Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України;
 • 8. Накази, інструкції міністерств, інспекцій, служб, агентств, органів виконавчої влади зі спеціальним статусом;
 • 9. Накази керівників державних підприємств, установ, організацій;
 • 10. Нормативні акти місцевих державних адміністрацій (розпорядження, накази);
 • 11. Нормативні акти місцевих рад та їх виконавчих органів (рішення, розпорядження);
 • 12. Міжурядові угоди, ратифіковані Верховною Радою України;
 • 13. Акти союзного законодавства, якщо вони не суперечать Конституції та законодавству України до прийняття аналогічних документів органами України.

Джерела адміністративного права характеризуються надмірною кількістю, розмаїттям їх зовнішніх форм та юридичної сили, відсутністю єдиного (збірного) кодифікованого акту.

В Україні відбувається процес систематизації адміністративного законодавства.

Систематизація - це упорядкування та удосконалення нормативного матеріалу, приведення його у певну систему. Систематизація здійснюється у 2 формах: інкорпорації та кодифікації.

Інкорпорація адміністративного законодавства - зовнішня обробка чинного та нечинного нормативно-правового матеріалу й розташування його в певному порядку. Вона здійснюється з метою поліпшення пошуку нормативного матеріалу, наукових досліджень. Проводиться інкорпорація як органами держави, так і недержавними організаціями. Частіше її здійснюють інститути, комісії, вчені-юристи, професійні громадські правничі організації тощо.

Кодифікація адміністративного законодавства - перегляд нормативно-правових актів з метою усунення суперечностей між ними, вилучення застарілих, нечинних, створення нових правових актів, прийняття кодифікованих актів. Для адміністративного законодавства притаманна часткова кодифікація, оскільки протягом довгого часу кодифікації підлягали лише адміністративно-деліктні норми. Так, у 1927 р. був прийнятий Адміністративний кодекс, у 1980 р. - Основи законодавства про адміністративні правопорушення СРСР та союзних республік, у 1984 р. - КпАП, у 1991 р. - МК, у 2002 р. - новий МК, у 2005 р. - КАС, у 2010 р. - ПК, який набрав чинності у 2011 році. Отже, сьогодні адміністративно-правові норми містяться в численних нормативно-правових актах різної юридичної сили. Проте нині ведеться робота з упорядкування законодавства, пропонується провести повну кодифікацію адміністративно-правових норм і створити т.зв. Адміністративний кодекс України як сукупність кількох "кодексів", "томів", "книг", серед яких будуть Кодекс України про адміністративні проступки, Адміністративно-процедурний кодекс, Кодекс поведінки державних службовців тощо. Інтенсивно ведеться робота у напрямі підготовки та громадського (в т.ч. фахового) обговорення проекту нового кодифікованого адміністративно-деліктного акта, вже підготовлено проект Кодексу України про адміністративні проступки, проект Концепції реформування інституту адміністративної відповідальності в Україні. Громадському обговоренню вже протягом тривалого часу піддається проект Адміністративно-процедурного кодексу України. Отже, планується кодифікувати переважно процедурні та адміністративно-деліктні норми, що ж до матеріальних адміністративно-правових норм, вони і надалі будуть залишатися, переважно, у численних законодавчих та підзаконних нормативних актах, що зумовлено неможливістю об'єктивного проведення їх суцільної кодифікації, враховуючи поліструктурний характер галузі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші