Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Маркетинг arrow Організація торгівлі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

15.3.3. Гирі: класифікація і вимоги до них

Класи гир

Гирі — це встановлені законом міри маси, які слугують для визначення кількості товарів на важільних вагах. Залежно від ступеня точності гирі поділяються на сім класів. Так, гирі 1-го класу точності застосовують для мікрохімічних і хімічних аналізів вищої точності; 3-го класу — для зважувань дорогоцінних металів; 4-го класу — зважувань медикаментів; 5-го класу — для торгових і господарських зважувань. За призначенням їх поділяють на гирі загального призначення (звичайні), умовні і взірцеві.

Гирі загального призначення застосовують для вимірювання маси на циферблатно-гирьових настільних вагах. Виготовляють їх з чавуну або вуглецевої сталі масою 5, 10, 20, 50, 100, 200,500 г і 1,2,5,10 кг. Гирі 5 і 10 кг мають форму циліндрів з дужкою, а інші — форму циліндра з голівкою. На гирі наносять позначення їх маси. Всередині гир (крім гирі 5 г) роблять підгоночну порожнину. Після повірки гирі в неї вставляють пробку з м'якого металу і ставлять клеймо державної повірки. Гирі випускають комплектами для певних типів вагів. До складу комплекту включають по дві гирі, вага яких починається з цифри 2 (20, 200 тощо). Для того щоб не порушувались межі зважування, до комплекту включають тільки ті гирі, маса яких менше вантажопідйомності вагів. Наприклад, для ваги ВИ-1 ОЦІ ЗМ в комплекті потрібно мати такі гирі: 1,2,2, 5 кг.

Умовні гирі використовуються при зважуваннях на шкально-гирьових товарних вагах. Виготовляють їх з чавуну (масою 1, 2, 5 кг) або сталі (масою 100, 200, 500 г) у вигляді низького прямого циліндра з радіальним вирізом, що дозволяє встановлювати гирю на гиретримач. На поверхні умовних гир позначена умовна маса в кілограмах і відношення номінальної маси до умовної в цифровому виразі (наприклад 1:100). Отже, гирею номінальною масою 1 кг можна врівноважити на товарних вагах вантаж 100 кг. Тому такі гирі називають умовними. Умовні гирі, як і гирі загального призначення, мають підгоночну порожнину і надходять у комплекті з вагою. Наприклад, для вагів ВП-500 Г13 в комплекті передбачена така кількість гир умовної маси: 10, 20,20,50, 100, 100,200 кг.

Взірцеві гирі використовуються органами Держспоживстандарту для повірки вагів і гир на точність і відрізняються високою точністю.

В процесі зважування слід користуватися лише гирями, що пройшли державну повірку, мають відповідне тавро і входять до комплекту даних вагів.

Гирі, які застосовуються з вагами, повинні бути очищені від бруду і не мати пошкоджень поверхні та повірочного тавра. Забороняється навішувати або наклеювати на гирі сторонні предмети та наносити надписи, а також ставити гирі на обидві площадки вагів і визначати масу товару відніманням маси гир. При зважуванні необхідно користуватися якнайменшою кількістю гир.

Зважування на настільних циферблатних вагах товару, маса якого більше за показання по шкалі, виконується із застосуванням гир: для вагів з найбільшим значенням діапазону зважування 10 кг — 1, 2 та 5 кг; для вагів з найбільшим значенням діапазону зважування 2 кг — 200 г, 500 г та 1 кг. Заміна гир з указаною номінальною масою на гирі з меншим значенням номінальної маси не припускається.

Після зважування забороняється залишати гирі на площадці вагів. У кінці робочого дня гирі необхідно очистити від забруднення м'якою щіткою або чистою тканиною. Для видалення бруду гирі промивають теплою водою з милом і насухо протирають м'якою ганчіркою. Не можна змащувати гирі маслом або чистити металевою щіткою, а також використовувати їх не за призначенням.

15.3.4. Добір і правила експлуатації ваговимірювального обладнання

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші