Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Промислова екологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Деревообробне обладнання

Це обладнання характеризується найвищим рівнем віброакустичної активності порівняно з іншим обладнанням, що експлуатується на промислових підприємствах різних галузей промисловості. Надто високий рівень віброакустичної активності деревообробного обладнання пояснюється наявністю специфічних особливостей, які пов'язані зі специфікою матеріалів, що обробляються, і специфікою конструкції обладнання та його режимними параметрами.

Дослідження [1,2,16,18, 24, 27, 33, 35] засвідчують, що причин шуму та вібрації деревообробного обладнання налічується більше п'ятдесяти. Однак при аналізі віброакустичної активності цього обладнання врахування всіх причин є складним і трудомістким завданням. Для полегшення його виконання науковцями кафедри безпеки життєдіяльності УкрДЛТУ запропонована спрощена класифікація причин шуму й вібрації деревообробного обладнання, що поділяються дві групи: причини, що залежать від технічного стану конструкції деревообробного обладнання; причини, що залежать від виду матеріалу, що обробляється, режимів оброблення тощо. На рис. 7.6 наведена класифікаційна схема причин шуму й вібрації деревообробного обладнання.

Коротко розглянемо особливості віброакустичної активності основних видів деревообробного обладнання.

Круглопилкові верстати

Під час роботи цих верстатів виникає шум трьох видів: аеродинамічний (у результаті завихрення

Класифікаційна схема причин шуму і вібрації деревообробного обладнання

Рис. 7.6. Класифікаційна схема причин шуму і вібрації деревообробного обладнання

і пульсації повітря у ділянці зубчастого вінця пилки), вібраційний (у результаті поперечних коливань полотна пилки) і шум різання (внаслідок коливань волокон деревини і тертя зубців у пропилі). Додатковими джерелами шуму й вібрації круглопилкових верстатів є їх привід, підшипники шпинделів і система пневмовідсмоктування тирси.

Спектр шуму в холостому режимі роботи круглопилкового верстата (рис. 7.7) має різко виражений високочастотний характер із резонансним піком, наявність якого пояснюється поперечними коливаннями пиляльного диска на ряді власних частот у високочастотній ділянці спектра. Збудником цих коливань є турбулентність повітря біля зубців пилки та вібрація, що передається пиляльному диску підшипниками. Турбулентні процеси мають суцільний спектр, отже, в спектрі шуму при холостому режимі роботи круглопилкового верстата обов'язково знаходяться частотні складові, що збігаються з частотами власних коливань пиляльного диска. Таким чином настає резонанс. У результаті резонансу амплітуда коливань на цих частотах різко зростає.

Спектр шуму круглопилкового верстата Ц-3 в режимах

Рис. 7.7. Спектр шуму круглопилкового верстата Ц-3 в режимах: 1 — робочому; 2 — холостому

Частотний спектр шуму під час пиляння деревини (див. рис. 7.7) за характером близький до спектра холостого режиму роботи круглопилкового верстата, однак у ділянці середніх частот виділяються піки, зумовлені власними коливаннями диска пилки, внаслідок чого зростає рівень високочастотних складових.

Важливим є той факт, що в спектрі шуму круглопилкового верстата наявні інтенсивні ультразвукові складові, що можуть негативно впливати на обслуговуючий персонал. Інтенсивність шуму під час роботи круглопилкового верстата залежить від частоти обертання інструмента, розміру і товщини пилкового диска, заточування і числа зубців, параметрів оброблюваного матеріалу, швидкості різання і подачі, конструкції пилки та точності її балансування.

Пилковий диск — це складна коливна система із багатьма ступенями свободи. Досліди [2] вчених засвідчують, що в робочому і холостому режимах роботи рівні шуму круглопилкових верстатів у багатьох випадках бувають приблизно однаковими, відрізняючись лише частотними спектрами. Це свідчить про те, що основну роль у шумоутворення відіграють коливання пилкового диска на власних частотах, незалежно від того, що є причиною цих коливань.

На частоти власних коливань пилкового диска впливають розміри диска і затискних шайб, частота обертання і ступінь проковування пилки.

Інтенсивність шуму аеродинамічного походження під час роботи дискових пилок зростає із збільшенням швидкості обертання та діаметра різального інструмента. Аеродинамічний шум знижується зі збільшенням товщини диска пилок і кількості зубців. На інтенсивність аеродинамічного шуму найбільше впливає кругова швидкість пилкового диска, при цьому основними факторами впливу на інтенсивність шуму круглопилкових верстатів у робочому режимі є швидкості різання та подачі.

Для визначення загальних рівнів шуму круглопилкових верстатів під час поздовжнього пиляння можуть бути використані перетворення формули [13; 16]

де Ья, Ь — загальні рівні шуму в холостому та робочому режимах, дБА; V — швидкість обертання пилки (швидкість різання), м/с; и — швидкість подачі, м/хв; £> — діаметр пилки, м; 5 — товщина диска пилки, мм; Z — число зубців пилки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші